مشاهده جهت و سرعت باد در هر سطح از 1000 تا 12 هکتو پاسکال

دسته بندی : جغرافیا


با استفاده از لینک زیر می توانید سرعت باد در هر نقطه اس از جهان و هر سطح از 1000 تا 12 هکتو پاسکال را همراه با انیمیشن ان با استفاده از تنظیمات مشاهده بفرمایید.

 

با استفاده از گزینه  erth  در پایین کره زمین میتوانید کلیه تنظیمات را اعم از تعیین سطح مورد نظر و یا با کلیک بر روی نقطه مورد نظر را انجام دهید.

 

 


برچسب‌ها: مشاهده جهت و سرعت باد در هر سطح از 1000 تا 12 هکتو


دانلود فایل DEM سراسر دنیا با پیکسل 90*90 متر

دسته بندی : جی آی اسدوستان عزیز با استفاده از این لینک میتوانید لایه DEM  هر منطقه را با پکسل 90*90 متر دانلود کنید .

 

 

 


برچسب‌ها: دانلود فایل DEM سراسر دنیا با پیکسل 90, 90 متر


دانلود نرم افزار(TCI)محاسبه شاخص اقلیم گردشگری به همراه فایل کمک آموزشی

دسته بندی : مخاطرات


 اقلیم گردشگری، رابطه کیفیت اقلیم یک منطقه در ارتباط با رضایت و آسایش مسافران و گردشگران یک منطقه را بررسی می کند. در این بین شاخص اقلیم گردشگری (TCI= tourism climate index)، عناصر اقلیمی را در برابر کیفیت تجربه توریستی گردشگران ارزیابی می کند. به طور کلی این شاخص بیان می کند که در یک مقطع زمانی، ترکیب عناصر مختلف اقلیمی آیا برای گردشگران و مسافران و یا حتی بومیان یک منطقه مناسب می باشد یا نه.

این روش در سال 1985 توسط میسزکوفسکی برای ارزیابی اقلیم جهت فعالیت های گردشگری ابداع شد. در این روش عناصر مختلف اقلیمی برای یک منطقه بررسی شده و بر حسب مدل، ضریبهای مختلفی گرفته و در نهایت امتیاز هر ماه یا هر مقطع زمانی که در نظر گرفتیم، محاسبه می شود.

چکیده محاسبه شاخص اقلیم گردشگری برای یک ماه یا یک مقعطع زمانی بدین صورت است:

1-     میانگین آمار مربوط به شاخصهای اقلیمی مورد نظر را استخراج می کنیم.

2-     برای محاسبه ضریب هر عنصر، یک جدول یا نموداری ویژه وجود دارد و ضریب هر عنصر از آنها استخراج می کنیم.

3-     حال ضرایب به دست آمده را در فرمول اقلیم گردشگری جاگذاری و فرمول را محاسبه می کنیم.

4-     عددی که به دست می آید بین 0 تا 100 می باشد. عدد به دست آمده را با جدول نهایی تعیین کیفیت اقلیم گردشگری بررسی کرده و در نهایت ویژگی اقلیم گردشگری منطقه در آن مقطع زمانی به دست می آید.

 

دانلود نرم افزار

دانلود فایل کمک آموزشی TCI

 


برچسب‌ها: دانلود نرم افزار, TCI, محاسبه شاخص اقلیم گردشگری


تصویر زنده و مستقیم از زمین

دسته بندی : تصاویر جالب


آخرین تصویر گرفته شده از زمین


برچسب‌ها: آخرین تصویر گرفته شده از زمین


فیلم آموزشی نحوه انجام آزمایش مکانیک خاک (دانه بندی به روش الک)

دسته بندی : ژئومورفولوژی


دانشجویان عزیز می توانند فایل فیلم آموزشی مربوط به آزمایش دانه بندی به روش الک را از لینک زیر دانلود نمایند :

http://s5.picofile.com/file/8145580850/%D8%A7%D9%84%DA%A9.mp4.html

الک برنجی و الک استیل و الک آزمایشگاهی


برچسب‌ها: فیلم آموزشی نحوه انجام آزمایش مکانیک خاک, دانه بندی به روش الک


آتشفشان

دسته بندی : مخاطرات


عکس های زیبا، نفس گیر و ترسناکی که قدرت زمین خاموش را به نمایش می گذارند!

فوران آتش فشان کالبوکو در شیلی موجب تخلیه حدود 4000 شهروند از شهرها و روستاهای اطراف شد و مقامات درمورد خطرات خاکستر آتش فشان هشدار دادند. لاپلاس شما را به دیدن تصاویر خیره کننده در روز فوران دعوت می کند. ستون دود قرمز رنگ شده با گدازه ها، گازها و خاکسترهای آتش فشانی! این تصاویر را از دست ندهید! عکس های بی نهایت ترسناک و درعین حال زیبا که قدرت زمین خاموش را به نمایش می گذارند.

 

برچسب‌ها: آتشفشان


ادامه مطلب...

آمار و اطلاعات اقلیمی

دسته بندی : جغرافیا


آمار و اطلاعات اقلیمی 

1 - مجموع بارش ماهانه

2 - میانگین دمای ماهانه

3 - سمت و جهت باد

و .....

http://climatology.ir/result.php

 


برچسب‌ها: آمار و اطلاعات اقلیمی


نقشه ارتفاعی ( DEM) کل کشور ایران به تفکیک استان

دسته بندی : جی آی اس


آخرین تصویر دریافتی از ماهواره هواشناسی

دسته بندی : هواشناسی


آخرین تصویر دریافتی از ماهواره هواشناسی


برچسب‌ها: آخرین تصویر دریافتی از ماهواره هواشناسی


ساخت نقشه های اقلیمی با نرم افزار ARC GIS – بخش اول

دسته بندی : جی آی اس


ساخت نقشه های اقلیمی با نرم افزار ARC GIS – بخش اول

استخراج داده ها

جهت ساخت نقشه های اقلیمی با نرم افزار ARC GIS ، ابتدا باید آمار و داده های مربوط به عناصر اقلیمی که قرار است برایش نقشه ساخته شود، گردآوری شود. برای این کار می توانید از وب سایت سازمان هواشناسی کشور یا سالنامه های هواشناسی استفاده کرده و یا اینکه به خود سازمان هواشناسی کشور و سایر نهادهای مربوطه مراجعه کرده و داده ها را از آنجا استخراج کنید. البته طبیعی است که داده های گرفته شده از هر مسیری یکسان بوده و تفاوت چندانی ندارد.

 

سالنامه های هواشناسی، آمار هواشناسی را به تفکیک ایستگاه سینوپتیک و کلیماتولوژی و به تفکیک عناصر اقلیمی دسته بندی کرده و خود سازمان هم عموما در هنگام مراجعه حضوری همین اطلاعات سالنامه ها را در اختیارتان قرار می دهد.

با این وجود، بهترین راه استخراج داده های ماهانه و سالانه هواشناسی، مراجعه به وب سایت هواشناسی کشور است.

وارد وب سایت Weather.ir شوید. از منوی «آمار و اطلاعات»، گزینه «آمار تخصصی» را کلیک کنید. در بخش آمار و اطلاعات، می توانید از دو بخش وارد آمار هواشناسی شوید:

۱- گزینه «آمار و اطلاعات اقلیمی ایستگاه های همدیدی و هواشناسی» را کلیک کنید. حال بر روی هر استانی که می خواهید اطلاعات مربوط به آن را دریافت کنید، کلیک کنید. در یک نقشه فهرست و موقعیت ایستگاه های سینوپتیک و کلیماتولوژی نوشته شده است. با کلیک کردن بر روی نام هر ایستگاه در قسمت فهرست، به بخش داده های هواشناسی ایستگاه وارد می شوید. حال می توانید پارامتر و عنصر اقلیمی مورد نظر را پیدا کرده و با کلیک بر روی آن وارد بخش دریافت آمار شوید. حال می توانید نوع شکل دریافت آمار را بر حسب یک سال، یا چند سال یا یک دوره آماری خاص تعیین کرده و آمار برای شما ظاهر می شود.

۲- اما راه بهتر که پیشنهاد می شود:

مجددا به بخش آمار و اطلاعات سایت که قبلا وارد شده بودید، برگردید. این بار گزینه «شناسنامه اقلیمی ایستگاه های همدیدی کشور (از بدو تاسیس تا ۲۰۰۵)» را انتخاب کنید. حال ایستگاه مورد نظر را انتخاب و با کلیک بر روی «مشاهده آمار»، فایلی با فرمت text باز می شود که تقریبا شامل کلیه داده ها و عناصر اقلیمی با شکل های مختلف می باشد. توجه داشته باشید این فایل بسیار وسیع تقریبا شامل ۷۰۰ صفحه می باشد. پس حتما صبر کنید تا فایل به طور کامل دانلود شود. نیمه اول داده های این فایل بر اساس تفکیک عناصر در یک سال می باشد که شاید فعلا برای ما کاربرد نداشته باشد. از نیمه دوم این فایل، کار استخراج داده ها شروع می شود. بنابراین جهت مشاهده داده ها، به صفخات میانی این فایل بروید جایی که داده ها و آمارها بر اساس سال و دوره آماری تفکیک شده اند.

حال نوبت آن رسده که بعد از دریافت داده ها، داده ها جهت تهیه نقشه استخراج شوند. باید این داده های استخراج شده در قالب فایل Excel تهیه شود تا قابل استفاده برای ARC GIS باشد. ابتدا باید داده های عناصر اقلیمی مورد نظر از فایل استخراج شود. مثلا فرض کنید قرار است عناصر دما، رطوبت، بارش و فشار را استخراج کنید. باید مشخص کنید که داده های شما باید ماهانه باشد سالانه. قبل از هر چیز شما باید دوره آماری خودتان را مشخص کنید. اما یادتان باشد که دوره آماری همه ایستگاه ها باید تقریبا ثابت باشد و متفاوت بودن دوره آماری، علمی بودن کار را زیر سوال می برد. دوره های آماری ایستگاه ها متفاوت از هم می باشد. بنابراین شما باید یک دوره آماری مشابه برای همه ایستگاه ها بگیرید.

01

روش استخراج داده ها در یک فایل اکسل به این ترتیب است که شما باید میانگین سالانه یا ماهانه شاخص اقلیمی مورد نظر را از سایت گرفته و در یک جدولی اکسلی وارد کنید. فرض کنید اگر دوره آماری شما ۲۰ ساله است و می خواهید نقشه ماهیانه دما بسازید، باید میانگین دمای هر ماه (یا هر ماهی که مد نظرتان می باشد) را محاسبه کرده و عدد به دست آمده را وارد اکسل کنید. یعنی میانگین دمای ۲۰ ساله مثلا ماه ژانویه. جهت محاسبه میانگین همه ماهها می توانید از نرم افزار اکسل استفاده کنید. به این ترتیب عمل کنید: داده های ۲۰ ساله دما (یا هر شاخص دیگر) در فایلی که گرفتید را در یک فایل Notepad کپی کنید و ذخیره نمایید.

02

حال نرم افزار Excel را باز کنید و فایل متنی را که ذخیره کردید وارد برنامه کنید (برای این کار در قسمت انتخاب فرمت فایل ها، فرمت text را انتخاب کنید). پنجره ای باز شده و شما می توانید ستونها و ردیف ها را مرتب کنید. می توانید finish را بزنید.

03

حال داده ها وارد برنامه می شوند و می توانید میانگین یا هر عمل دیگری را که مدنظر دارید بر روی داده ها پیاده کنید. برای محاسبه میانگین ماهانه شاخصها، ابتدا در قسمت انتهایی یکی از ماهها (ستون ماه) کلیک کنید. سپس از سربرگ formulas و در بخش Auto sum، گزینه Average را انتخاب کنید.

04

حالا باید داده های ماهی که مد نظر دارید را انتخاب کرده (جهت این کار بر روی داده و یا بر روی مجموعه ستون درگ کنید) و کلید Enter را فشار دهید. میانگین ماهانه محاسبه شده است. برای محاسبه سایر ماهها دیگر نیاز نیست این فرایند تکرار کنید، بلکه کافی بر خانه میانگین به دست آمده کلیک کرده و بر روی مربع کوچک سمت راست کلیک کرده و سپس برای همه ماهها درگ کنید. نرم افزار به صورت خودکار، میانگین سایر ماهها را محاسبه می کند.

05

06

محاسبه میانگین سالانه عناصر نیز تقریبا به همین شکل می باشد، با این تفاوت برای محاسبه شاخص سالیانه، باید از قسمت Annual هر آمار استفاده کنید. هر آماری علاوه تفکیک ماه، یک بخش Annual هم دارد که شاخص سالیانه را نشان می دهد. برای محاسبه شاخص سالیانه عناصر اقلیمی، باید با روش بالا یا دستی میانگین سالانه از همین ستون محاسبه کرد.

07

داخل پرانتز :

داده های عناصر اقلیمی در سایت با این عناوین مشخص شده اند:

میانگین دما: AVERAGE OF MEAN DAILY TEMPERATURE IN C

میانگین رطوبت نسبی: AVERAGE OF RELATIVE HUMIDITY IN PERCENT

میانگین بارش: MONTHLY TOTAL OF PRECIPITATION IN MM

میانگین فشار: AVERAGE OF QFE PRESSURE IN HPA

منبع: وبلاگ «بانک اطلاعات جغرافیا»


برچسب‌ها: ساخت نقشه های اقلیمی با نرم افزار ARC GIS – بخش او


ساخت نقشه های اقلیمی با نرم افزار ARC GIS -بخش دوم

دسته بندی : جی آی اس


ساخت نقشه های اقلیمی با نرم افزار ARC GIS -بخش دوم

تهیه یک فایل Excel حاوی اطلاعات استخراج شده

پس از استخراج داده ها از آمار هواشناسی، لازم است تا این آمار و اطلاعات در قالب یک فایل Excel تهیه شده تا قابلیت تهیه نقشه در نرم افزار ARC GIS را داشته باشد. این جدول اطلاعاتی شامل سه ستون الزامی و ستونهای اختیاری است. ستون اول شامل نام ایستگاه های هواشناسی می باشد. ستونهای دوم و سوم به ترتیب طول جغرافیایی (X) و عرض جغرافیایی (Y) می باشد. طول و عرض جغرافیایی هر ایستگاه به همراه ارتفاع آن در ابتدای هر آمار ایستگاه نوشته شده است. این طول و عرض به شکل درجه- دقیقه می باشد. برای اینکه این فرمت برای Excel و ARC GIS قابل شناخت باشد، باید طول و عرض به شکل درصدی نوشته شود. یعنی دقیقه را درصدی از صد در نظر گرفته شود. روش تبدیل به صورت زیر است:

 

دقیقه ضرب در ۱۰۰ تقسیم بر ۶۰

مثلا اگر طول یک ایستگاه ۵۵ درجه و ۴۵ دقیقه بود: ۶۰ / ۱۰۰ * ۴۵ که می شود: ۷۵ حال می نویسیم: ۷۵/۵۵٫

ستون بعدی، ستون ارتفاع هر ایستگاه باشد. ستونهای بعدی به ترتیب شاخصهای اقلیمی است که می خواهیم برایش نقشه درست کنیم. مثلا یک ستون برای میانگین دما. میانگین های محاسبه شده دما برای هر ایستگاه را در این قسمت وارد می کنیم. یک ستون برای فشار و یک ستون برای رطوبت و بارش.

08

حال نام ایستگاه ها و ارتفاع و طول و عرض های جغرافیایی را به روش بالا محاسبه و در محل مربوطه وارد می کنیم. سپس در ستون humidity میانگین رطوبت محاسبه شده را برای هر ایستگاه وارد می کنیم و برای سایر فاکتورها نیز همین کار را تکرار می کنیم.

09

البته توجه کنید که این فرمت جدول برای تهیه نقشه های سالیانه دما طراحی شده است که برای هر شاخص یک میانگین سالانه تعیین شده است. اما چنانچه شما ماهیانه کار می کنید یعنی می خواهید برای هر ماه از ایستگاهتان یک نقشه بسازید، دراین صورت کار شما پیجیده تر می شود چرا که باید ۱۲ ستون (برای ۱۲ ماه)، برای هرشاخص اقلیمی بسازید و میانگین هر ماه را بنویسید و این مورد برای سایر شاخصها نیز تکرار کنید. در این صورت به جای تهیه یک نقشه برای هر شاخص، باید ۱۲ نقشه (برای ۱۲ ماه سال)، تهیه کنید. در این حالت جدول شما به این صورت می شود:

10

در هر صورت، پس از وارد کردن داده ها در Excel به شکل بالا، این فایل را با فرمت Excel 97-2003 Workbook ذخیره کنید.


برچسب‌ها: ساخت نقشه های اقلیمی با نرم افزار ARC GIS, بخش دوم


ساخت نقشه اقلیمی با نرم افزار ARC GIS -بخش سوم

دسته بندی : جی آی اس


ساخت نقشه اقلیمی با نرم افزار ARC GIS -بخش سوم

ورود داده ها به نرم افزار ARC GIS

حال وارد مرحله اصلی کار می شویم. مرحله ساخت نقشه در نرم افزار ARCGIS .

نرم افزار ARCGIS را باز کنید.

حال باید فایل اکسلی را که تهیه کردید وارد نرم افزار کنید تا با این فایل، فرایند تهیه نقشه صورت گیرد. به این ترتیب عمل کنید:

 

از منوی Tools گزینه Add XY data را انتخاب کنید.

11

در پنجره Add XY data، باید فایل اکسلی که ساختید را اضافه کنید. از آیکون پوشه کنار کادر استفاده کنید.

12

سپس فایل اکسلی رانتخاب کنید و سپس شما باید آن sheet را که در اکسل ذخیره کردید انتخاب کنید. در صورت این کار، فایل اکسل به پنجره اضافه می شود و نشانه این مورد اینه که قسمت کادرهای X field و Y field پر می شود. قسمت X field جایی است که شما باید آن ستونی را که در اکسل برای نوشتن طول جغرافیایی استفاده کردید را انتخاب کنید (لیست کشویی را باز کرده و نام ستون مربوط به طول جغرفیایی را انتخاب کنید). قسمت Y field هم برای ستون عرض جغرافیایی است. نرم افزار به صورت خودکار نام ستونهای دوم و سوم فایل اکسل را به عنوان طول و عرض جغرافیایی در نظر می گیرد. چنانچه شما نام X و Y برای ستونها انتخاب کردید، نرم افزار یه صورت خودکار تشخص می دهد. اما طبیعتا به هر دلیلی ممکن است ستونهای شما مرتب نباشد و نام خاصی برایش انتخاب کرده باشید. پس بهتر است پس از اضافه کردن فایل، در قسمت X field ، لیست کشویی را باز کرده و نام ستونی که در اکسل برای نوشتن طول جغرافیایی تعیین کردید را انتخاب کنید. این کار را در قسمت Y field برای عرض جغرافیایی هم تکرار کنید.

13

توجه: اگر پس از اضافه کردن لیست کشویی خالی بود به احتمال فایل اکسیلی را به درستی نساخته یا با فرمت مناسب ذخیره نکردید.

حال باید سیستم تصویر لایه و نقاط را تعیین کنیم. سیستم تصویر می تواند جغرافیایی یا UTM باشد. جهت تعیین سیستم تصویر جغرافیایی در همان پنجره Add XY data گزینه edit را کلیک کنید. وارد پنجره spatial references properties می شوید. روی گزینه select کلیک کنید.

14

در پنجره جدید، گزینه Geographic coordinate systems را انتخاب کنید. سپس در پنجره جدید، پوشه world و سپس دست آخر گزینه WGS 1984.prj را انتخاب کنید

15

16

17

برای تعیین سیستم تصویر UTM به پنجره قبلی بازگشته و گزینه projected coordinate systems را انتخاب کنید. سپس در پنجره جدید، UTM را انتخاب کرده و سپس گزینه WGS 1984. و سرانجام دست آخر زون منطقه و ایستگاه مورد نظر انتخاب کنید. زون ایران بین ۳۸ تا ۴۱ شمالی می باشد.

18

19

اگر چنانچه کار شما برای کل ایران یا یک منطقه وسیع می باشد، سیستم تصویر جغرافیایی را انتخاب کنید.

حالا نوبت آن شده که نقاط و ایستگاه ها روی نرم افزار نمایش دهید. سرانجام OK را بزنید. اگر مراحل را به خوبی پیش رفته باشید، نقاط شما روی صفحه ARC GIS پراکنده می شوند. این نقاط همان ایستگاه های شما هستند که بر اساس طول و عرضی که شما در فایل اکسل دادید، در صفحه پراکنده شده اند.


برچسب‌ها: ساخت نقشه اقلیمی با نرم افزار ARC GIS, بخش سوم


نرم افزار ArcGIS – ساخت نقشه های اقلیمی – ۴

دسته بندی : جی آی اس


نرم افزار ArcGIS – ساخت نقشه های اقلیمی – ۴

ساخته نقشه ها:

20

حال باید این نقاط را به یک لایه shapfile تبدیل کنیم تا قابلیت تهیه نقشه داشته باشد. برای این کار روی لایه نقاط در بخش layers کلیک راست کرده و گزینه data و زیرگزنیه export data را انتخاب کنید.

 

21

اسم و مکان لایه را تعیین و ok و yes را بزنید تا لایه به صفحه اضافه گردد. روی لایه کلیک راست کرده و label feature را انتخاب کنید تا اسامی ایستگاه روی صفحه ظاهر شود. می توانید لایه نقاط قبلی را حذف کنید.

با کلیک راست بر روی لایه و انتخاب گزینه open attribute table وارد بخش مهم و اساسی جدول توصیفی لایه می شوید. این جدول، همان فایل اکسلی هست که قبلا ساخته بودید. این جدول شامل اسامی ایستگاه ها، طول و عرض و ارتفاع و از همه مهمتر دارای شاخص های اقلیمی دما، رطوبت، بارش و فشار می باشد. نقشه های اقلیمی هم بناست که از این اطلاعات توصیفی ساخته شود. به این ترتیب که هر شاخص به تفکیک ایستگاه یک ارزش معینی دارد (منظور همان میانگین محاسبه شده) و ما باید این ارزش را برای هر ایستگاه، با یک نماد یا رنگ مشخصی و در ارتباط با دیگر ارزش ها بر روی صفحه نمایش دهیم که این فرایند اصطلاحا پهنه بندی یا واسطه یابی و …. می گویند.

22

برای ساخت نقشه های اقلیمی و پهنه بندی، از ابزار مهم Spatial analyst استفاده می کنند. این ابزار اگر در صفحه وجود ندارد و قبلا استفاده نکردید، ابتدا از طریق منوی Tools و گزینه Extensions باید ابزار فعال شود. برای این کار در پنجره باز شده فقط گزینه Spatial analyst را تیک بزنید.

23

حال باید این ابزار را به صفحه اضافه کنید. بر روی نوار منوی نرم افزار و در جای خالی آن راست کلیک کرده و از فهرست کشویی باز شده، ابزار Spatial analyst را انتخاب کنید.

حال می توانیم کار را شروع کنیم.

نکته مهمی که باید قبل از ساخته نقشه مورد توجه قرار دهیم، مرز و محدوده نقشه های ما است. برای هر نقشه ای که می سازیم طبیعتا نقشه و لایه آن منطقه نیز مورد نیاز است. اگربناست که نقشه ها برای کل ایران تهیه شود، باید لایه Shapefile ایران ساخته و به صفحه اضافه شود. اگر نقشه برای یک استان یا شهرستان یا در یک منطقه و محدوده ای ساخته می شود، نیاز است لایه آن منطقه به صفحه اضافه شود. در اینجا چون ما نقشه ها را برای کل ایران می سازیم، لایه shapefile ایران را به نرم افزار وارد می کنیم. علت اینکه لایه مرز منطقه باید وجود داشته باشد به این خاطر است که پهنه های ایجاد شده در GIS در کل صفحه پخش یا در محدوده نقاط پخش می شود، در حالیکه در صورت اضافه کردن مرز، نرم افزار پهنه ها را فقط برای آن محدوده تهیه می کند. البته اضافه کردن فعلا اجباری نیست و شما می توانید نقشه را در صفحه بسازید ولی بعدا باید لایه را اضافه کنید و با عملیات Mask نقشه محدوده را جدا کنید. در اینجا ما لایه shapefile ایران را به نقشه اضافه می کنیم.

24

حال کار ساخت نقشه رسما آغاز می شود:

ابتدا روی ابزار Spatial analyst کلیک کرده و گزینه Option را انتخاب کنید.

در اینجا تنظیمات قبل تهیه نقشه را می توانید انجام دهید.

25

در سربرگ General و بخش Working directory مسیر ذخیره فایل های جانبی پهنه ها را مشخص کنید. بهتر است قبلا یک Workspace بسازید و مسیر آنجا را انتخاب کنید یا اینکه می توانید این قسمت را در حالت پیش فرض رها کنید.

بخش Analysis Mask قسمت مهمی در تهیه نقشه است. در این قسمت شما تعیین می کنید که نقشه ساخته شده در چه محدوده ای قرار گیرد. گزینه None یعنی اینکه هیچ محدوده و مرزی برای نقشه نبوده و نقشه در خود محیط GIS و در صفحه ساخته شود. اما اگر چنانچه می خواهید نقشه در قالب مرز و محدوده منطقه ساخته شود، باید لایه های این محدوده را به برنامه اضافه کنید. در این صورت نام این لایه یا لایه ها در این لیست کشویی قرار می گیرد که می توانید انرا انتخاب کنید. ما در اینجا لایه مرز ایران را انتخاب می کنیم تا نقشه تنها در داخل این لایه ساخته شود. در این قسمت گزینه دیگری هم است و آن هم لایه پراکندگی ایستگاه های شماست. اگر این گزینه را انتخاب کنید نقشه در محدوده ای که ایستگاه ها پراکنده شدند، ساخته می شود.

26

در سربرگ Extend می توانید محدوده نمایش نقشه در محیط GIS را مشخص کنید. در قسمت Extent analysis با انتخاب گزینه same as display (گزینه پیشنهادی) نقشه در محدوده ای که در برنامه قابل مشاهده است، ساخته می شود. با انتخاب گزینه intersection of inputs نقشه در محدوده تقاطع داده ها و در بخش union of inputs در اجتماع داده ها و با گزینه as specified bellow در محدوده پیش فرض ساخته می شود. همچنین شما می توانید با انتخاب لایه مرز یا ایستگاه ها، نمایش داده ها را به این لایه ها محدود کنید. در سربرگ Cell size هم اندازه سلول ها برای تهیه نقشه را تنظیم کنید که البته در حالت maximum of inputs یا حالت پیش فرض نرم افزار، رها کنید.

27

پس از تنطیمات می توانیم نقشه نهایی را بسازیم.

نقشه های اقلیمی که ساخته می شود به دو شکل پهنه ای (سطحی) یا خطی (خطوط میزان) می باشد. عموما همه این شاخص های اقلیمی که در این فایل داریم هم به شکل سطحی ساخته می شود و هم خطی. ولی عموما دما به شکل سطحی ساخته می شود.

فقط به یاد داشته باشید برای ساخت نقشه های خطی، باید ابتدا نقشه سطحی بسازید و بعد از طریق این نقشه سطحی، نقشه خطی مورد نظر تهیه کنید.


برچسب‌ها: نرم افزار ArcGIS – ساخت نقشه های اقلیمی – ۴


نرم افزار ArcGIS – ساخت نقشه های اقلیمی – ۵

دسته بندی : جی آی اس


حال به فرایند تهیه نقشه ابتدا به شکل پهنه ای یا سطحی می پردازیم و نحوه ساخت نقشه دما را مرور می کنیم:

ابزار Spatial analyst را باز کرده و گزینه Interpolate to raster و زیرگزینه Inverse distance weighted (IDW) را انتخاب کنید.

 

28

پنجره Inverse distance weighted باز می شود. در کادر Input point لایه مربوط نقاط و ایستگاه ها که پراکنده شده اند را انتخاب کنید.

کادرfield Z value قسمت بسیار مهمی در GIS برای تهیه نقشه است چرا که در همین قسمت است که شما تعیین می کنید که چه نوع نقشه ای بسازید. در این قسمت تمام فیلدهایی که در فایل اکسل یا همان لایه ایستگاه ها وجود دارد، نمایش داده می شود. از هر فیلد می توانید یک نقشه بسازید. ۴ عنصر اقلیمی هرکدام در فیلد جداگانه دارند. ما فعلا می خواهیم نقشه دما بسازیم، پس از داخل کادر، گزینه Temperature را انتخاب می کنیم.

کادر Power میزان تفکیک پذیری و کیفیت نقشه را نشان می دهد که هر چه بیشتر باشد بهتر است ولی شما بهتر است از ۲ تا ۱۰ تنظیم کنید. بقیه گزینه ها را در حالت پیش فرض رها کنید. البته در کادر Output raster می توانید یک مسیر برای خروجی فایل تعیین کنید و اگر می خواهید فایل را بعدا ذخیره کنید، این کادر را در حالت Temporary رها کنید. Ok را کلیک کنید.

29

نقشه دمای شما ساخته شد. همانطورکه می بینید نقشه سطحی دما با رنگهای مشخص در صفحه ظاهر شده و چون ما لایه مرز ایران انتخاب کرده بودیم، نقشه در داخل مرز ایران ساخته شد.

30

در قسمت سمت چپ، در بخش layers راهنمای نفشه وجود دارد که بر اساس رنگها، هر نوع دما را از هم جدا کرده است. این دامنه بندی بر اساس میانگین هایی بود که شما قبلا به دست آورید و برنامه آنرا به شکل نقشه درآورده است. همانطورکه می بینید رنگ سبز نشان از دمای کم داشته و به طرف رنگ نارنجی و صورتی دما بیشتر می شود که می توانید تغییرات آنرا در خود نقشه ملاحظه کنید.

این دسته بندی و رنگ بندی، تنظیم پیش فرض نرم افزار است، اما شما می توانید به دلخواه، تعداد دسته ها یا نوع رنگها را تغییر دهید. مثلا فرض کنید شما می خواهید نقشه دمای خودتان را در ۵ طبقه و۵ درجه به ۵ درجه دسته بندی کنید و به ترتیب از دمای پایین به بالا رنگهای آبی زرد و قرمز را انتخاب کنید:

روی لایه دما کلیک راست کرده و گزینه properties را انتخاب کنید. در پنجره باز شده سربرگ symbology را کلیک و در سمت چپ آن گزینه Classified را کلیک کنید. حال می توانید تعداد طبقه، دامنه بین طبقات و نوع رنگها را تعیین کنید. بر روی گزینه Classify کلیک کنید.

31

از قسمت Method روش manual را انتخاب کنید. در کادر Classes تعداد طبقاتی را می می خواهید، تعیین کنید. ما در اینجا می خواهیم نقشه در چهار طبقه با دامنه ۶ درجه مشخص کنیم. پس عدد ۴ را انتخاب می کنیم. پس از تعیین تعداد طبقات، نرم افزار به صورت خودکار دامنه طبقات را در قسمت Break value مشخص می کند. ولی شما می توانید با کلیک بر روی هر عددی، دامنه دلخواه خود را وارد کتید. مثلا اگر طبقه بندی دلخواه به این شکل باشد:

۸ تا ۱۳ درجه — ۱۳ تا ۱۹ درجه—۱۹ تا ۲۵ درجه و …..

شما باید در قسمتBreak value بخش حداکثری دامنه یعنی ۱۳ را وارد کنید. درطبقه بعدی ۲۳ و به همین ترتیب تا آخر.

32

حال به پنجره اولی برگردید. طبقات و دامنه ها تغییر پیدا کردند. اکنون می توانید از طریق منوی کشویی color ramp درجات رنگی دلخواه برای کل طبقات را تعیین کنید یا اینکه بر روی هر طبقه کلیک کرده و رنگ دلخواه برای هر طبقه را انتخاب کنید.

33

نکته: اگر چنانچه می خواهید به جای اعداد و مقدار دما، شاخص تعیین کنید یعنی مثلا به گرم، خیلی گرم، یا سرد، دمای پایین و … می توانید در همان پنجره و در قسمت طبقات، در بخش label روی رقم هر طبقه کلیک کرده تا آبی شود و حال عبارت یا شاخص مورد نظر را بنویسید تا در راهنمای نقشه آن عبارت به جای اعداد ذکر شود.

34

نقشه با تغییرات دلخواه به شکل زیر می باشد:

35

همانطورکه گفتیم نرم افزار به شما اجازه می دهد ابتدا نقشه را بسازید و بعد اگر پسندیدید، بعدا ذخیره کنید. اگر چنانچه برای نقشه مسیر خروجی تعیین نکردید، بر روی نقشه ساخته شده راست کلیک کرده و گزینه data و زیرگزینه Export data را انتخاب کنید و نقشه را ذخیره کنید و یا اینکه بر روی لایه راست کلیک کرده و گزینه Save as layer را انتخاب و نقشه را ذخیره کنید.

*****

اگر چنانچه شما لایه منطقه یا کشور نداشتید یا اینکه در تنظیمات ابزار spatial analyst گزینه None را انتخاب کردید، نقشه شما به این شکل می باشد:

36

در این حالت لازم است جهت تکمیل نقشه، لایه مرز منطقه اضافه شود:

37

حال باید با ابزار extract by mask به اندازه لایه، نقشه را برش دهید. آیکون قرمز رنگ زیرنرم افزار Arc toolbox را باز کنید و در قسمت search و کارد بالا واژه mask را بنویسید و سپس گزینه extract by mask را کلیک کنید تا جعبه ابزار آن باز شود.

38

در کادر input raster لایه سطحی ساخته شده و در کادر input raster or feature mask مرز محدوده را اضافه کنید و OK را بزنید. حال نقشه به اندازه مرز ماسک می شود و به شکل نقشه هایی که قبلا نمایش دادیم درمی آید.

39

نقشه سطحی دما، به پایان رسید. شما می توانید به دلخواه تغییرات مختلف را در آن اعمال کنید.

نقشه های سطحی سایر عناصر (بارش، رطوبت، فشار و …) هم همانند بالا ساخته می شود و فقط کافی است در کادرfield Z value شاخص اقلیمی مورد نظر را انتخاب کنید . بقیه مراحل را همانند موارد بالا طی کنید.

هنگامی که نقشه های سطحی عناصر را ساخته شد حال می توانید با استفاده از این نقشه های سطحی، نقشه های خطی مورد نظر را تهیه کنید.


برچسب‌ها: نرم افزار ArcGIS – ساخت نقشه های اقلیمی


نرم افزار ArcGIS – ساخت نقشه های اقلیمی – ۶

دسته بندی : جی آی اس


نرم افزار ArcGIS – ساخت نقشه های اقلیمی – ۶

نقشه های خطی: حال می خواهیم نقشه های اقلیمی خطی با خطوط میزان بسازیم. نقشه خطی به این معنی است که می خواهیم ارزش ها و مقادیر عناصر اقلیمی را به جای اینکه در یک سطح و پهنه نشان دهیم، در قالب خطوط هم ارزش بیان کنیم که در آن، هر خط بیانگر یک مقدار مشخص است. ما در اینجا برای نمونه نقشه خطی رطوبت نسبی را مرور می کنیم.

ابتدا لایه سطحی رطوبت را بر طبق موارد بالا می سازیم و به برنامه اضافه می کنیم. حالا:

ابزار spatial analyst را باز کنید.

از زیر ابزار Surface analysis، گزینه Contour را انتخاب کنید.

در پنجره contour و در کادر input surface لایه سطحی که در مرحله تهیه نقشه های سطحی ساختید را انتخاب کنید.

درکادر contour interval فاصله بین خطوط میزان را مشخص کنید. همانطورکه گفته شد هر خط نشان از یک ارزش ثابت است. فاصله بین دو خط هم ارزش بسیار مهم است. این فاصله بسته به نوع و دامنه کار ماست. در اینجا که نقشه رطوبت است، ما فاصله ۵ درصد را در نظر می گیریم. یعنی رطوبت هرخط ۵ درصد با رطوبت بعدی فاصله دارد و طبقه بندی بر این اساس است. بقیه گزینه ها را فعلا در حالت پیش فرض رها کنید. در کادر پایانی مسیر خروجی برای نقشه تعیین کنید. نقشه بدین صورت ساخته می شود:

42

بر خلاف نقشه سطحی، این بار نرم افزار هیچ طبقه بندی پیش فرضی برای نقشه ندارد. ما می توانیم نقشه را طبقه بندی کنیم. وارد بخش properties لایه شوید. سربرگ symbology را انتخاب و در سمت چپ، از قسمت categories گزینه Unique value را انتخاب می کنیم. سپس در کادر کشویی Value field فیلد contour را انتخاب می کنیم و سپس گزینه Add all value در قسمت پایین را کلیک می کنیم تا تمام مقادیر نشان داده شود.

43

مقادیر نشان داده شد بر اساس تقسیم بندی بود که در بخش فاصله خطوط میزان مقدار ۵ درصد را انتخاب کرده بودیم و حال برنامه خطوط را به فاصله ۵ درصد طبقه بندی کرده و هر طبقه نیز یک رنگ مشخص دارد. اگر چنانچه تمایل دارید تعداد طبقات یا فاصله طبقات را تغییر دهید می توانید با گرفتن کلید Shift چند طبقه را کلیک و گرفته و روی آن راست کلیک کرده و گزینه group values را انتخاب کنید. با این کار چند طبقه به صورت یک طبقه درآمده و رنگ و مقدار واحد و یکسان می گیرند. از بخش color ramp هم می توانید برای تعیین رنگ خطوط میزان استفاده می شود یا اینکه بر روی هر خط کلیک و رنگ دلخواه را تعیین کنید. در بخش label هم می توانید مقدار دلخواه برای هر طبقه را بنویسید یا هر نماد و یا شاخصی را می خواهید ثبت کنید.

44

نقشه طبقه بندی شده رطوبت به شکل زیر می باشد:

45

در اینجا هم اگر مرز نداشته باشید و گزینه none را انتخاب کرده باشید نقشه به شکل زیر می باشد:

46

در این صورت باید لایه مرز را اضافه کنید و در قالب این لایه، نقشه خطی را برش بزنید اما چون بر خلاف نقشه سطحی، نقشه خطی یک نقشه برداری (feature) محسوب می شود، این بار باید از ابزار Clip استفاده کنید. جعبه ابزار را باز کنید و از جعبه analysis tools و Extract ابزار clip را کلیک کنید.

47

در کادر input features نقشه خطی ساخته شده و در کادر clip feature لایه مرز محدوده را وارد کنید. OK را بزنید. نقشه برش داده می شود.

48

تبریک می گوییم. شما اکنون نقشه های اقلیمی با استانداردهای علمی ساختید. حال جهت تکمیل کارتان مرحله نهایی را دنبال کنید.   منبع: وبلاگ «بانک اطلاعات جغرافیا»برچسب‌ها: نرم افزار ArcGIS – ساخت نقشه های اقلیمی


نرم افزار ArcGIS- ساخت نقشه های اقلیمی – ۷

دسته بندی : جی آی اس


نرم افزار ArcGIS- ساخت نقشه های اقلیمی – ۷

طراحی نقشه: فرایند تهیه نقشه به پایان رسید. حال برای آنکه از نقشه پلات تهیه کنید و به صورت نقشه علمی درآورید، لازم است این مرحله پایانی را هم طی کنید.

از منوی View گزینه layout view را انتخاب کنید.

همانطورکه می بینید نقشه در یک چارچوبی قرار گرفت. حال در این قسمت باید نقشه را طراحی کنید. در این قسمت می توانید سیستم طول و عرض، مقیاس، راهنمای نقشه، عنوان نقشه و شاخص و …. را به نقشه اضافه کنید.

ابتدا سیستم طول و عرض جغرافیایی را به نقشه اضافه می کنیم. بر روی آیکون دیتافریم layers دو بار کلیک می کنیم. حال سربرگ Grids را انتخاب کرده و گزینه new grid را کلیک میکنیم.

49

 

گزینه اولی را انتخاب می کنیم و در پنجره باز شده میزان فاصله بین طول و عرض ها را تعیین می کنیم و بقیه گزینه ها را فعلا در حالت پیش فرض قرار می دهیم. سیستم مختصات به نقشه اضافه می شود.

50

 

سپس راهنمای نقشه را اضافه می کنیم. از منوی insert گزینه legend را انتخاب کنید.

51

 

از قسمت map layer هر لایه ای که می خواهید راهنمای نقشه انرا نمایش دهید انتخاب کنید. ما در اینجا تنها اهنمای نقشه لایه ساخته شده را اضافه کردیم. اگر به دنبال تنطیمات نیستید، گزینه preview را کلیک کنید تا راهنمای نفشه اضافه گردد.

52

 

از منوی insert گزینه scale bar را کلیک کنید و از پنجره باز شده شکل مقیاس خطی مورد علاقه را انتخاب کنید. این بخش تنطیمات زیادی دارد که می توانید آنرا دنبال کنید. همچنین با انتخاب گزینه scale text می توانید مقیاس متنی انتخاب کنید.

53

 

در منوی insert، از طریق گزینه Title یک عنوان برای نقشه بنویسید و از طریق گزینه text نیز هر نوع نوشته ای که مورد نیاز است به نقشه اضافه کنید. همچنین با انتخاب گزینه North arrow یک شاخص جهت نشان دادن شمال نقشه انتخاب کنید.

حالا شما یک نقشه علمی اقلیمی با تمام شاخصهای مورد نظر دارید.

جهت ذخیره این نقشه برای پلات و پرینت و سایر استفاده ها:

از منوی File گزینه Export map را انتخاب کنید. در قسمت resolution مقدار ۲۰۰ تا ۴۰۰ را برای با کیفیت بودن نقشه می توانید وارد کنید.

54

 

تبریک می گوییم. نقشه شما آماده استفاده است.

55


برچسب‌ها: نرم افزار ArcGIS, ساخت نقشه های اقلیمی


 بمب هسته ای

دسته بندی : علمی


نگاه اجمالی

آنچه خداوند در طبیعت به ودیعه نهاده است، اگر بصورت صحیح و در جهت درست مورد استفاده قرار گیرد، وسایل رفاه و آسایش بیشتر را تأمین خواهد کرد. اما اگر این امکانات خدادادی در جهت نادرست و نامشروع مورد بهره برداری قرار گیرند، نه تنها وسیله‌ای برای آرامش و آسایش او نخواهد بود، بلکه بلای جان او شده و وسیله‌ای برای تهدید هستی او تبدیل خواهد شد. یکی از این منابع طبیعی سنگ معدن اورانیوم است که اگر بصورت درست مورد استفاده قرار گیرد، بسیار مفید بوده و به تعداد فوق‌العاده‌ای می‌تواند انرژی برق مورد استفاده بشر را تأمین کند، اما متأسفانه استفاده‌های نادرست سبب شده است که این عنصر خدادادی ماده اولیه سلاحهای مرگبار باشد که بمب اتمی یکی از این نمونه‌ها می‌باشد.

بمب هسته ای

تاریخجه

درسال 1938دو دانشمند آلمانى به نامهاى اتوهان و فرتیس شتراسمن با بمباران هسته اتم اورانیم به وسیله نوترون ها به عناصر رادیواكتیو دست یافتند كه جرم اتمى كوچكترى نسبت به اورانیم داشت، و این ابتداى ساخت بمب اتم بود.

در وسایل انفجارى یا بمبهاى هسته اى از نوع شكافت همان فرآیندى اتفاق می افتد كه در راكتورهاى هسته اى، با این تفاوت كه در یك راكتور هسته اى واكنش شكافت تحت كنترل است وبصورت معمول ودر شرایط عادى قابلیت انفجار ندارد. درراكتورهاى هسته اى تحقیقاتی یا قدرت، ادوات ایمنى بسیار گران قیمتى تعبیه شده است كه روند كار متداوم و متعادل آنرا فراهم می آورند. ولى علیرغم تمام تمهیدات واحتیاط ها، ممكن است عیب ها قصورى ، كاركرد راكتور را هم منجر به حادثه كند.

در بمب هاى اتمى وسایلى تعبیه شده است كه دفعتاّ انرژى معتنابهى در ظرف چند ثانیه با انجام واكنش شكافت حاصل مى گردد . سوخت بمب هاى هسته اى چه از نوع اورانیوم _235 یا پلوتونیم_239 در وضعیتى به صورت قطعاتى با جرم پایین تر از جرم بحرانى نگهدارى می شوند. این قطعات در هنگام انفجار با كمك اولیه مواد انفجارى متعارف، مثل ترى نیتزو تولوئن یا همان TNT و با حصول به جرم بحرانى ، انفجار هسته اى اتفاق مى افتد. در واقع نوترون هاى رها شده از مركز این توده ، واكنش هاى زنجیره اى انفجارى را سبب میشوند . انرژى سینتیكى فراوان واكنش هاى شكافت ، ساختمان ها را فرو میریزد ، انرژى حرارتى ، آنچه را كه سر راه دارد مىسوزاند و تابش هاى مرگ بار هسته اى موجودات زنده را شدیداّ متأثر مى سازد .

در ششم اوت 1945 بمب هسته اى  "بچه كوچك" از نوع اورانیم_235 بر روى هیرو شیما استفاده شد ، با برخورد یك نوترون آزاد با هستهء اورانیم_235 ، هسته ، نوترون را جذب می كند و نوترون ها آزاد می شوند ، با متلاشى شدن اتم ، اتم هسته هاى دیگر را متلاشى مىكند.

در نهم اوت همان سال بمب هسته اى دیگرى به نام"مرد چاق"  از نوع پلوتونیم _239 روى ناكازاكى در ژاپن انداخته شد. در این روش پلوتونیم_239 توسط اورانیم_238 احاطه شده است با انفجار مواد منفجره پلوتونیم به مخزن كره اى شكل وارد مى شود ، هسته مركزى منفجر مىشود و واكنش شكافت هسته اى رخ مى دهد.

مرد چاق

 آمریكا در نوامبر سال 1952 اولین انفجار هیدروژنى مایع و سپس در بهار سال 1954 انفجار هیدروژنى لیتیم دو تراید خود را آزمایش كرد . این درحالى بود كه شوروى سابق اولین بمب هیدروژنى جامد خود را در اوت 1953 (كه از بمب هیدروژنى اولیه به مراتب پیشرفته تر بود ) آزمایش كرده بود . به همین دلیل آندره ساخاروف تئوریسین گداخت هسته اى در 32 سالگى لقب پدر بمب هیدروژنى را به خود اختصاص داد.

قسمت های مختلف یک بمب هسته ای

قسمت های مختلف یک بمب هسته ای

1.باتری بمب

2.کلاهک انفجاری الکتریکی

3.خرجی

4.پلوتونیم

5.مواد منفجره

6.مواد منفجره اولیه

مضرات بمب هسته اى

1)گرماى شدید

2)فشار زیاد كه باعث تخریب مى شود

3)مواد رادیو اكتیو

منطقه انفجار بمب‌های هسته‌ای به پنج قسمت تقسیم می‌شود:

1- منطقه تبخیر 2- منطقه تخریب کلی 3- منطقه آسیب شدید گرمایی 4- منطقه آسیب شدید انفجاری 5- منطقه آسیب شدید باد وآتش.

در منطقه تبخیر درجه حرارتی معادل سیصد میلیون درجه سانتیگراد بوجود می‌آید و هر چیزی، از فلز گرفته تا انسان وحیوان، در این درجه حرارت آتش نمی‌گیرد بلکه بخار می‌شود که نمونه آن جنایت آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی است.

آثار زیانبار این انفجار حتی تا شعاع پنجاه کیلومتری وجود دارد و موج انفجار آن که حامل انرژی زیادی است می‌تواند میلیون‌ها دلار تجهیزات الکترونیکی پیشرفته نظیر ماهواره‌ها و یا سیستم‌های مخابراتی را به مشتی آهن پاره تبدیل کند و همه آنها را از کار بیندازد.

اینها همه آثار ظاهری و فوری بمب‌های هسته‌ای است . پس از انفجار تا سال‌های طولانی تشعشعات زیانبار رادیواکتیو مانع ادامه حیات موجودات زنده در محل‌های نزدیک به انفجار می‌شود.

بمب نوترونى

بمب نوترونى در واقع یك بمب شكافت گداختى است. در این بمب واكنش هسته اى شكاف با استفاده از اورانیم _235 یا پلوتونیم_239 به عنوان چاشنى آغاز مى شود . این واكنش شكافت به طور خود به خود ، واكنش گداخت زیر را سبب شده ولذا نوترون هاى زیادى را با سرعت و انرژى خیلى زیاد تولید مىكند .

این نوترون هاى پر انرژى مىتوانند از هر چیزى از جمله دیواره هاى سخت ، مثل بتن و فلز عبور كنند . تابش هاى نوترونى مردم را ظرف 5 دقیقه فلج مى سازند و طى 2 تا 3 روز همه را از پاى در مى آورد . این بمب انرژى گرمایى و انرژى سینتیكى كمى را همراه با نوترون ها به وجود مى آورد . بنا براین این بمب ساختمان ها و وسایل را آسیب نمى رسانند . لذا این بمب ،"بمب كشنده تمیز " نام گرفـته است.

بمب نوترونی

برچسب‌ها: بمب هسته ای


راکتورهای هسته ای قسمت اول

دسته بندی : علمی


 

راکتورهای هسته ای

مقدمه:

شکافت هسته ای اتم اورانیم 235 در واقع در اثر نفوذ یک نوترون حرارتی به درون هسته یک اتم سنگین است که باعث شکافت آن به دوپاره از هسته های جدید و سبکتر می گردد. در ضمن در عمل شکافت به طور متوسط 2-3 نوترون ایجاد شده و مقداری انرژی تابشی گاما آزاد می گردد. انرژی سینتیک محصولات شکافت و نوترون ها به مواد اطراف خود از طریق برخورد و جذب پرتو به تولید گرما منجر خواهد شد. انرژی آزاد شده از هر شکافت حدود  11-10*3.2 ژول است در حالیکه تولید انرژی از منابع متعارف سوخت فسیلی که حاصل تشکیل یک مولکول دی اکسید کربن هست حدود

  19-10*6.7 می باشد.

نوکلوییدهای غیر قابل شکافت هم در طی فرآیندهای بالا با دریافت و یا برخورد با یک نوترون با ایزوتوپ هایی به تعداد نوترون بالاتر تبدیل خواهد شد. بدین ترتیب رادیونوکلوئید های جدیدی خواهیم داشت که درمیان آنها پاره های شکافت مواد شکافت پذیر جدیدی مثل اورانیم235، پلوتونیم 239 وجود داشته و پلوتونیم 241 نیز به طور مصنوعی می تواند زایش پیدا کند.

این فرآیندهای فیزیکی در راکتورهای هسته ای اتفاق می افتد. درون میله های سوخت فرآیندهای شکافت و زایش در اثر واکنش زنجیره ای صورت می گیرد و واکنش با تولید نوترون به طور دائم ادامه می یابد.

راکتورهای هسته برای اهداف فراوانی طراحی و ساخته می شوند که بعضی از آنها عبارتند از:

- راکتورهای تولید حرارت و برق

- راکتورهای کِشنده

- راکتورهای تحقیقاتی

- راکتورهای تولید پلوتونیم

- راکتورهای اختصاصی برای مقاصدی همچون ساخت زیردریایی، فضا پیما، آب شیرین کن و...

ساختار عمومی راکتورهای هسته ای:

بخش مرکزی راکتور هسته ای جدا از آزمایشگاه ها، بخش های جانبی و خدماتی آن از یک ساختمان ویژه ای تشکیل شده است که ویژگی آن نه فقط به دلیل جادادن وسایل خاص راکتور، بلکه به لحاظ استحکام، ویژگی مصالح ساختمانی، ایزوله یا منزوی بودن از محیط زیست، مقاومت در مقابل زلزله، خوردگی و دسترسی به سرویس های مخصوص کاملاً استثنایی است.

یک راکتور هسته ای جدا از سازه های ساختمانی به طور کلی از قسمت های زیر تشکیل شده است:

1. مجموعه های سوخت

2. کند کننده ها

3. خنک کننده ها

4. سیستم های ایمنی

5.میله های کنترل

 6. حفاظ های مختلف 

ساختمان راکتور

در اینجا به بحث مختصری درباره ی هرکدام از این قسمت ها پرداخته می شود:

1-مجموعه های سوخت

سوخت یک راکتور هسته ای را ممکن است شامل آنچه که در قلب راکتور به عنوان سوخت وجود دارد در نظر گرفت. به عبارت واقعی تر سوخت راکتور در چندین مجموعه سوخت و هر مجموعه متشکل از چندین میله سوخت و هر میله شامل تعداد معینی از قرص ها یا حبه های مواد شکافت پذیر هسته ای مثل اورانیم و یا در بعضی موارد پلوتونیم می باشد. میله های سوخت در راکتور به صورت صفحه ای(Plate) و غنای اورانیم 235 تا 95 درصد می رسد. هرمیله ی سوخت از غلاف زیر کالوی و شامل قطعاتی از قرص های دی اکسید اورانیم است. زیر کالوی 2 تا 4 یک آلیاژ زیر کونیم با عیار کمی از قلع، آهن، کرم و نیکل است؛ میله های سوخت ممکن است به صورت انفرادی در جاهای مخصوص خود گذاشته شود و یا ممکن است به صورت مجموعه های سوخت درون قلب راکتور به طور منظم قرارگیرند.

سوخت راکتور مخصوصاً راکتورها مخصوصا راکتورهای قدرت به طور اصولی یا از عناصری شامل اتم های قابل شکافت تامین می شوند و یا از اتم های ایزوتروپ عناصری که قابلیت تبدیل به اتم های قابل شکافت را دارند بنابراین اتم های قابل شکافت عبارتند از:

اورانیم 235 ، پلوتونیم 239 و اورانیم 233

اتم های مستعد با قابلیت تبدیل به اتم های قابل شکافت عبارتند از: اورانیم 238 و توریم 232

سوخت راکتورها از نظر فرآیندهای استفاده در راکتورها بر اساس استراتژی کشور ممکن است به یکی از سه روش زیر عمل گردد:

• یکبار استفاده از اورانیم و ارسال سوخت مصرف شده به انبار موقت و سپس دفن همیشگی آن

• استفاده چندباره از اورانیم و برقراری سیکل اورانیم-پلوتونیم با اعمال عملیات باز فرآوری روی آن

• استفاده از سیکل اورانیم-توریم به این معنی که توریم 232 ابتدا تبدیل به اورانیم 233 می شود و سپس این اورانیم به عنوان سوخت در راکتورها مورد استفاه قرار می گیرد.

 

2- کند کننده ها

کند کننده ماده ای است که برای کند کردن نوترون های سریع تا انرژی های حرارتی در راکتورهای هسته ای مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی اوقات همین کندکننده ها عمل سرد کنندگی راکتور را هم انجام می دهد. موادی که می توانند به عنوان کننده مورد استفاده قرارگیرند عبارتند از: آب، آب سنگین، گرافیت و گاهی اوقات هم بریلیوم آب به دلیل داشتن هیدروژن که عنصری سبک است و نیز فراوانی و ارزانی آن مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی هرچه ماده کندکننده دارای قابلیت کندکنندگی بهتری برای نوترون ها باشد درجه کمتری از سوخت غنی شده مورد نیاز خواهد بود. آب سنگین بهتر از گرانیت و گرانیت بهتر از آب دارای خاصیت کندکنندگی است، ولی تولید آب سنگین نسبتاً گران است و گرانیت هم تاثیرات نامطلوبی در نتیجه در نتیجه پرتوگیری از خود بروز می دهد.

مشخصات یک کند کننده خوب:

• نوترون ها نباید با کندکننده واکنش نشان دهد، چون در اینصورت بازدهی تولید نوترون کاهش یافته و راکتور به سمت خاموشی می رود.

• نوترون ها باید در محیط کندکننده ها در فاصله های کوتاهی پس از چند برخود کند شوند زیرا در غیر اینصورت، نوترون توسط اورانیم 238 گیر افتاده و موجب تشدید ناخالصی های کند کننده می شود که این وضعیت اقتصادی نیست.

• گرچه کند کننده ها باید ارزان باشند ولی در عین حال خواص ساختاری آنها باید رضایت بخش هم باشد.

• کندکننده باید با سایر مواد ساختاری راکتور سازگار باشد و نباید خواص خورندگی، سایندگی و یا تحت تاثیر پرتوهای رادیواکتیو قرار گیرد.

• کندکننده طی فرآیند دائمی بمباران های نوترونی نباید تحت تاثیرات و تغییرات نامطلوب فیزیکی یا شیمیایی قرار گیرد.

• یک کند کننده خوب باید به طور مؤثر نوترون های سریع حاصل از شکافت را به نوترون های حرارتی تبدیل کند.

 

3-خنک کننده ها:

خنک کننده برای انتقال حرارت از میله های سوخت به طور مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد. این فقط در صورتی است که خنک کننده نقش کند کننده هم داشته باشد. در مواردی که ماده کند کننده دیگری مورد استفاده است در این صورت انتقال حرارت معمولا توسط خنک کننده مستقیماً از کندکننده و غیر مستقیم یا در بعضی موارد مستقیم از میله های سوخت انجام می پذیرد. اکثراً آب به عنوان سرد کننده مورد استفاده قرار می گیرد. به هر حال گاهی اوقات آب سنگین، فلزات مایع(سدیم و پتاسیم) یا حتی گازها(دی اکسیدکربن) هم ممکن است مورد استفاده واقع شوند. امروزه در اکثر راکتورهای تجاری آب به عنوان سردکننده مورد استفاده قرار می گیرد. در اینصورت آب علاوه بر نقش سرد کنندگی وظیفه کند کنندگی را نیز انجام می دهد.

خواص ایده آل برای یک خنک کننده:

• سطح مقطع جذب نوترونی کوچکی داشته باشد، در این صورت میزان تابش رادیواکتیویته در حین کارگردانی اپراتوری کاهش می یابد.

• فراوان و ارزان باشد.

• غیرخورنده یا خوردگی کمی داشته باشد، چون لوله ها و ساختارهای دیگر که با آن در تماس هستند باید سالم بمانند.

• ضریب انتقال حرارتی بالا داشته باشد. به این ترتیب حرارت به سهولت به سرد کننده انتقال یافته و جابجا خواهد شد.

• ویسکوزیته یا غلظت کم داشته باشد که سبب کاهش مصرف کمتر برق برای پمپ کردن آن می شود.

• دارای توانایی نگهداری درجه حرارت های بالا به صورت مایع، حتی اگر تحت فشار باشد.

خنک کننده هایی که در راکتورهای تحقیقاتی یا تجاری استفاده شده اند عبارتند از:

• آب سبک یا سنگین(اولی شامل دو اتم هیدروژن است و دومی شامل دو یا یک اتم دوتریم می باشد)

• فلز مایع (مثل سدیم، پتاسیم یا آلیاژی از ترکیب هر دو)

•  مواد آلی مایع (مثل اتانول، پروپان، پنتان، هوا یا گاز دی اکسید کربن)


برچسب‌ها: راکتورهای هسته ای


راکتورهای هسته ای قسمت دوم

دسته بندی : علمی


راکتورهای هسته‌ای دستگاه‌هایی هستند که در آنها شکافت هسته‌ای کنترل شده رخ می‌دهد. راکتورها برای تولید انرژی الکتریکی و نیز تولید نوترون‌ها بکار می‌روند. اندازه و طرح راکتور بر حسب کار آن متغیر است. فرآیند شکافت که یک نوترون بوسیله یک هسته سنگین (با جرم زیاد) جذب شده و به دنبال آن به دو هسته کوچکتر همراه با آزاد سازی انرژی و چند نوترون دیگر شکافته می‌شود.

راکتور هسته ای

در این بخش به ادامه توضیح درباره بخش های مختلف راکتور می پردازیم.

4. سیستم های ایمنی در راکتور

وظایف دستگاه ها و سیستم های کنترل(I&C) در راکتورهای هسته ای شامل اندازه گیری، کنترل، تنظیم، چک کردن و حفاظت است. عملیات اجرایی راکتور بر اساس نیازهای فیزیکی، شیمیایی، فرآیندهای مهندسی و اپراتوری است که به عهده سیستم ها و دستگاه های آن گذاشته شده است. سیستم دستگاهی و کنترل ممکن است به دوبخش ایمنی و اپراتوری یا کارگردانی تقسیم شوند. حفاظت راکتور و محیط زیست به عهده سیستم های ایمنی گذاشته شده است. این سیستم¬ها غالبا در مواقع ضروری کارمی کنند و در دوران بهره برداری و خارج از وضعیت اضطراری اکثرا غیرفعال هستند. قابلیت عملکرد این دستگاه های نصب شده اضافی دائما بطور خود مونیتورینگ و تست های دوره ای بررسی می شوند. کنترل قدرت راکتور معمولا در بخشی از I&C ایمنی ملحوظ و منظور می گردد. کنترل و دستگاه های اوپراتوری شامل تمام سیستم هایی است که کارگردانی و یا عملکرد طبیعی و بدون خطر یک راکتور هسته ای را تضمین و مطمئن می سازد. به همین دلیل ممکن است آنرا به گروه های اجرایی وکارهای پیچیده ای که در خط فرآیند است تقسیم نمود.

 

5. میله های کنترل

میله های کنترل برای تنظیم توزیع قدرت در راکتور در زمان اپراتوری مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین وظیفه میله های کنترل که بین میله های سوخت قرار می گیرند، برای خاموش کردن یا متوقف کردن فرآیند شکافت هسته ای در زمان هایی که لازم است، چنین عملی انجام شود. خاموش کردن راکتور می تواند از طریق کنترل اتوماتیک یا توسط اپراتور انجام پذیرد. میله های کنترل از موادی ساخته شده اند که خیلی سریع با جذب نوترون ها واکنش های هسته ای را متوقف می کنند. موادی که به این منظور استفاده می شوند عبارتند از کربور نقره، ایندیم، کادمیم و هافنیوم. میله های کنترل به داخل وخارج از میله های سوخت حرکت کرده و نرخ واکنش هسته ای را تنظیم می نمایند.

در راکتورهای هسته ای دونوع کنترل وجود دارد:

• کنترل آرام، برای جلوگیری از به وجود آمدن قدرت زیاد و برقراری قدرت متعادل راکتور. این کنترل بیشتر توسط محلول های برن و یا افزایش یا کاهش آن در کندکننده ها اعمال می گردد.

• کنترل سریع، برای کاهش سریع قدرت راکتور و یا خاموش کردن راکتور از مجموعه میله های کنترل که ممکن است به صورت دستی یا اتوماتیک باشند استفاده می شود. در مواقع اضطراری، میله های کنترل با شتاب به صورت اتوماتیک به داخل میله های سوخت سقوط می کنند و سبب خاموشی راکتور می گردند.

میله کنترل

6. حفاظت راکتور

وظیفه سیستم حفاظت از راکتور اطمینان از آشکارسازی تمام حوادث پیش بینی شده در طراحی و اعتماد از امکان انجام عملیات حفاظتی می باشد. این برنامه و تمهیدات باید اطمینان دهد راکتور همیشه بطور ایمن کار می کند. حوادث، بخش هایی از یک حادثه بزرگتر هستند که به کارگردانی راکتور دیکته می کند که به دلایل ایمنی کار راکتور باید قطع شود. بنابراین داده های آنالوگ سیستم ارزیاب، فرآیندهای ویژه منجر به حادثه احتمالی را شناسایی کرده و از طریق یک سیستم دیگر علائمی را تولید می کند که نشان می دهد حدود آن نارسایی ها و یا اشکالات از حد معینی فراتر رفته است. این علائم واقعی آغاز انحراف یا لغزش راکتور از حالت طبیعی است که ترجیحا تمام عملیات کارگردانی را تحت کنترل درمی آورد و متعاقبا فعال شدن تمام سیستم های مهندسی ایمنی را برای کنترل حادثه، باعث می گردد. در تمام موارد، شناسایی و آشکارسازی مبتنی بر فرآیندهای متفاوتی است که هر نوع ابهامی را در رابطه با سیستم آشکارسازی حادثه و قصورهای رایج در سیستم ارزیابی داده ها رفع می کند. وسایل و ابزار اضافی تکمیلی چنان، اطمینانی را فراهم می آورند که با حفاظت به موقع راکتور اثرات سوء حادثه های احتمالی کاهش یابد. وسایل اضافی مبتنی بر انجام وظیفه های انحصاری، به طور فیزیکی از نظر محل قرارگیری طوری از یکدیگر جداشده اند که در مقابل حوادث بیرونی می توانند سالم باقی بمانند. تابلوی وضعیت سیستم حفاظت راکتور را در تمام زمان های کار عادی راکتور و شرایط اضطراری به طور بسیار روشن و واضح به پرسنل کارگردانی اعلام می نماید. تست های دوره ای با دستگاه های مخصوص تست کردن انجام می شوند. قصورهای آشکار و نهان در کانال های مربوطه توسط خویش گزارشگر اعلام می شوند.

نوع دیگر حفاظت با نام حفاظت رادیولوژیکی و کنترل پرتوگیری وجود دارد که وظیفه آن عبارتست از کاهش پرتوگیری و آلودگی داخل راکتورها و محیط زیست در کمترین حد ممکن. سیستم های مختلف کنترل پرتوگیری، اندازه گیری و ثبت پرتوها را در تمام مناطق کنترل شده انجام می دهد. سیستم های مختلف کنترل پرتوگیری امکان بررسی میزان دز تابش محلی، منطقه ای، محیط زیست، پرتوگیری پرسنلی و همچنین میزان نشت پسمان های مایع، گاز و جامد را فراهم می کند. سیستم های کنترل پرتوگیری، دستگاه های نصب شده دائمی هستند که بخشی از مجموعه سیستم I&C محسوب می شوند. مونیتورهای ثابت بررسی نمونه های محلی را بطور دائم و یا متناوب انجام می دهند و مونیتورهای متحرک شامل دستگاه های اندازه گیری پرتو در محل های متفاوت نصب هستند.


برچسب‌ها: راکتورهای هسته ای


آب سنگین چیست؟

دسته بندی : علمی


 

آب سنگین نوع خاصی از مولکول‌های آب است که در آن ایزوتوپ‌های هیدروژن وجود دارد. این نوع از آب کلید اصلی تهیه پلوتونیوم از اورانیوم طبیعی‌است و به همین علت تولید و تجارت آن با نظر قوانین بین‌المللی انجام و به شدت کنترل می‌شود.

آب سنگین

با کمک این نوع آب می‌توان پلوتونیوم لازم را برای سلاح‌های اتمی بدون نیاز به غنی‌سازی بالای اورانیوم تهیه کرد.

از کاربردهای دیگر این آب می‌توان به استفاده از آن در رآکتورهای هسته‌ای با سوخت اورانیوم، به عنوان متعادل‌کننده (Moderator) به جای گرافیت و نیز عامل انتقال گرمای رآکتور نام برد.

آب سنگین واژه‌ای‌است که معمولاً به اکسید هیدروژن سنگین D2O یا 2H2O اطلاق می‌شود. هیدروژن سنگین یا دوتریوم (Deuterium) ایزوتوپی پایدار از هیدروژن است که به نسبت یک به 6400 از اتم‌های هیدروژن در طبیعت وجود دارد و خواص فیزیکی و شیمیایی آن به نوعی مشابه آب سبک H2O است.

اتم‌های دوتریوم ایزوتوپ‌های سنگینی هستند که برخلاف هیدروژن معمولی، هسته آنها شامل نوترون نیز هست. جانشینی هیدروژن با دوتریوم در مولکول‌های آب، سطح انرژی پیوندهای مولکولی را تغییر می‌دهد و به‌طور طبیعی خواص متفاوت فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی را موجب می‌شود، به‌طوری که این خواص را در کمتر اکسید ایزوتوپی می‌توان مشاهده کرد.

برای مثال، ویسکوزیته (Viscosity) یا به زبان ساده‌تر چسبندگی آب سنگین به مراتب بیش از آب معمولی است.

آب نیمه سنگین چنانچه در اکسید هیدروژن تنها یکی از اتم‌های هیدروژن به ایزوتوپ دوتریوم تبدیل شود نتیجه  را آب نیمه سنگین (HDO) می‌گویند.

در مواردی که ترکیب مساوی از هیدروژن و دوتریوم در تشکیل مولکول‌های آب وجود داشته باشند، آب نیمه سنگین تهیه می‌شود، علت این کار تبدیل سریع اتم‌های هیدروژن و دوتریوم بین مولکول‌های آب است.

مولکول آبی که از 50 درصد هیدروژن معمولی (H) و 50 درصد هیدروژن سنگین(D) تشکیل شده‌است، در موازنه شیمیایی حدود 50 درصد HDO و 25 درصد آب (H2O) و 25 درصد D2O خواهد داشت.

نکته مهم آن است که آب سنگین را نباید با با آب سخت که اغلب شامل املاح زیاد است و یا یا آب تریتیوم (T2O or 3H2O) که از ایزوتوپ دیگر هیدروژن تشکیل شده‌است، اشتباه گرفت.

تریتیوم، ایزوتوپ دیگری از هیدروژن است که خاصیت رادیواکتیو دارد و بیشتر برای ساخت موادی به کار برده می‌شود که از خود نور منتشر می‌کنند.

نمونه آب سنگین

آب با اکسیژن سنگین

آب با اکسیژن سنگین، در حالت معمول H218O است که به صورت تجارتی در دسترس است و بیشتر برای ردیابی به کار برده می‌شود. برای مثال، با جانشین کردن این آب (با نوشیدن یا تزریق) در یکی از عضوهای بدن می‌توان در طول زمان میزان تغییر در مقدار آب این عضو را بررسی کرد. این نوع از آب به ندرت حاوی دوتریوم است و به همین علت خواص شیمیایی و بیولوژیکی خاصی ندارد برای همین، به آن آب سنگین گفته نمی‌شود. ممکن است اکسیژن در آنها به صورت ایزوتوپ‌های O17 نیز موجود باشد، در هر صورت تفاوت فیزیکی این آب با آب معمولی، فقط چگالی بیشتر آن است.

تاریخچه تولید آب سنگین

والتر راسل در سال1926 با استفاده از جدول تناوبی مارپیچ وجود دو تریم را پیش بینی كرد. هارولد یوری یكی از شیمیدانان دانشگاه كلمبیا در سال1931 توانست آن را كشف كند. گیلبرت نیوتن لوئیس هم در سال 1933 توانست اولین نمونه از آب سنگین خالص را با استفاده از روش الكترولیز تهیه كند. هوسی و هافر نیز در سال 1934 از آب سنگین استفاده كردند و با انجام اولین آزمون های ردیابی زیست شناختی به بررسی سرعت گردش آب در بدن انسان پرداختند.

کاربرد آب سنگین در راکتورهای هسته ای

آب سنگین یکی از مواد اصلی در راه اندازی راکتورهای تولید انرژی و تحقیقاتی موسوم به راکتورهای آب سنگین به شمار می رود.

راکتورهای آب سنگین نیازی به اورانیوم غنی شده ندارد و از اکسید اورانیوم طبیعی به عنوان سوخت استفاده می کند.

این فرایند، نیاز به اورانیوم غنی شده را مرتفع می کند اما طراحی این راکتورها پیچیده و تولید آب سنگین نیز هزینه بر است.

آب سنگین از جدا سازی نوعی از مولکول های آب با غلظت 1 در هر 7000 مولکول به دست می آید که هیدروژن آن یک نوترون بیشتر از هیدروژن عادی دارد.

این نوترون اضافه موجب می شود تا عمل کند کنندگی نوترون های پر سرعت به اندازه ای برسد که واکنش های زنجیره ای تولید انرژی از میله های سوخت آغاز شود در حالی که در راکتورهای قدرت آب سبک , اورانیوم غنی شده درحد سه و نیم درصد و بیش از آن برای انجام واکنش مورد نیاز است.

در راکتورهای آب سنگین، این ماده وظیفه خنک کردن میله های سوخت، همزمان با کند کردن نوترون های پر انرژی را به عهده دارد.

با نزدیک شدن راکتور تحقیقاتی تهران، که حدود چهل سال پیش و با قدرت 5 مگاوات راه اندازی شده است، به پایان عمر کاری خود و نیاز روز افزون کشور به انواع رادیو ایزوتوپ های صنعتی و همچنین رادیو داروها ،راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک با قدرت 40 مگاوات طراحی و مکان آن در نزدیکی شهر خنداب در شمال غربی شهرستان اراک تعیین شد.

 

پروژه آب سنگین اراک

تاسیسات آب سنگین اراک

پروژه تولید آب سنگین در شمال غربی اراك و در نزدیكی تاسیسات نیروگاه 40 مگاواتی آب سنگین اراك قرار دارد و برای تامین آب سنگین این رآكتور ساخته شده است. به گفته غلامرضا آقازاده رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ظرفیت تولید این مجتمع ابتدا هشت تن بوده و امروز ظرفیت آن به16 تن آب سنگین با غنای 899 درصد رسیده است. پروژه مجتمع تولید آب سنگین اراك به عنوان یكی از شاخصه های دانش هسته ای، در پزشكی و به خصوص كنترل سرطان و كنترل بیماری ایدز نقش تعیین كننده ای دارد و به عنوان خنك كننده و كندكننده رآكتورهای آب سنگین به كار می رود . با گشایش این واحد صنعتی، ایران به عنوان نهمین كشور دارای تجهیزات تولید آب سنگین مطرح می شود. كشورهای آرژانتین، كانادا، هند و نروژ نیز بزرگترین صادركنندگان آب سنگین جهان هستند.

ساخت این تاسیسات همچنین موجب آموزش متخصصان و آشنایی شرکت های داخلی با استاندارهای هسته ای می شود و می تواند راه را برای ساخت نیروگاه های قدرت آب سنگین در آینده فراهم کند.


برچسب‌ها: آب سنگین چیست


آموزش رفع عیوب مموری کارت

دسته بندی : کامپیوتر


sd-card-locker

شاید شما هم با خطاها مموری کارت برخورده باشید  دنبال رفع این عیوب باشید در این جا روش تعمیر مموری کارت را آموزش می دهیم با ما همراه باشید .

 

بعضی از خطاهای رایجی که ممکن است آن‌ها را دیده باشید:

“Unsupported media card inserted, format now?”
“Media is not formatted. Would you like to format now?”
“The SD card cannot be recognized.”
Please insert the drive …
“Access denied”, when SD card is corrupted or broken.

 

اگر شما با یکی از خطاهای فوق برخورد کرده‌اید، مشکل کاملاً مربوط به خود مموری کارت SD شماست! نکته جالب این است که برخلاف تصور اکثر افراد، عمده‌ی این مشکلات می‌تواند توسط خودتان به‌راحتی حل شود.

راه‌حل‌های پیشنهادی زیر را اعمال کنید؛ امیدواریم که مموری‌کارت شما به‌حالت نرمال خود بازگردد.

روش۱: شما می‌توانید یکبار مموری کارت خود را اسکن کنید تا در صورت وجود خطا، برطرف گردد. برای اینکار، کافیست که با راست کلیک کردن بر روی درایو مموری‌کارتتان، وارد Properties شده و با انتخاب سربرگ Tools، روی Check Now کلیک کنید.

error_check

 

روش ۲: اگر با خطای Card Locked مواجه شدید، شما خیلی خوش‌شانس هستید! کافیست که مموری کارت را از دستگاهتان خارج کرده و ضامن سمت چپ آن را روی حالت Unlock قرار دهید و مجدد امتحان کنید

 

sd-card-locker

 

روش ۳: اگر مموری کارت شما خراب شده و هیچ فایلی درون آن قابل مشاهده نیست، کافیست که ابتدا وارد Folder Option شده و مطابق تصویر زیر، گزینه Show hidden files and folder را انتخاب کنید. پس از آن، با ورود به محیط Command Prompt (وارد Run شده و عبارت CMD را تایپ کنید) دستور زیر را نوشته و کمی صبر کنید. دقت داشته باشید که بجای حرف H، حرف درایو مموری کارت خودتان را قرار دهید:

chkdsk H:/ \r

 

hidden-folder-800x413-600x309

 

روش ۴: اگر که با پیغام Unsupported media card inserted, format now? مواجه شدید، مموری کارت خود را فرمت کنید. بابت از دست رفتن اطلاعات خود نگران نباشید؛ شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای بازیابی اطلاعات مموری کارت، اقدام به ریکاوری کردن آن‌ها نمایید.

با استفاده از ۴ روش فوق، شما خواهید توانست که عمده مشکلات مربوط به مموری کارت خود را حل کنید. لطفاً موارد زیر را نیز در آینده در نظر داشته باشید تا مموری کارت‌های SD شما دچار خطا نشوند:

۱. هنگامی که مموری SD خود را دریافت می‌کنید، ابتدا آن را یکبار فرمت کنید.

۲. مموری کارت خد را مستقیماً و بصورت ناگهانی از دستگاه خارج نکنید؛ ابتدا آن را Eject کرده و پس از آن از دستگاه خارج کنید.

۳. وقتی که می‌خواهید مموری کارت را از تلفن همراه یا دوربین خود خارج کنید، سعی کنید دستگاه‌تان ابتدا خاموش شده باشد.

۴. همیشه کارت‌های SD خود را تا انتها پر از اطلاعات نکنید. سعی کنید که بخشی از آن را خالی نگه دارید.

۵. از برند‌های معتبر تولید کننده SD کارت خرید نمایید.


برچسب‌ها: آموزش رفع عیوب مموری کارت


اقدامات ضرروی پس از نصب ویندوز – بخش دوم

دسته بندی : کامپیوتربرچسب‌ها: اقدامات ضرروی پس از نصب ویندوز – بخش دوم


ادامه مطلب...

اقدامات ضروری پس از نصب ویندوز – بخش اول

دسته بندی : کامپیوتربرچسب‌ها: اقدامات ضروری پس از نصب ویندوز – بخش اول


ادامه مطلب...

آموزش تصویری نصب ویندوز 8

دسته بندی : کامپیوتربرچسب‌ها: آموزش تصویری نصب ویندوز 8


ادامه مطلب...

آموزش تصویری و گام به گام نصب ویندوز 7

دسته بندی : کامپیوتر
برچسب‌ها: آموزش تصویری و گام به گام نصب ویندوز 7


ادامه مطلب...

نقشه نایاب تقسیم بندی جغرافیایی زبان ها در سراسر ایران

دسته بندی : جغرافیا


 

دوستان این نقشه از تقسیم بندی زبان ها در ایران است..

درصد ها نیز جالبند
تکلم به زبان شیرین پارسی 63%
آذری:13%
کردی 7%
گیلکی 3.6%
مازنی 3%
بلوچی 2.5%
عربی 1.8%
ترکمنی 1.4%
قشقای 1.4%

نکته مهمتر اینکه در فاصله سالهای 1964 تا 2004 زبان پارسی بر سایر زبان ها مستولی شده و از 51% به نزدیک 64% رسیده است والبته چون تقریبا همگی پارسی بلدند می توان گفت 100%
سایر زبان ها نیز با کاهش تکلم مواجه شده اند وبه زبان پارسی پیوسته اند..مهمترین عامل آن را رسانه ها و به خصوص تلویزیون و سینما می بینم.


 

برچسب‌ها: نقشه نایاب تقسیم بندی جغرافیایی زبان ها در سراسر ا


ساده ترين روشهاي اندازه گيري ارتفاع تقريبي يك برج

دسته بندی : علمی


ساده ترين روشهاي اندازه گيري ارتفاع تقريبي يك برج

راه هاي متعددي براي اندازه گيري ارتفاع ساختمان / برج وجود دارد كه با توجه به محل قرارگيري آن ميتوانيد يكي از اين راه ها را انتخاب كنيد. روشهايي كه در اين مقاله براي اندازه گيري ارتفاع ساختمانها شرح داده ميشود را ميتوان براي اندازه گيري ارتفاع درختان, كوه ها و تقريبا هر چيز بلند ديگري استفاده كرد.

روش اول:

اگر برج مورد نظر در وسط يك زمين هموار قرار داشته باشد احتمالا ساده ترين راه اندازه گيري ارتفاع آن, استفاده از سايه آن در يك روز آفتابي است. لوازم مورد نياز براي اين روش عبارتند از: يك چوب بلند و صاف – يك چكش و يك متر. چوب بلند را به وسيله چكش بصورت قائم در زمين بكوبيد تا حداقل چند سانتي متري داخل زمين فرو رود. سپس طبق گامهاي زير عمل كنيد:
 1. سايه چوب را بر روي زمين بوسيله متر اندازه گيري كنيد.
 2. نسبت طول آزاد چوب را به طول سايه آن بدست آوريد. (تقسيم دو اندازه)
 3. سايه برج را بر روي زمين اندازه گيري كنيد.
 4. با ضرب نسبت بدست آمده از گام ۲ در اندازه سايه برج, ارتفاع برج را بدست آوريد.
روش دوم:

براي روش دوم شما به يك ني نوشيدني – يك نقاله زاويه سنج – چسب نواري و يك متر نياز داريد.

ني را بر روي زاويه ۴۵ درجه نقاله بچسبانيد. سپس نقاله را از طرف صافش موازي خط افق بگيريد و سپس به ميزاني جابجا شويد كه بتوانيد در اين حالت از داخل ني نوك برج را نگاه كنيد. توجه كنيد قسمت صاف نقاله از حالت موازي با خط افق جابجا نشود. با توجه به اينكه شما نوك برج را از زاويه ۴۵ درجه ميبينيد, فاصله شما تا برج درست برابر ارتفاع برج است (قانون فيثاغورس مثلثهاي قائم). به همين دليل با اندازه گيري فاصله خودتان تا برج, ارتفاع برج بدست مي آيد.

روش سوم:

براي روش سوم شما به يك نقاله – يك ني نوشيدني – يك متر و يك ماشين حساب و كمي چسب كاغذي، نخ و وزنه اي مانند سرب ماهيگيري نياز داريد. ابتدا وسيله زير را كه يك شيب سنج ساده است بسازيد:

جايي بايستيد كه بتوانيد به راحتي فاصله خودتان تا برج را اندازه بگيريد. از داخل ني به نوك برج نگاه كنيد و سپس زاويه ني را در همان حالت با خط افق بوسيله نقاله اندازه بگيريد. فرض كنيد زاويه ۵۵ درجه بدست آمد و فاصله شما تا برج نيز ۱۰۰ متر باشد. پس طبق رابطه زير داريم:

ارتفاع برج = ارتفاع شيب سنج + فاصله تا برج * تانژانت زاويه

 

يا به عبارتي:

 

(H= E + D x Tan (a

 


برچسب‌ها: ساده ترين روشهاي اندازه گيري ارتفاع تقريبي يك برج


دانلود نقشه ایران (تقسیمات، راه، رودخانه، …) gis

دسته بندی : سنجش از دور


دانلود نقشه ایران (تقسیمات، راه، رودخانه، …) و دیگر کشورها

امتياز به سايت امتياز به مطلب خرداد ۲۱ ۱۳۹۲ دانلود نقشه ایران (تقسیمات، راه، رودخانه، …) و دیگر کشورها فایل های وکتوری و رستری تقسیمات کشوری، سطوح آبی، راه ها و … برای نقشه ایران و دیگر کشورهای جهان در فرمت Shapefile در لینک زیر می توانید با مشخص کردن کشور و نوع داده مورد نیاز، داده مربوطه را در فرمت shapefile یا گرید دانلود کنید. انواع داده ارائه شده عبارتند از: تقسیمات کشوری سطوح آبی مثل رودخانه ها و دریاچه ها راه ها و جاده ها راه آهن داده های ارتفاعی که همان DEM 30 ثانیه ای SRTM است داده های مربوط به پوشش گیاهی داده های جمعیتی که البته به فرمت رستر است. داده های هواشناسی داده gazetteer یعنی فهرستی از نام های جغرافیایی به همراه مختصات جغرافیایی آنها که در این مورد استان مربوطه هم مشخص شده است. (توصیه می کنم این را حتما دانلود کنید. برای ایران حدود ۱۵۰ هزار مکان را با مختصات آن دارد.)

http://www.diva-gis.org/gdataاطلاعات بیشتر را در سایت تخصصی جی.آی.اس (GISTech.ir)


برچسب‌ها: دانلود نقشه ایران, تقسیمات, راه, رودخانه,


ژاپنی ها نیروگاه هسته‌ای بحران زده فوکوشیما را چطور پاکسازی می‌کنند؟

دسته بندی : مخاطرات


 

 

محمود حاج‌زمان: خروج میله‌های سوخت راکتورهای صدمه دیده، مرحله مهمی در پایدارسازی کل نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما به شمار می‌رود. به دنبال آسیب‌های غیر قابل جبرانی که سونامی سه سال پیش برای این نیروگاه هسته‌ای ژاپن به بار آورد، مسئولان شرکت تپکو (بهره‌بردار نیروگاه) کار خارج ساختن میله‌های سوخت را از راکتور واحد 4 این نیروگاه آغاز کرده‌اند. به گفته شرکت تپکو، عملیات خارج کردن نخستین میله از اولین مجموعه 22 تایی میله‌های سوخت دو روز طول خواهد کشید.

به گزارش بی‌بی‌سی، در مجموع بیش از 1500 مجموعه میله سوخت باید از این واحد خارج شود؛ عملیاتی که از سوی متخصصان کاری بسیار پرخطر توصیف شده است و حدود یک سال نیز طول خواهد کشید. به گفته آنان، انفجار هیدروژن پس از زلزله و سونامی اسفند ۱۳۸۹ باعث شده تا استخرهای ذخیره این تاسیسات مستعد بروز لرزه‌های بیشتری باشند.

 

میله سوخت

میله‌های سوخت لوله‌هایی به طول چهار متر هستند که با قرص‌های اورانیومی پر شده‌اند. ترسی که در خصوص خارج ساختن این میله‌ها وجود دارد این است که برخی از این قرص‌ها طی فاجعه سونامی آسیب دیده باشند. زمانی‌که سونامی با این نیروگاه برخورد کرد، سیستم‌های خنک‌سازی سه راکتور از مجموع چهار واحد نیروگاه را از کار انداخت؛ و این منجر به ذوب شدن بخشی از راکتورها گردید. واحد 4 اگرچه تحت تعمیر قرار گرفت و میله‌های سوخت آن حفظ شد، اما انباشت هیدروژن در این واحد باعث وقوع انفجار و خرابی سازه آن گردید.

فرایند مهم
فرایند خارج ساختن میله‌های سوخت که به دنبال چندین ماه تعمیر و برنامه‌ریزی انجام می‌گیرد، دیروز (دوشنبه) بعد از ظهر به وقت محلی آغاز شد. در ساعت 15:18 دقیقه (9:48 دقیقه صبح به وقت ایران)، بیرون کشیدن نخستین میله سوخت توسط جرثقیل آغاز شد٬ جرثقیل کوچکی که به تازگی نصب شده و درون استخر راکتور پایین می‌رود تا به هر کدام از میله‌های سوخت چنگ بزند و آن را بیرون بکشد.

بیرون کشیدن میله‌های سوخت در گروه‌های 22 تایی انجام می‌شود که پس از خارج شدن، درون محفظه‌ای پر از آب قرار می‌گیرند. خارج کردن هر مجموعه بین 7 تا 10 روز طول می‌کشد. به گفته متخصصان آب‌بند بودن محفظه‌ها بسیار مهم است، تا از تماس میله‌های سوخت با هوا جلوگیری شود. تماس میله‌های سوخت با هوا خطر گرم شدن بیش از حد آنها و ایجاد آلودگی‌های احتمالی را به دنبال خواهد داشت. پس از خارج کردن میله‌های سوخت، آنها را درون استخری به مراتب امن‌تر مجهز به سیستم خنک‌سازی قرار می‌دهند.

محفظه فلزی

بیم‌ها و امیدها 
در ماه‌های اخیر، نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما با مشکلات بیشتری درگیر بوده که از جمله می‌توان به مجموعه‌ای از نشت آب سمی و خطاهای کارگران اشاره کرد.

با این وجود، مسئولان شرکت تپکو امیدوارند همه چیز مطابق برنامه پیش رود. یوشی‌هیده سوگا، سخنگوی ارشد دولت ژاپن می‌گوید: «ما امیدواریم که این فرایند به نحوی پیش رود که هیچ مزاحمتی برای ساکنان محلی ایجاد نکند؛ و برداشت میله‌های سوخت طبق برنامه زمان‌بندی، به درستی و در سلامت کامل انجام شود.»

شونیچی تاناکا، رئیس سازمان رگولاتوری هسته‌ای ژاپن هشدار داده که خرده سنگ‌های ناشی از انفجار که به درون استخر راکتور ریخته‌اند، می‌توانند در انجام پروژه مشکل‌ساز شوند. خبرگزاری کیودو از قول وی می‌گوید: «با سوخت نیروگاه باید به دقت رفتار شود. در صورتی‌که به دلیل وجود خرده سنگ‌ها میله‌های سوخت درون چارچوب خود گیر کرده باشند، لازم است اطمینان حاصل شود که هیچ کدام از آنها به زور بیرون کشیده نشود.»

اینفوگراف

فرایند خارج ساختن میله‌های سوخت از واحد 4 نیروگاه که در اینفوگراف بالا نشان داده شده است به این شرح است:

 1. جرثقیل کوچک میله‌های سوخت مصرف شده را از استخر ذخیره‌سازی بیرون می‌کشد. پوسته محافظی بالای ساختمان راکتور آسیب دیده ساخته شده است. 1331 میله سوخت مصرف شده و 202 میله سوخت مصرف نشده باید از واحد شماره 4 بیرون کشیده شود.
 2. میله‌های سوخت به دقت درون محفظه‌های فلزی مخصوصی قرار داده می‌شود. هر کدام از این محفظه‌ها 90 تن وزن دارند، و می‌توانند 22 میله را در خود جای دهند.
 3. جرثقیل بزرگ‌تر محفظه پر شده را به خارج از استخر منتقل می‌کند، آنها را از ساختمان نیروگاه پایین می‌برد و روی کامیون مخصوص قرار می‌دهد. سپس محفظه‌ها را به استخر ذخیره‌سازی امنی در محل خود نیروگاه منتقل می‌شوند.

۵۳۲۷۵


برچسب‌ها: ژاپنی ها نیروگاه هسته‌ای بحران زده فوکوشیما را چطو


موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس

دسته بندی : مخاطرات


 

 

href=”" title=”موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس”>موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس
 
href=”" title=”موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس”>موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس
 
href=”" title=”موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس”>موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس
 
href=”" title=”موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس”>موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس
 
href=”" title=”موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس”>موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس
 
href=”" title=”موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس”>موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس
 
href=”" title=”موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس”>موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس
 
href=”" title=”موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس”>موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس
 
href=”" title=”موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس”>موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس
 
href=”" title=”موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس”>موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس
 
href=”" title=”موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس”>موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس
 
href=”" title=”موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس”>موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس
 
href=”" title=”موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس”>موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند !+عکس
 


برچسب‌ها: موجوداتی که با زلزله و سونامی در ژاپن کشف شدند


سامانه هشداردهی زلزله ژاپن

دسته بندی : مخاطرات


اما به راستی اگر این زلزله در جایی به غیر از ژاپن رخ می‌داد، چقدر تلفات می‌داد؟ بی‌شک مقاوم‌سازی سازه‌ها و آمادگی‌ معمول ژاپنی‌ها در کاهش تلفات مؤثر بوده است. اما در این میان سامانه هشداردهی زلزله و سامانه هشداردهی سونامی (آبلرزه) واقع در اقیانوس‌ها در کاهش کشته‌‌ها و زخمی‌ها مؤثر بوده است.

سامانه هشداردهی زلزله، که پیش از این سابقه نداشت فعال شود، زمانی که نخستین امواج شوک تشخیص داده شدند، به فاصله کوتاهی مردم را از طریق تلویزیون و گوشی‌های موبایل مطلع کرد تا برای حوادث آتی آماده باشند. همچنین باز هم به صورت خودکار کار بسیاری از صنایع و مراکز تولید انرژی و سرویس‌های حمل و نقل، متوقف شدند.

زنجیره‌ای از حسگرهای شناور روی اقیانوس آرام، سونامی ناشی از زلزله را حس کردند و به ژاپنی‌ها هشدار لازم را دادند.

 

 

در تصویر بالا، نمایی از سامانه هشدار زلزله را می‌توانید ببینید.

 

 

در این تصویر هم شدت زلزله در مناطق مختلف ژاپن نمودار است. توجه داشته باشید که ژاپن از مقیاس جداگانه‌ای برای سنجش بزرگی زلزله استفاده می‌کند.

 

 

در تصویر بالا می‌توانید ببیند که سامانه هشدار سونامی چطور کار می‌کند

 

 

در اینجا هم مناطق نصب ابزارهای شناور هشدار سونامی مشخص است. حتی می‌شود اطلاعات زنده این سامانه را با مراجعه به اینجا مشاهده کرد!

 

 

در تصویر بالا هم مدل پیشبینی امواج ورودی سونامی مشاهده می‌شود. سامانه پیشبینی کرده است که سونامی ورودی به سواحل مختلف، چقدر شدت و ارتفاع خواهد داشت. بیشترین ارتفاع سونامی همان طور که در شکل پیداست ۲٫۴ متر است!


برچسب‌ها: سامانه هشداردهی زلزله ژاپن


سونامی ژاپن

دسته بندی : مخاطرات
برچسب‌ها: سونامی ژاپن


15 اثر هنری از خداوند: تصاویری که نفس را در سینه حبس می کند!

دسته بندی : تصاویر جالب


15 اثر هنری از خداوند: تصاویری که نفس را در سینه حبس می کند!

دریاچه ها و برکه ها در حالت معمولی ممکن است زیبا به نظر برسند، اما سرمای زمستان می تواند زیبایی آن ها را دو چندان کند! انجماد آب الگوهای متنوعی از خطوط دندانه دار و یا حباب های یخ زده، با سایه های دلپذیز آبی، سبز و سفید ایجاد می کند. و این یک واقعیت سورئال است که شما می توانید روی این زیبایی بی نظیر قدم بزنید! این تصاویر فوق العاده را از دست ندهید!


برچسب‌ها: 15 اثر هنری از خداوند, تصاویری که نفس را در سینه حبس می کند


ادامه مطلب...

دانلود 6 جلد از کتاب حرکت تاریخی کُرد به خراسان تالیف استاد کلیم الله توحدی

دسته بندی : جغرافیا


 

 
   
جهت دانلود به لینک زیر مراجعه کنید
http://www.ellahmezar.ir/?p=14168
 
برچسب‌ها: رکت تاریخی کُرد به خراسان, استاد کلیم الله توحدی


عکس های قدیمی و تاریخی از کُردهای خراسان – سری سوم/ برگرفته از 6 جلد کتاب حرکت تاریخی کُرد به خراسان

دسته بندی : تصاویر جالب


 

عشایر کُرمانج قهرمانلو اسفراین - 1365

عشایر کُرمانج قهرمانلو اسفراین – 1365


برچسب‌ها: عکس های قدیمی و تاریخی از کُردهای خراسان


ادامه مطلب...

عکس های قدیمی و تاریخی از کُردهای خراسان – سری دوم

دسته بندی : تصاویر جالب


عکس های قدیمی و تاریخی از کُردهای خراسان برگرفته از کتاب حرکت تاریخی کُرد به خراسان

مجموعه ای از تصاویر قدیمی و تاریخی از زنان ، مردان ، عشایر ، حاکمان و زندگی کُردهای خراسان در 150 – 200 ساله اخیر

این تصاویر مربوط به شهرهای مختلف شمال خراسان از کلات و لاین و چناران و درگز گرفته تا اسفراین و قوچان و شیروان و بجنورد و غیره می باشند.

 

خادمانلو درگز

کُردهای خادمانلو درگز


برچسب‌ها: عکس های قدیمی و تاریخی از کُردهای خراسان


ادامه مطلب...

عکس های قدیمی و تاریخی از کُردهای خراسان – سری اول/

دسته بندی : تصاویر جالب


رژه سواران کُرد توپکانلو در میدان مرکزی قوچان


برچسب‌ها: عکس های قدیمی و تاریخی از کُردهای خراسان


ادامه مطلب...

دشت قزوین در آستانه بحران

دسته بندی : مخاطرات


90 درصد آب استحصالی در بخش کشاورزی استفاده می شود

قزوین
 
قزوین - خبرگزاری مهر: مصرف بیش از 90 درصد آب استحصالی استان در بخش کشاورزی، حفر چاههای غیرمجاز و برداشتهای بی رویه شرایطی را فراهم کرده که در صورت عدم مدیریت منابع آبی، دشت قزوین در آینده با بحران کم آبی جدی و خطر نابودی مواجه خواهد شد.

برچسب‌ها: بحران, دشت قزوین


ادامه مطلب...

۱۴ روش جستجو در گوگل که شاید ندانید

دسته بندی : علمی


 

دوستان حتما شما هم مثل من همیشه برای پیدا کردن اون چیزی که لازم دارید تو گوگل جستجو میکنید.

حتماً هم می دونید که همیشه یک نکات کوچیکی هست که به شما در انجام کارها کمک میکنه. خوب اینجا من می خوام چند تا نکته برای جستجو بهتر و دقیقتر تو گوگل براتون بنویسم که خوشحال میشم دوستان اگر موارد بیشتری می دانند اینجا بنویسند تا من و دیگران هم استفاده کنیم.

۱۲ روش اولیه و ساده که در بدست آوردن نتایج بهتر و دقیقتر به شما کمک میکند رو در زیر آوردم و در یک مقاله دیگر چند مورد تخصصی تر و پیشرفته تر رو هم براتون خواهم آورد که اونها بیشتر بدرد متخصصین می خوره. اما نکات زیر بسیار عمومی و کاربردی برای همه جستجوگران گوگل هست. پس اگر برخی از اونها (یا شاید همه اونها) برای شما خیلی ابتدایی و تکراری بود من همینجا از شما پوزش می خوام.

 

لطفا مواردی که در زیر می خوانید را تک به تک بعد از خوندن هر یک تو گوگل آزمایش کنید. اینطوری تو ذهنتون میمونه و گرنه اینم میشه مثل خیلی مقالات دیگه ای که خوندین براتون هم جالب و کاربردی بوده ولی الان (یا وقتی که لازم دارید) تو ذهنتون نیست که استفاده کنید.

 

1- عبارت مطلق

شما می تونید اون چیزی که در موردش می خواهید جستجو کنید رو تو گوگل تایپ کنید، گوگل هم برای تمامی کلماتی که شما تایپ کرده اید جستجو می کند. اما بعضی وقتها می خواهید که دقیقا همون عبارتی که می خواهید رو پیدا کنید. برای اینکار از “” استفاده می کنید. و عبارت مورد نظر رو داخل “” وارد می کنید.

مثال: “دنیای فناوری اطلاعات”

با اینکار گوگل گزینه هایی رو به شما نشون خواهد داد که درون آنها دقیقا ۳ کلمه فوق به همون ترتیب وجود داره.

 


2- بدون یک کلمه خاص

تو ایران مدتی پیش از اینکه الگوریتم گوگل تغییر کنه وقتی دنبال چیزی میگشتیم کلی سایتهای تبلیغاتی و بدرد نخور (اصطلاحاً نتایج اسپم) ظاهر میشد که خوشبختانه با الگوریتم جدید همشون رفتن تو آخرین نتایج گوگل. ولی بازهم ممکنه شما بخواهید یک عبارتی را جستجو کنید و همراه اون به گوگل بگین که نتایجی رو نشون بده که یک کلمه خاص داخل اونها نباشه. برای اینکار کافیه که در آخر عبارت مورد نظر اون کلمه خاص رو با اضافه کردن یک – به اولش بنویسیم.

مثال: بازاریابی اینترنتی -تبلیغات

با این عبارت گوگل نتایجی رو نشون میده که عبارت بازاریابی اینترنتی داخل اونها باشه ولی کلمه تبلیغات توش نباشه. امتحان کنید…

 

3- نتایج از یک سایت خاص

بعضی وقتها می دونید که تو کدوم سایت می خواهید جستجو کنید ولی چون اون سایت یک جستجو قوی نداره می خواهین از گوگل استفاده کنید. خوب برای اینکار کافیه که بعد از عبارت مورد نظرتون نام سایت رو هم به روش زیر وارد کنید.

مثال ۱: گوشی اپل site:WWW.gigapixels.com

با جستجوی عبارت بالا تنها نتایجی نمایش داده می شود که در سایت گیگاپارس هست. امتحان کنید…

مثال ۲: گوشی اپل site:.ir

با جستجوی عبارت بالا گوگل نتایجی را نشان می دهد که در سایتهایی با دامنه ها ی .ir هستند. این رو هم امتحان کنید..

 

4- استفاده از کلمات مترادف

البته این روش برای زبان فارسی شاید زیاد درست عمل نکند ولی برای جستجو هایی به زبان انگلیسی خیلی می تونه مفید باشه. شما ممکنه که قصد دارید در مورد internet marketing جستجو کنید و مطالبی رو پیدا کنید که دارای خصیصه سطح بالا، حرفه ای، مفید و … باشند . خوب برای اینکار کافیه که اون خصیصه ای که مد نظرتون هست رو با علامت ~ به انتهای عبارت مورد جستجو اضافه کنید.

مثال: internet marketing ~professional

در این مثال گوگل عبارت اصلی رو با کلمه professional  و همچنین مترادفهای اون کلمه به شما نشان خواهد داد. تست کنید…

 

5- فرمت خاص محتوا

می خواهید نتایج جستجو تنها محدود به یک نوعی از محتوا بشود؟ مثلاً pdf, ppt, doc , txt  یا چیزهای دیگه. فقط کافیه که عبارت filetype:  رو به همراه نوع محتوا مورد نظر به آخر عبارت مورد جستجوتون اضافه کنید

مثال: فن آوری اطلاعات file type:PDF

اینطوری شما فقط نتایجی را خواهید داشت که با فرمت pdf منتشر شده اند.

 

6- استفاده از عملگر منطقی OR

البته گوگل بطور پیش فرض وقتی شما تعدادی کلمه رو وارد می کنید خودش تمامی حالات اون رو در نظر می گیرد (البته اگر از نکته ۱ استفاده نکرده باشد). اما شما می تونید برای بدست آوردن نتایج بهتر از عملگر OR هم استفاده کنید (توضیح اینکه حتما باید OR با حروف بزرگ وارد بشه)

مثال: “فن آوری اطلاعات” OR “فناوری اطلاعات”

با اینکار گوگل متوجه میشه که می تونه از کلمه فناوری هم استفاده کنه و شما براتون فرقی نمیکنه که کدوم یکی باشه. خودتون آزمایش کنید و بدون OR هم ببینید نتایج رو .

 

7- بین دو عدد

گاهی اوقات مثلا می خواهید یک اطلاعاتی رو برای چند سال خاص پیدا کنید (یا بین دو عدد دیگه حتما لازم نیست سال باشه). برای اینکار دو عدد رو با .. وسطشون وارد می کنید.

مثال: president 1800..1910

این عبارت به گوگل میگه که کلمه president رو با یکی از اعداد بین ۱۸۰۰ تا ۱۹۱۰ جستجو کنه و نتیجه رو نمایش بده. تا امتحان نکنید باور نمیکنید…

مثال ۲: camera $50..$100

 

8- بخشی از نام URL

اگر خواستید یک مطلبی رو تو سایتی پیدا کنید که مثلا فقط بخشی از اسم اونو یادتونه یا می خواهید تو یک طیف خاص دنبالش بگردید می تونید با استفاده از inure: به گوگل بگید که تو آدرس اون سایت چی باشه.

مثال: فن آوری اطلاعات inure:gig a

با اینکار گوگل تمامی نتایجی که در سایتهایی که بخشی از آدرس اونها دارای gig a هست رو براتون پیدا  میکنه. امتجان کنید…

 

9 – بخشی از عنوان سایت

ممکنه دنبال چیزی میگردید که می دونید تو چه عناوینی چیدا میشه می تونید مثل نکته بالا از intitle: استفاده کنید.

مثال: فن آوری اطلاعات in title:پارس

اینکار نتایجی رو به شما نشون میده که تو عنوان اون سایت از کلمه پارس استفاده شده باشه.

 

10- پر کردن جای خالی

یک عبارتی که می خواهید جستجو کنید ولی یک یا چند کلمه اونو نمی دونید، یا براتون فرقی نمیکنه چی باشه. ولی مابقی اون مهمه که دقیقا برابر اون چیزی باشه که می خواهید. چی گفتم!! برای اینکار از * استفاده کنید مثال رو ببینید متوجه میشید.

مثال: “بهترین * فناوری اطلاعات در * ”  (وجود علامت ” برای این مثال الزامیست)

در این مثال گوگل جاهای خالی رو پر میکنه و هر چی که با این عبارت و اون جای خالی پیدا کنه نمایش میده. اینو دیگه باید حتماً امتحان کنید.

 

 

خوب تا اینجا چند نکته در مورد روشهای جستجو بود حالا چند تا نکته دیگه در مورد کارهای دیگه ای که گوگل براتون انجام میده بگم.

 

۱۱- ماشین حساب

بله درسته گوگل می تونه براتون نقش یک ماشین حساب رو بازی کنه .

مثال۱: ۷*۲۵۶

 

12- تغییر واحدها

گوگل می تونه براتون واحد پولی، وزن، طول، حجم و … رو تبدیل کنه. چطوری به مثالهای زیر توجه کنید

مثال۱: ۳۵F in C     (تبدیل واحد دما)

مثال ۲: ۱۰۰ GAP in USE    (تبدیل واحد پولی)

مثال ۳: ۱۰۰cm in inches    (تبدیل واحد طول)

فکر کنم دستتون اومده باشه خودتون امتحان کنید و اگر مثالهای بهتری پیدا کردید در بخش نطرات برای من و دیگران هم بنویسید.

 

13- شرایط آب و هوا

برای اطلاع از اخرین شرایط اب و هوا فقط کافیه که به روش زیر از گوگل بخواهید

مثال: weather mass-had,rain

آخرین دما و پیش بینی روزهای آینده رو بهتون میده

 

14- ساعت کشورها

می خواهید بدونید الان تو لوس آنجلس ساعت چنده؟ یا توکیو؟

مثال۱: time loci angels

 

امیدوارم که این موارد به شما در جستجو و رسیدن به نتایج بهتر در گوگل کمک کند.


برچسب‌ها: جستجو در گوگل


تصاویر جالب از حمله یوزپلنگ به خارپشت

دسته بندی : تصاویر جالب


Panther 001 عکس های جالب از حمله یوزپلنگ به خارپشت

 

تصاویر جالب از حمله یوزپلنگ به خارپشت

 

Panther 002 عکس های جالب از حمله یوزپلنگ به خارپشت

Panther 003 عکس های جالب از حمله یوزپلنگ به خارپشت

حمله یوزپلنگ به خارپشت

 

Panther 004 عکس های جالب از حمله یوزپلنگ به خارپشت

تصاویر یوزپلنگ

Panther 005 عکس های جالب از حمله یوزپلنگ به خارپشت

Panther 006 عکس های جالب از حمله یوزپلنگ به خارپشت

عکس خارپشت

 

 


برچسب‌ها: تصاویر جالب از حمله یوزپلنگ به خارپشت


راهنمای تفسیر آزمایش خون

دسته بندی : علمی


روش خواندن برگه های آزمایش

Asemooni.com  

reading-test-papers

بنابر درخواست بازدیدکنندگان آسمونی این بخش را برایتان محیا کرده ایم تا بتوانید اطلاعات جامعی درباره حروف ، اختصارها و توضیحات انگلیسی در مورد برگه های آزمایش بدست آوردید

 

 

انواع آزمایشات

آزمایشات روتین شامل

الف- آزمایش خون:CBC_FBS_BS_Hb-HCT_PLT-PT-PTT-Cholestrol_Fb-Cr- BUN-Na-K-Ca-LDL-HDL-

ب- آزمایش ادرار:,UA-UC

ج-آزمایش مدفوع:گایاگ و کشت مدفوع

 

سایر آزمایشات غیر روتین است و در مورد بیماران خاص استفاده می شود شامل 

د- آزمایش مغز نخاع

و-آزمایش خلط

ه- آزمایش کشت تراشه 

ی- سایر آزمایشات

 

 

 

حروف اختصاصی در هر آزمایش

FBS                 قند خون ناشتا

MCHC            غلظت متوسط همو گلوبین

WBC               شمارش گلبول های سفید

RBC                شمارش گلبول های قرمز

HB                   همو گلوبین

HC                  هماتو کریت( درصد گلبول های قرمز در خون )

HCV               حجم متوسط گلبول های قرمز

HCH               مقدار متوسط همو گلوبین در گلبول های قرمز

R.D.W            ضریب تغییرات اندازه گیری گلبول های قرمز

PLT                شمارش پلاکت ها

PTE               در صد پلاکت ها

MPV              حجم متوسط پلاکت ها    

MCH               وزن متوسط هموگلوبین

MCV               حجم متوسط هموگلوبین

M/E                نسبت سلول های زاینده گلبول سفید به قرمز

RDW              پهنای گلبول قرمز در منحنی

UA                 تجزیه کامل ادرار ( PH،رنگ ،بو،توده های متراکم )

TGs               تری گلیسیرید   ( چربی که باعث رسوب در رگ هاو عروق می شود )

HCG             تست حاملگی

FSB              آزمایش قند خون

   

          

 

انواع آزمایش های  خون

>> RBC

RBC مخفف کلمه سلول‌ قرمز خون است. این سلول‌های قرمز یا همان گلبول‌های قرمز، در واقع اصلی‌ترین قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن هستند. خود این رنگ قرمز به دلیل وجود ماده‌ای به نام هموگلوبین است که کمک می‌کند گلبول‌ قرمز، اصلی‌ترین وظیفه خود یعنی حمل و نقل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن را انجام دهد. به طور خلاصه می‌شود گفت گلبول‌های قرمز وسیله حمل و نقل اکسیژن از ریه به بقیه سلول‌های بدن هستند.مقادیر طبیعی: بین ۷/۴ تا ۱/۶ میلیون در هر میکرولیتر خون. این عدد برای خانم‌ها مقداری کمتر و در کودکان مقداری بیشتر است.

 

نکته:

گلبول قرمز به طور طبیعی بعد از تولید در مغز استخوان ۱۲۰ روز در خون زندگی می‌کند و در آخر عمر خود خرد می‌شود و به عناصر سازنده‌اش تبدیل می‌شود.

مقدار RBC‌ها در طی بارداری به طور طبیعی کمی کمتر نشان داده می‌شود چون حجم مایع خون افزایش پیدا کرده است.

عدد RBC در واقع مقدار دقیق گلبول‌های قرمز در ۱میلی‌لیتر خون محیطی است.

بسته به آزمایشگاه و نوع کیت مورد استفاده، ممکن است مقیاس شمارش این سلول فرق کند.

خوردن داروهایی مثل کلرامفنیکل هم باعث کاهش RBC می‌شود.

 

 

>> HCT

هموتوکریت یا HCT هم یکی از مقادیر اندازه‌گیری گلبول قرمز است. به طور کلی «هم» به معنی آهن است و هر جا در هر کلمه‌ای آمد حتما آن کلمه ارتباطی با گلبول قرمز دارد. هماتوکریت درصدی از حجم کلی خون است که از گلبول قرمز ساخته شده و با اندازه‌گیری قسمت قرمز رسوب خون در لوله آزمایش نسبت به کل ارتفاع خون اندازه‌گیری می‌شود. به خاطر بیماری‌ها و شرایط مختلفی که می‌توانند اندازه‌گیری RBC و Hgb را با اشکال مواجه کنند، HCT هم اندازه‌گیری می‌شود تا به طور مستقیم نشان‌دهنده اندازه هموگلوبین و گلبول قرمز در خون باشد. این عدد معمولا با درصد نشان داده می‌شود. مقادیر طبیعی: اعداد بین ۴۲ تا ۵۲ درصد برای آقایان و ۳۷ تا ۴۷ درصد برای خانم‌ها نرمال به حساب می‌آید. در خانم‌های باردار درصد بالاتر از ۳۳ طبیعی است.

محدوده خطر: HCT بالاتر از ۶۰ درصد و پایین‌تر از ۱۵ درصد باید باعث نگرانی پزشک شود.

 

نکته:

بیماری‌هایی که باعث به وجود آمدن شکل‌های غیرطبیعی گلبول قرمز می‌شوند (مثل بیماری گلبول قرمز داسی‌‌شکل) مقدار HCT را تغییر می‌دهند.

وقتی مقدار گلبول سفید به شدت بالا باشد بر مقدار HCT موثر است.

در صورت طبیعی بودن اندازه‌های گلبول قرمز، مقدار هماتوکریت ۳ برابر هموگلوبین است.

هماتوکریت را نباید بلافاصله بعد از خون‌ریزی شدید اندازه‌گیری کرد.

 

 

>> WBC

این سه حرف مخفف «سلول‌های سفیدخون» و نشان‌دهنده گلبول‌های سفید است. اندازه‌گیری مقدار گلبول‌های سفید خون یکی از روش‌های اصلی تعیین وجود عفونت در بدن است چون این سلول‌ها که جزو سیستم دفاعی بدن هستند در شرایط بیماری‌های عفونی و غیرعفونی واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند.

شمارش WBCها دو جزء دارد. یکی مقدار کلی گلبول‌های سفید در یک میلی‌لیتر خون و جزء دیگر شمارش جزء به جزء این سلول‌ها چون گلبول‌ سفید خود متشکل از پنج نوع مختلف است که کم و زیاد شدن هر کدام از این انواع معنی خاص خود را دارد. کلمه «diff» که در جلوی CBC به معنی آزمایش خون نوشته می‌شود درخواست برای شمارش همین انواع مختلف گلبول‌سفید است.مقادیر طبیعی: در بزرگسالان و بچه‌های بالاتر از ۲ سال مقدار گلبول‌سفید بین ۵ تا ۱۰ هزار در هر میلی‌لیتر خون طبیعی است.

محدوده خطر: WBC کمتر از ۲۵۰۰ و بیشتر از ۳۰۰۰۰ هر کدام نشان‌دهنده بیماری‌هایی هستند که می‌توانند گاهی خطرناک باشند.

 

نکته:

عمل اصلی گلبو‌ل‌سفید مبارزه با عفونت و حذف عوامل خارجی و مزاحم است و در مواقع آلرژ‌ی‌ها هم این سلول‌ها مسوول بروز واکنش هستند.

تغییر هر کدام از انواع WBC معنی خاص خود را دارد و ممکن است نشان‌دهنده عفونت با میکروب، ویروس و یا حتی استرس باشد.

فعالیت شدید بدنی و ورزش سنگین هم برای مدتی باعث بالا رفتن تعداد WBC در خون می‌شود. بارداری و زایمان هم این مقدار را افزایش می‌دهند.

 

 

>> Hgb

در برگه‌های آزمایش مختلف ممکن است به صورت‌های مختلف HGB،Hg، یا Hgb نوشته شود. هم اینها مخفف کلمه هموگلوبین، یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده گلبول‌ قرمز است. این ماده که در آن آهن به کار رفته خود از اسید آمینه تشکیل شده و جایگاه‌های مختلفی برای ترکیب با اکسیژن دارد. هموگلوبین در جایی که اکسیژن زیاد وجود دارد با آن ترکیب می‌شود و در محیط کم اکسیژن آن را آزاد می‌کند.اندازه‌گیری مقدارکلی هموگلوبین در واقع نوعی نشان‌هنده تعداد گلبول‌های قرمز است.مقادیر اصلی: مقدار طبیعی برای آقایان بین ۱۴ تا ۱۸ گرم در هر دسی‌لیتر است و برای خانم‌ها مقادیر بین ۱۲ تا ۱۶ گرم در هر دسی‌لیتر طبیعی محسوب می‌شود.

محدوده خطر: هموگلوبین زیر ۵ و بالای ۲۰ مقادیر بحرانی به حساب می‌آیند و حتما نیازمند رسیدگی فوری هستند.

 

نکته:

مقدار Hgb در بارداری کاهش می‌یابد چون با اینکه خون‌سازی کمی بیشتر شده است اما حجم مایع بدن و خون بالا رفته و مقدارکلی هموگلوبین در هر دسی‌لیتر آن کاهش می‌یابد.

زندگی در ارتفاع هم به خاطر نیاز بیشتر بدن به اکسیژن و کمبود اکسیژن محیط باعث تولید بیشتر هموگلوبین می‌شود.

در طحال اغلب سلول‌های پیرخون تخریب می‌شوند. بزرگ شدن طحال یعنی تخریب بیشتر سلول‌ها و به همین دلیل به دنبال آن کاهش RBC و Hgb رخ می‌دهد.

 

 

>> Plt

پلاکت‌ها، اجزای کوچک دیسک شکلی هستند که در خون وجود دارند و از بقیه سلو‌ل‌های خونی بسیار کوچک‌ترند. این ساختارها حاوی آنزیم‌هایی هستند که باعث انعقاد خون می‌شوند و وظیفه اصلی آنها جلوگیری از خون‌ریزی و خارج شدن گلبول‌قرمز از داخل رگ است.

Plt نشان‌دهنده تعداد پلاکت‌ها در هر میلی‌لیتر مکعب خون است و عدد مربوط به آن معمولا بزرگ‌ترین عدد برگه آزمایش خون است.

به غیر از کنترل سیستم انعقادی خون، از میزان پلاکت برای بررسی روند بهبود نارسایی مغز استخوان و بیماری‌های خونی هم استفاده می‌شود.مقادیر طبیعی: پلاکت بین ۱۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار در هر میلی‌مترمکعب خون برای بزرگسالان طبیعی است. در نوزادان این مقدار کمی بیشتر است.

محدوده خطر: پلاکت زیر ۵۰‌ هزار یا بیشتر از یک میلیون کاملا غیرطبیعی است و نیازمند توجه ویژه است.

 

نکته:

ورزش شدید و قدرتی باعث افزایش میزان پلاکت می‌شود. در هنگام قاعدگی مقدار پلاکت کمی کاهش پیدا می‌کند.

قرص‌های ضدبارداری باعث بالا رفتن مقدار پلاکت می‌شوند. در حالی که استامینوفن پلاکت را کاهش می‌دهد.

صبح آزمایش خون بدهید

 

 

 

آزمایش گروه های خونی

در پلاسمای خون انسان عناصری وجود دارند که به آنها” آگلوتاسیون” می گویند واین خاصیت را دارند که اگر سلول خونی خارجی وارد خون شود آنها را به هم چسبانده و منعقد و بالاخره متلاشی می کند.خون اشخاص به چهار گروه تقسیم می شوند

گروه خونیA:- پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای به هم چسباندن گویچه های گروه B است.

گروه خونی B: – پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای به هم چسباندن گویچه های گروه A است.

گروه خونیAB: – پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای به هم چسباندن گویچه های گروهAB است.

گروه خونیO: - پلاسمای این گروه دارای آگلوتین مخصوص برای به هم چسباندن گویچه های گروه O است.

 

وقتی به بیماری خون تزریق می شود باید آن خون هم کروه بیمار باشد و یا از نوعی باشد که عمل آگلوتاسیون بین خون بیمار و خون دهند موجود باشد(آزمایش کراسمچ)در این حالت خون داده شده با خون بیمار موافق است.

هر گروه خونی می تواند از هم گروه خون دریافت کند

گروه خونی O می تواند به تمام گروههای دیگر خون بدهد و دهنده همگانی است

گروه خونیAB: می تواند از همه گروهها خون بگیرد و گیرنده عمومی است ولی به هیچ گروه دیگر جزخودش نمی تواند خون بدهد

گروه AوB فقط به هم گروه خود و گروه AB می توانند خون بدهند

 

صرفنظر از این موضوع عوامل دیگری از جملهRh در تطبیق خون شخصی به خون دیگر مهم است

مشاهده شده که اگر خون انسان را با خون نوعی میمون به نام رزوس مخلوط کنند گاهی ممکن است اگلوتاسیون انجام شود و گاهی انجام نمی شود .اگر انجام شودRh مثبت و اگر انجام نشودRh منفی است
عامل رزوس در خون بعضی افراد وجود دارد و برخی وجود ندارد که به آن Rh مثبت یا منفی می گویند.این عمل از طریق ارث منتقل می شود .اگر پدری Rh مثبت و مادر Rh منفی باشد فرزند آنها ممکن است این عامل را از پدر یا مادر به ارث برده و خونش Rh مثبت باشد خونش با مادر غیر موافق است که منجر به عوارض شدیدی برای فرزند می شود.
امار نشان میدهد که ۱۵ درصد مردم جهان Rh منفی و بقیه Rh مثبت هستند.

 

 

 

آزمایش قند خون

این ماده منبع اصلی تأمین انرژی در تمام موجودات زنده است. برای اندازه گیری قند خون فرد حتما باید ناشتا باشد، به همین دلیل واژه Fasting به کار می رود، یعنی بعد از مدت کوتاهی گرسنگی قند خون اندازه گیری شده است. این مدت حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت می باشد.

اگر سطح قند خون فردی بعد از ۱۲ ساعت ناشتا بیشتر از ۱۰۵ میلی گرم در دسی لیتر باشد، نشان دهنده استعداد ابتلاء وی به دیابت در طی ده سال آینده است.

میزان نرمال قند خون بین حداقل ۶۵ تا ۷۰ و حداکثر ۱۰۰ تا ۱۱۰ در محدوده بالا می باشد، البته افزایش خفیف قند خون ممکن است در اثر دریافت اخیر فرد باشد، اما اگر در آزمایشات مکرر میزان آن تغییری نکرد، فرد نیاز به توصیه های رژیمی برای پیش گیری از ابتلا به دیابت در آینده دارد.

 

 

 

>>> آزمایش چربی خون 

آزمایش چربی خون شامل اندازه گیری کلسترول کل، کلسترول HDL (خوب)، کلسترول LDL (بد) و تری‌‌گلیسرید می‌شود.

 

>> آزمایش خون

برای اندازه‌گیری دقیق چربی‌های خون باید ۹ تا ۱۲ ساعت پیش از خون گرفتن، چیزی به جز آب نخورید و ننوشید.

تری‌گلیسرید نوعی از چربی خون است که در اثر مصرف مواد قندی و نشاسته ای بالا می‌رود.

کلسترول خون هم با مصرف چربی های غذایی مثل کره، چربی های گوشت، تخم مرغ و مواد لبنی پرچرب، روغن های جامد و مایع، غذاهای سرخ شده و … زیاد می شود.

 

>> مقادیر کلسترول و تری گلیسرید خون

میزان کلسترول و تری‌گلیسرید خون معمولا به “میلی‌گرم در دسی‌لیتر” اندازه‌گیری می‌شوند.

این جدول‌ها میزان‌های طبیعی و غیرطبیعی انواع چربی‌های خون را نشان می‌دهد.

 

> میزان کل کلسترول (میلی‌گرم در دسی‌لیتر)—تفسیر

کمتر از ۲۰۰— مطلوب

۲۰۰ تا ۲۳۹— حد مرزی بالا

۲۴۰ و بالاتر— بالا

 

> کلسترول بد یا LDL (میلی گرم در دسی‌لیتر)—- تفسیر

کمتر از ۷۰ —-مطلوب برای افراد در معرض خطر بسیار بالای بیماری قلبی

کمتر از ۱۰۰—-مطلوب برای افرادی در معرض خطر بیماری قلبی

۱۰۰ تا ۱۲۹ —-نزدیک به طبیعی

۱۳۰ تا ۱۵۹ —-حد مرزی بالا

۱۶۰ تا ۱۸۹ —- بالا

۱۹۰ و بالاتر —- بسیار بالا 

 

> کلسترول خوب یا HDL (میلی‌گرم در دسی‌لیتر)—— تفسیر

مردان: کمتر از ۴۰—— بد

زنان :کمتر از ۵۰—— بد

۵۰ تا ۵۹ —— بهتر
۶۰ و بالاتر —— بهترین

 

> تری‌گلیسرید (میلی گرم در دسی‌لیتر)———-تفسیر

کمتر از ۱۵۰——— مطلوب

۱۵۰ تا ۱۹۹——— حد مرزی بالا

۲۰۰ تا ۴۹۹——— بالا

۵۰۰ و بالاتر——— خیلی بالا

 

 

 

الکترولیتهای موجود در خون 

اندازه گیری الکترولیت هایی همچون پتاسیم،سدیم،کلر و گازکربنیک در خون معمولا در در شرایطی همچون دیابت کنترل نشده،COPD،بیماری کلیوی،بیمارانی که گاواژ میشوند ، بعضی اختلالات داخلی ، آسیب ، ورم و اسیدوز/آلکالوز انجام میشود.
 
 
 
پتاسیم:K
 
بدن به تغییر مقدار پتاسیم بسیار حساس است. با بالا یا پایین رفتن پتاسیم، آریتمی قلبی یا آسیب های عصبی اتفاق می افتد.
 
مقادیر نرمال آن در خون۵- ۳.۶ میلی اکی والان در لیتر است.

کاهش پتاسیم خون(هایپوکالمی) در مواردی همچون کاهش دریافت غذایی و در وضعیت کاتابولیک ، اسهال، استفراغ ،سیروز کبدی و یا آسپیراسیون رخ میدهد.علاوه بر این مصرف بعضی داروها همچون داروهای مدر و شیرین بیان نیز باعث کاهش سطح پتاسیم خون میشوند.

افزایش پتاسیم خون (هایپرکالمی) در اثربیماری کلیوی، آسیب های ناشی از تصادفات،عفونت و خون لیز شده اتفاق می افتد.مصرف داروهایی همچون ممانعت کننده های ACE نیز باعث افزایش پتاسیم میشوند.

 
 
سدیم:Na
سدیم مهمترین یون در مایع خارج سلولی است و به خاطر خاصیت احتباس دهنده آب ، ارزشمند است. مقادیر نرمال آن در خون ۱۳۵-۱۴۵ mEq/L است.
 
این الکترولیت در بدن نقشهای زیادی اعمال میکند. از جمله : فعالیت آنزیمها،کنترل اسمولالیته مایعات داخل عروقی، کنترل تعادل اسید و باز، هدایت ایمپالسهای عصبی ماهیچه ای از طریق پمپ سدیم (همزمان با خارج شدن پتاسیم ، سدیم وارد سلول میشود) و …

کاهش سطح سدیم خون (هایپوناترمی)،در اثر از دست دهی سدیم یا احتباس آب یا هردو رخ میدهد. به عنوان مثال اسهال،استفراغ،تعریق زیاد، تزریق مداوم سرم قندی ۵% ،رژیم کم نمک، سوختگی، واکنشهای التهابی، آسیب بافت ها و …

 
 
 
 
 
تست بررسی سدیمانتاسیون گلبولهی قرمز (ESR)
تست بررسی سدیمانتاسیون گلبولهای قرمز خون( ESR )یکی از تستهای رایج در آزمایشگاه های تشخیص طبی میباشد که بنا به درخواست پزشک برای بسیاری از بیماران انجام میشود. این تست یک تست ارزان قیمت و البته غیر اختصاصی میباشد که نتایج آن همراه با نتایج سایر تستها ارزشمند و کمک کننده میباشد. ESR تحت شرایطی مانند بیماری های اتو ایمیون به ویژه روماتیسم مفصلی، در عفونتها، التهابات حاد و مزمن و سرطانها افزایش میابد بنابراین با تنها افزایش میزان رسوب گلبولهای قرمز به تشخیص دقیقی نمیتوان دست یافت.سرعت رسوب گبولهای قرمز خون بر حسب میلیمتر بر ساعت میباشد. در این تست خون گرفته شده همراه با ضد انعقاد سیترات سدیم در لوله های بلند و باریکی کشیده شده و به صورت عمودی روی پایه های سدیمان قرار داده میشود. پیپت های ESR پیپت های بلندی هستند که از قسمت سر به انتها از ۰ درجه بندی شده اند. خون داخل پیپت ها تا عدد ۰ کشیده شده و بعد از طی ۱ ساعت میزان رسوب گلبولها از عدد ۰ تا جایی که پلاسما شفاف وجود دارد خوانده میشود. 
 
 
موارد درخواست تست :
 
این تست در موارد مشاهده علائمی مبنی بر التهابات و یا بدخیمی ها و همچنین علائم مربوط به رماتیسم مفصلی مانند درد و ورم مفاصل در خواست میشود. لازم به ذکر است که با توجه به غیر اختصاصی بودن این تست حتما همراه با سایر تستهای ارزشمند و کمک کننده به تشخیص نهایی مانند الکتروفورز پروتئینهای سرم، اندازه گیری فیبرینوژن و … بنا به علائم بیمار درخواست میشود. همچنین بعد از تشخیص بیماری این تست به منظور ارزیابی میزان پاسخ به درمان در فرد بیمار به صورت دوره ای درخواست میشود. کاهش ESR از مقدار قبلی نشانه از بهبودی و افزایش مجدد آن نشانه ای از عود بیماری میباشد.مقدار نرمال ESR در مردان تا ۱۰ و در زنان تا ۲۰ میلیمتر بر ساعت میباشد.
 
 
 

CRP : 

CRP یکی از پروتئینهای فاز حاد بوده که مانند ESR یک تست ارزشمند در موارد التهابات محسوب میشود و حتی میتوان گفت که این تست از ESR ارزشمندتر میباشد زیرا به محض بروز هر گونه التهابی در بدن افزایش یافته و به مجرد کاهش التهاب و بهبودی میزان آن کاهش میابد بنابر این علی رغم غیر اختصاصی بودن از حساسیت خوبی برخوردار میباشد. بنابراین همراه با تست ESR تست CRP نیز انجام میشود. سایر تستهای همراه با ESRبنا به علائم بیمار شامل تست RF به منظور بررسی رماتیسم مفصلی, تست ANAو سایر تستهای اتوایمیون به منظور بررسی اختلالات اتوایمیون، اندازه گیری سطح فیبرینوژن ، الکتروفورز پروتئین سرم، CBC و سایر تستها میباشد.
 
 
 
 
موارد افزایش ESR :
 
افزایش ESR نشانه ای از افزایش گلبولینها و یا فیبرینوژن پلاسما بوده و نیاز به بررسی های بیشتری دارد.
 
۱- افزایش خفیف در التهابات خفیف و جزئی، حاملگی و آنمی. در آنمی ها به دلیل اینکه میزان گلبولهای قرمز کم میشود دافعه بین این سلولها کمتر از حالت عادی شده و بنابراین میزان رسوب افزایش میابد حال اینکه در پلی سیتمی به دلیل افزایش در تعداد اریتروسیتها دافعه بین سلولی بیشتر شده و این امر باعث کاهش رسوب و کاهش ESR میگردد.
 
۲- افزایش شدید این تست میتواند بیانگر افزایش در پروتئین های خون از جمله گلبولینها باشد. افزایش گلبولینها در مواردی مانند عفونتها، مولتیپل میلوما، ماکروگلبولنمی والدنشتروم ( در این مورد حتی در غیاب التهاب افزایش ESR باز هم دیده میشود.) و رماتیسم مفصلی دیده میشود.
 
۳-در زنان معمولا میل به افزایش در ESR بیشتر بوده و در دوران قاعدگی و بارداری میزان آن افزایش میابد.
 
۴- داروها شامل دکستران، متیل دوپا، تئوفیلین، پنیسیلین پروکاینامید و داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی باعث افزایش ESR میگردند.
 
*کاهش ESR معمولا حالت مهمی نبوده و گاهی در موارد پلی سیتمی، لکوسیتوز و ناهنجاری گلبولهای قرمز مانند سیکل سل دیده میشود. همچنین داروهایی مانند آسپیرین، کورتیزون و کینیون باعث کاهش ESR میگردند.
 
 
 
 
CBC :
CBC حروف اول سه کلمه انگلیسی زیر است. 
 
کامل=C) COMPLETE)، خونBLOOD B)) ، شمارشCOUNT= C)) 
درنتیجه : CBCبه معنای شمارش کامل گویچه های خون است 
 
 
 
> CBC شامل :
۱- شمارش تعداد گویچه های سفید خون در میلی متر مکعب ازخون  (WBC)- 
 
۲.شمارش تعداد گویچه های قرمز خون در میلی متر مکعب ازخون (RBC )
 
۳- شمارش تعداد پلاکت های خون در میلی مترمکعب ازخون platelet count-
 
۴- شمارش افتراقی گویچه های سفید خو ن( تعیین Diff) -Count white blood cell differential 
 
۵ – اندازه گیری مقدارهماتوکریت خون – (HCT) 
 
۶- تعیین مقدار مقدارهموگلوبین خون (HGB)
 
۷- تعیین اندیکس های (index) گویچه های قرمز خون 
 
 
 
 
RBC Index
الف: تعیین میانگین حجم یک گویچه قرمز (A- (MCV
 
ب: تعیین میانگین مقدار هموگلوبین در یک گویچه قرمز و غیره…..(B – (MCH
 
ج : گزارش مرفولوژی گویچه های قرمزخون C -Red Blood Cell morphology report D -Immature cells report
 
 
د: گزارش سلولهای نارس
 
ه: گزارش انگل خونی از جمله انگل مالاریا در صورت مشاهده E – Malaria Parasit report
 
آزمایش CBC به طور کامل توسط کارشناس آزمایشگاه انجام می گردد که نتیجه آن بسیار ارزشمنداست
 
 
 
reading-test-papers
 
 

تفسیر آزمایش کامل ادرار

آزمایش کامل ادرار UA آزمایش ساده ومهم و گاهی وسیله ای کلیدی برای تشخیص بیماری های کلیوی و اورولوژیک می باشد. این آزمایش شامل بررسی فیزیکی، شیمیایی و میکروسکوپی می باشد. گاهی همین آزمایش ساده و راحت اطلاعات بسیار مهم و الزامی برای تشخیص بیماران را فراهم می آورد. در تمام بیماران اورولوژی و نفرولوژی U/A الزامی است. با این حال این آزمایش چنانچه به درستی تفسیر نشود ، می تواند باعث گمراهی پزشک شود.آزمایش کامل ادرار توسط (dipsticks) و میکروسکوپی انجام می شود، خصوصیات فیزیکی ادرار نیز ذکر می گردد.

 

>> در این قسمت خلاصه ای از این موارد ذکر میگردد

 

الف)خصوصیات فیزیکی

۱- رنگ ادرار ـ ادرار طبیعی به رنگ زرد کم رنگ (pale yellow) است که به علت پیگمان یوروکروم(urochrom) می باشد. دلایل تغییر رنگ ادرار عبارت اند از: میزان غلظت ادرار، خوراکی ها ، دارو ها، تولیدات متابولیسم بدن، عفونت ادراری.
در صورت تغییر رنگ ادرار باید، تمام این موارد بررسی شوند. سندروم کهنه ی قرمز(red diaper syndrome)به علت باکتری سراشیا مارسسنس می باشد که باعث نگرانی مادران می گردد.

 

۲-توربیدیتی (شفافیت) ـ ادرار تازه شفاف است و شایع ترین علت کدری آن فسفاتوری است. در موارد کریستال فسفات اضافی در ادرار قلیایی شروع به رسوب می کنند، معمولا متناوب هستند و پس از مصرف غذا یا مقادیر زیاد شیر رخ می دهد. بیمار بی علامت بوده و چنانچه ادرار با اسید استیک (سرکه) اسیدی شود، شفاف خواهد شد. از طرف دیگر در آزمایش میکروسکوپی کریستال های فسفات آمورف دیده خواهد شد.علت دیگر کدری ادرار پیوری است که حضور تعداد زیاد WBC در ادرار و بوی تند و زننده باعث افتراق آن از سایر علل خواهد شد.از علل نادر کدری ادرار کایلوری است که ناشی از ارتباط غیر طبیعی سیستم لنفاوی و ادراری میباشد.

 

۳- وزن مخصوص ادرار ـ با(dipsticks) یا با وسیله ی اپتیک خاصی انجام می گردد. محدوده ی آن از۰۰۱/۱تا۰۳۵/۱ می باشد. وزن مخصوص ادرار معمولا نشان گر وضعیت هیدریشن بیمار است؛ ولی، می تواتند، ناشی از عمل کرد غیر طبیعی کلیه نیز باشد. وزن مخصوص طبیعی بین ۰۰۸/۱ تا ۰۲۰/۱ است، اگر، زیر ۰۰۸/۱ باشد، رقیق است و اگر بالای ۰۲۰/۱ باشد غلیظ می باشد. اگر در چند آزمایش متوالی ۰۱۰/۱ باشد، تشخیص CRF یا ARF مطرح است.

 

- علل کاهش وزن مخصوص ادرار

i. مصرف مایعات زیاد

ii. مصرف دارو های مدر

iii. دیابت بی مزه

iv. کاهش توانائی کلیه درتغلیظ ادرار

 

- علل افزایش وزن مخصوص ادرار

i) کاهش مصرف مایعات

ii) دیابت شیرین

iii) دهیدریشن به علت تب ، تعریق،استفراغ،اسهال

iv) ترشح نابجایADH

v) تزریق مواد کنتراست ( پس از IVP میتواند تا ۰۳۵/۱ برسد)

 

- علت اسمولاریته ادرار، مواد محلول آن است و از ۵۰ تا ۱۲۰۰ میلی اسمول در لیتر متغیر است. اسمولاریته نیز، تحت تاثیر هیدریشن و عوامل موثر بر وزن مخصوص ادرار قرار می گیرد. نسبت به وزن مخصوص اسمولاریته ادرار نمایش گر بهتری از کار کلیه می باشد، ولی، توسطdipsticks قابل انجام نیست.

 

۴- pH ادرار ـ توسط dipsticks چک می شود. PH ادرار از ۵/۴ تا ۸ متغیر است. متوسط آن در حالت طبیعی ۵/۵تا۵/۶ است. اگر زیر ۵/۵ باشد، اسیدی و اگر بالای ۵/۶ باشد، قلیایی در نظر گرفته می شود. در کل pH ادرار نشان گر pH سرم است، مگر، در موارد خاصی مثل RTA وبیماری های خاص کلیه که قدرت اسیدی کردن ادرار مختل است.عدم توانایی کلیه در اسیدی کردن ادرار به میزان زیر ۵/۵ پس از لود اسید برایRTA تشخیصی است.درUTI چنانچه ادرار قلیایی باشد، احتمالا، عامل آن باکتری های اوره آز مثبت مثل پروتئوس می باشد. این باکتری ها با این آنزیم اوره ادرار را به آمونیاک تبدیل می کنند.در تشکیل سنگ های ادراری pH موثر است. سنگ های سیستینی و اسید اوریکی در ادرار اسیدی ایجاد شده و قلیایی کردن ادرار به درمان و پیشگیری آن ها کمک می کند.

 

 

ب) آزمایش شیمیایی ادرار

Dipsticks یک روش آسان، سریع و ارزان می باشد. موادی که با این روش چک می شود شامل خون، پروتئین، گلوکز، کتون، یوروبیلینوژن، بیلیروبین، و گلبول سفید هستند.با این حال چون این آزمایش بر پایه کلرومتری (رنگ) می باشد، هر رنگ اضافی ادرار مثل فنازوپیریدین در این آزمایش اختلال ایجاد می نماید.مصرف ویتامین ث زیاد منجر به تداخل در واکنش اکسیداسیون شده و منفی کاذب را در گلوکز و بیلیروبین باعث می گردد.ادرار بیش از حد قلیایی منجر به مثبت کاذب پروتئین و از طرفی پایین خوانده شدن وزن مخصوص ادرار می گردد. اگر Dipsticksتاریخ گذشته باشد یا برای مدت طولانی در معرض هوا قرار گرفته باشد، خراب شده و نتیجه آزمایش قابل قضاوت نخواهد بود.

 

۱) هماچوری ـ حضور RBC بیش از ۳ عدد در ادرار سانتریفوژ شده را هماچوری می نامند که Dipsticks حساسیت بیش از ۹۰% برای شناسایی آن دارد. ولی، اختصاصیت آن به علت مثبت کاذب بالا پایین است. حضور گلبول قرمز، هموگلوبین و میوگلوبین آنرا مثبت می کند. برای افتراق آن ها از هم ابتدا آزمایش میکروسکوپی انجام می شود، اگر، گلبول قرمز دیده شد، تشخیص هماچوری است؛ اگر، دیده نشد، باید خون بیمار سانتریفوژ شود. اگر سرم بیمار قرمز یا صورتی بود، هموگلوبینوری و اگر شفاف بود میوگلوبینوری مطرح است. علل هماچوری مثبت کاذب شامل آلودگی ادرار با خون قاعدگی و دهیدریشن و ورزش می باشد.
هماچوری می تواند، نفرولوژیک یا اورولوژیک باشد. در موارد نفرولوژیک RBC دیس مورفیک و چروکیده و اکثرا همراه پروتئینوری واضح و گاهی کست RBC و ghost cells (RBC که حین عبور از لوله های جمع کننده کلیه هموگلوبین خود را از دست داده اند) است. در هماچوری اورولوژیک حداکثر پروتئینوری ۲+یا ۳+ (۱۰۰-۳۰۰ میلیگرم در میلی لیتر) است و گلبول های قرمز گرد و با هموگلوبین یکنواخت هستند.

 

۲) پروتئینوری ـ روزانه یک فرد بالغ بین ۸۰تا ۱۵۰میلی گرم پروتئین از ادرار دفع می کند. پروتئینوری می تواند ناشی از بیماری های رنوواسکولار، گلومرولار، توبولواینتراستیشیل و یا سرریزی(overflow) پروتئین غیر طبیعی سرم باشد. پروتئین ادرار تحت تاثیر هیدریشن می باشد. ولی، هیچ گاه در این حالت بیش از ۲۰ میلی گرم در دسی لیتر نخواهد شد. ولی، برعکس در پروتئینوری پاتولوژیک اگر مصرف مایعات خیلی زیاد باشد، می تواند، به زیر ۲۰ میلی گرم در دسی لیتر هم برسد . آستانه ی تشخیص آن در ادرار با dipsticks 30-20 میلی گرم در دسی لیتراست، میزان کمتر از۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر پروتئین نرمال در نظر گرفته می شود.پروتئین ادرار شامل تام هاسفال (۴۰%)، گلوبولین های سرم (۳۰%) و آلبومین (۳۰%) است.
علل منفی کاذب د ر dipsticks شامل ادرار شدیدا قلیائی، ادرار رقیق، حضور پروتئینی غیر از آلبومین است.

 

۳) کتون و گلوکز: به علت باز جذب گلوکز در لوله های پروگزیمال نفرون نباید، در افراد نرمال گلوکز ادرار مثبت باشد. حد نهایی باز جذب در ادرار در بالغین ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر و در کودکان و نوزادان ۱۲۰ میلی لیتر در دسی لیتر است. سایر قندها در dipsticks قابل شناسایی نیستند.

۴) بیلیروبین و اروبیلینوژن: بیلیروبین غیر کونژوگه در ادرار دیده نمی شود و فقط در صورت افزایش نوع کونژوگه ی آن در سرم، در ادرار ظاهر می گردد. ولی، اروبیلینوژن به مقادیر بسیار کمی در ادرار یافت می گردد. در گردش هپاتوبیلیاری بیلیروبین کونژوگه در روده ی کوچک پس از تاثیر باکتری های روده روی آن بازجذب شده که مقادیر کم آن از طریق ادرار به نام اوروبیلینوژن دفع می گردد. ۵۰% اروبیلینوژن از ادرار و نیم دیگر از مدفوع دفع می گردد.
مصرف آنتی بیوتیک های وسیع الطیف و انسداد مجاری صفراوی منجر به کاهش اروبیلینوژن خواهد شد و همولیز و بیماری کبدی برعکس باعث افزایش آن می گردد.
منفی کاذب بیلیروبین ادرار در مصرف اسید اسکوربیک زیاد و مثبت کاذب آن در مصرف فنازوپیریدین دیده می شود.

 

۵) لکوسیت استراز و نیتریت: فعالیت لکوسیت استراز نشانگر حضور WBC در ادرار است و وجود نیتریت نشان گر باکتریوری است. لکوسیت استراز آنزیم تولید شده از نوتروفیل ها می باشد. نیترات های ادرار توسط باکتری های گرم منفی تبدیل به نیتریت می شود. مهم ترین عامل مثبت کاذب این دو آزمایش آلودگی است. برای کشف UTI هردوی این آزمایش ها باید انجام شود و امکان تشخیص UTI را به ۹۵% می رسانند، ولی نیاز به کشت ادراری را مرتفع نمی کنند. چنانچه نیتریت مثبت باشد، ولی لکوسیت استراز منفی، باید، علل پیوری استریل (تومور، سنگ، TB) و UTI با باکتری های غیر از گرم منفی مد نظر قرار گیرند.

 

ج) بررسی سدیمان ادراری: ۱۰ میلی لیتر از ادرار مید استریم برای مدت ۵ دقیقه با سرعت ۲۰۰۰تا ۳۰۰۰ دور بر دقیقه سانتریفوژ شده، سپس، ادرار روی آن دور ریخته وته نشین آن با مقدار کم ادرار باقی مانده در ته لوله حل شده و یک قطره از آن روی لام ریخته و با بزرگنمایی X100 وX400 زیر میکروسکوپ بررسی می گردد. گاهی برای راحت تر دیدن گلبول ها و باکتری ها با متیلن بلو رنگ آمیزی می گردد.
باید، تمام لام با بزرگ نمایی کم دیده شود و توجه روی حضور کست ها، اریتروسیت، گلبول سفید، کریستال سیستین، ماکروفاژ، oval fat ، پارازیت ها ( تریکوموناس واژینالیس، تخم شیستوزومیا هماتوبیوم) است.
با قدرت بزرگنمایی زیاد، بیش تر، توجه روی شکل اریتروسیت ها (دیس مورفیک) باکتری و قارچ است.

 

 

کستهای ادراری

کست ادراری یک انعقاد پروتئینی در توبول های کلیوی است که محتویات توبول ها درآن گیر می کنند و بر همین اساس تقسیم می گردد.Tamm-horsfall پروتئینی است که تولید کست می نماید که دراصل ماتریکس سلول های توبولی می باشد.

کست هیالن: کستی فاقد هر گونه المان در داخل آن می باشد و تماما از پروتئین تام هاسفال تشکیل شده است و پس از ورزش، در معرض گرما قرار گرفتن فرد، پیلونفریت یا بیماری های مزمن کلیوی دیده می شود.

کست RBC : حاوی RBC می باشد و تشخیص هماچوری گلومرولی را مسجل می کند و اکثرا ثانویه به گلومرولونفریت است.

کست WBC: در گلومرولونفریت ها، پیلونفریت حاد و نفریت اینتراستیشیل حاد دیده می شود.

کست های گرانولر و واکسی(waxy): ناشی از دژنرسانس المان های سلولی ایجاد می شود و بر بیماری توبولی دلالت دارد.

کست fatty: در سندرم نفروتیک، لیپیدوری و هایپوتیروئیدیسم دیده می شود.

 

 

کریستال ها

دیدن کریستال در بیماران با سنگ ادراری مهم است و می تواند نشان گر نوع سنگ ادراری فرد باشد، به شرطی که، هم زمان بیمار کولیک کلیوی داشته باشد. دیدن کریستال سیستین، استراویت و اسید اوریک همیشه پاتولوژیک هستند. کریستال اسید اوریک، سیستین و کلسیم اگزالات در ادرار اسیدی و کریستال فسفات کلسیم و تریپل فسفات ( استراویت) در ادرار قلیایی دیده می شوند. در اثر باقی ماندن ادرار در محیط اتاق کریستال های اگزالات کلسیم در آن ایجاد می شود که اهمیت کلینیکی ندارد. کریستال ها را می توان از روی شکل شان شناسایی کرد. کریستال اگزالات به شکل دو هرم مربع القاعده که از قاعده به هم چسبیده اند و کریستال استراویت مثل درب تابوت وکریستال سیستین به شکل حلقه ۶ ضلعی بنزن و اسید اوریک به شکل کریستال های پهن با اشکال گوناگون می باشد.

 

باکتری

ادرار طبیعی فاقد باکتری است و دیدن باکتری در ادرار آلوده نشده نشان گر عفونت ادراری است. چون هر حجم hpf برابر۱/۲۰۰۰۰تا۱/۵۰۰۰۰ میلی لیتر است دیدن هر باکتری در hpf برابر ۲۰۰۰۰تا ۵۰۰۰۰ باکتری در هر میلی لیتر است و دیدن ۵ باکتری برابر ۱۰۰۰۰۰ کلونی در کشت ادرار است. باکتری های گرم منفی به صورت باسیل های گرم منفی، استرپتوکوک به صورت رشته ای از کوکسی گرم مثبت و استافیلوکوک به صورت دسته هایی از کوکسی گرم مثبت دیده می شود.

 

قارچ
شایع ترین قارچ سیستم ادراری کاندیدیاآلبیکنس است که حالت جوانه زدن (budding) hyphae دارند. بیشتر در دیابت شیرین دیده می شوند و در خانم ها با عفونت واژینال مونولیایی نیز به صورت آلودگی ادرار موجود است.

 

پارازیت ها

تریکوموناس واژینالیس یک عامل شایع واژینیت در خانم ها است که گاهی در یورترای مردان نیز دیده می شود، این پارازیت به شکل سلول بزرگ با فلاژلی با حرکات تند دیده می شود.

 

 

 

تفسیر آزمایش خون

 

توضیحات: VLDL :

مخفف و مختصر شده VERY LOW DENSITY LIPOPROTEIN است که از دسته خانواده لیپوپروتین ها محسوب میشود (شیلومیکرون –HDL- LDL) . شیلومیکرون چربی های غذایی را در خون حمل و نقل میکند درحالی که VLDL چربی های داخلی مخصوصا کلسترول را .

 

CHYLOMICRONES :

شیلومیکرون ذراتی است حاوی پروتئین و چربی که در واقع چربی های غذایی را از روده به کبد و عضلات و قلب منتقل میکند و عمدتا حاوی تریگلیسرید میباشند

 

BILIRUBIN :

ماده ای است که از کاتابولیسم هم HEME زنجیره گلوبین به وجود میاید . چنانچه این ماده در خون زیاد شود یرقان یا زردی به وجود میاید. یرقان میتواند به چند علت به وجود آید یا ناشی از همولیز شدید گلبولهای سرخ باشد – یا ناشی از نقص های انزیمهای کبدی باشد – و یا ناشی از انسداد باشد.

 

HBA1C :

در گلبولهای سرخ انواع مختلفی از هموگلوبین ها وجود دارد که بیشترین غلظت را در افراد بالغ هموگلوبین نوع A تشکیل میدهد اما مقدار کمی از این نوع توسط کربوهیدراتها گلیکوزیله میشود که به آن HBA1C میگویند این نوع از هموگلوبین در افراد دیابتیک غلظت بیشتری دارد و در واقع نشان دهنده میزان قند خون این افراد طی دو سه ماه گذشته میباشد.

 

RETIC:

مخفف و مختصر شده reticolocyte است که از دسته سلول های سرخ خون بحساب میاید . بدلیل نابالغ بودن در رنگ امیزی حیاتی شبکه هایی از رشته های ریبوزومی در آن مشاهده میشود . این سلول ها از نظر اندازه بزرگ هستند. حضور این سلولها درخون رابطه مستقیم با فعالیت خونسازی مغز استخوان دارد. تعیین درصد این سلو لها درخون جهت براورد میزان خونسازی موثر است.

PBS: مخفف و مختصر شده برای peripheral blood smear می باشد که منظور از آن مشاهده اسمیر خون محیطی است . و گزارش اشکال غیر طبیعی و اندازه های غیر طبیعی از گلبولهای سرخ خون محیطی است.

Diff: مخفف و مختصر شده differential است که منظور از آن تعیین درصد گلبولهای سفید خون بصورت چشمی است .در این ازمایش تعداد ۱۰۰ تا ۲۰۰ عدد گلبول سفید بطور چشمی شمارش میشود و در صد عدد انواع مختلف سلول های سفید خون گزارش میگردد.عمدتا در عفونتهای میکروبی نوتروفیل ها درصد بالایی پیدا میکنند و در عفونتهای ویروسی عمدتا درصد لنفوسیتها افزایش پیدا میکند.

G6PD: مخفف و مختصر شده برای glucose 6 phosphate dehydrogenase است که یک نوع انزیم درونسلولی است که در گلبولهای سرخ هم یافت میشود این انزیم در گلبولهای سرخ یک انزیم کلیدی جهت حفظ غشای گلبولهای سرخ محسوب میشود چنانچه این انزیم کمبود و یا نایاب باشد همولیز گلبولهای سرخ خود بخود رخ میدهد و فرد دچار انمی ناشی از همولیز خواهد شد.

BUN: مخفف و مختصر شده BLOOD UREA NITROGEN است سنجش این پارامتر سرمی برای ارزیابی عملکرد کلیه بسیار مفید است . اوره یک محصول فرعی است که از متابولیسم پروتئین ها در کبد تولید می شود و در واقع ضایعات ناشی از مصرف پروتئین ها بصورت اوره از کلیه ها دفع میگردد بنابراین شاخص خوبی جهت بررسی عملکرد کلیه میباشد.

Cr: مخفف و مختصر شده CREATININE است این جسم آلی در بدن از ماده ای به نام کراتین فسفات حاصل میشود که در عضلات تولید میگردد . مقدار این جسم در بدن افراد مختلف بستگی متناسب با توده عضلانی فرد دارد مثلا در نوزادان کمتر و در مردان بالغ با توده عضلانی زیاد بیشتر. از این تست به کمک تست BUN جهت عملکرد کلیه استفاده میشود.

AST : مخفف و مختصر شده ASPARTATAE TRANSAMINASE است . که یک آنزیم بوده و در بدن در بافتهای مختلف وجود دارد به عنوان مثال این انزیم در کید – قلب – گلبولهای سرخ و .. وجود دارد. بالا بودن این انزیم در مقادیر غیر طبیعی نشانگر حضور بیماری در فرد است مانند همولیز درون عروقی – آسیبهای کبدی ناشی از هپاتیت و یا کبد چرب – آسیبهای قلبی.

ALT: مخفف و مختصر شده ALANINE TRANSAMINASE است همانند AST یک انزیم محسوب میشود که در همان بافتهایی که AST وجود داد این انزیم نیز حضور دارد و مقادیر بالا ی این انزیم مرتبط است با همان بیماری های که در مورد AST بیان شد.

PRO : مخفف و مختصر شده PROTEIN است . این تست جهت اندازه گیری کل پروتئین های سرمی بکارگرفته میشود . از آنجایی که در سرم تعداد متنوعی پروتئین وجود دارد و هر کدام مرتبط با بیمارهای خاصی است لذا جهت تعیین نوع پروتئین مذکور میبایست تست دیگری به نام پروتئین الکتروفورز انجام گردد تا مشخص گردد که افزایش یا کاهش مربوط به کدام نوع پروتئین سرمی است.

MCH : مخفف و مختصر شده MEAN CORPOSCULAR OF HEMOGLOBIN است و بیانگر میزان متوسط هموگلوبین در هر سلول است.براساس واحد پیکوگرم بیان میشود.

MCHC : مخفف و مختصرشده برای MEAN CORPOSCULAR HEMOGLOBIN CONCENTRATION است و بیانگر میزان غلظت متوسط هموگلوبین در سلول قرمز است. این اندکس گلبول سرخ با میزان رنگدانه هموگلوبین مرتبط است و به اصطلاح گلبول سرخ را هایپرکروم و یا هیپوکروم می گویند.

RDW: مخفف و مختصر شده برای RED BLOOD CELL DITRIBUTION WIDTH است . اندازه این عبارت نشاندهنده میزان یکنواختی و یا عدم یکنواختی اندازه گلبولهای سرخ خون است. که هر چه این عدد کمتر باشد به معنی آنست که گلبولهای سرخ خون یکدست تر است از نظر اندازه و برعکس اگر این عدد بزرگتر باشد نشانه عدم یک دست بودن گلبولهای سرخ خون است و مرتبط با بعضی بیماری ها ست. برای شک به آنیزوسایتوزیس و پویکیلوسایتوزیس می توانید به سراغ این اندکس گلبول سرخ بروید.

Lym : مخفف و مختصر شده برای کلمه LYMPHOCYTE است که از نظر تعداد از گلبولهای سفید مهم خون میباشد و کاهش یا افزایش در میزان این سلول خونی هم مرتبط با بیماری های غالبا ویروسی است اگرچه با بیماری های دیگری نیز مرتبط است.

NEU: مخفف و مختصر شده برای کلمه NEUTROPHIL است که از دیگر گلبولهای سفید مهم خون است و افزایش و کاهش در تعداد آن مرتبط با بیماری های غالبا عفونی و باکتریایی می باشد اگرچه با بیماریهای دیگری نیز ارتباط دارد.

CBC : مخفف CELL BLOOD COUNT است و اشاره به شمارش و اندازه گیری تمام مقادیر قابل اندازه گیری و قابل محاسبه خون دارد . که شاملWBC – RBC – HCT-HGB-PLT-MCH-MCV-MCHC-MPV-RDW-……. دارد.

WBC: مخفف WHITE BLOOD CELL است و اشاره به تعداد و شمارش سلولهای سفید خون دارد که شامل نوتروفیل – منوسیت – لنفوسیت – بازوفیل – ائوزینوفیل می شود.

RBC: مخفف RED BLOOD CELL است و منظور از آن تعداد گلبولهای قرمز خون می باشد.

HGB: مخفف HEMOGLOBIN است و منظور از آن میزان رنگدانه خون انسان است که مقدار آن در خون نشاندهنده کم خونی یا پرخونی و یا طبیعی بودن خون فرد است .

PLT: مخفف PLATELET بوده و به تعداد سلول هایی به نام پلاکت در خون اشاره دارد. این سلول های در انعقاد خون نقش دارند. و تعداد آنها مرتبط با بیماریهای انعقادی خون می باشد.

HCT : مخفف HEMATOCRIT می باشد و بیانگر نسبت حجم سلولی خون و بخش مایع خون می باشد.

MCV : مخفف MEAN CORPOSCULAR VOLUME است و به میانگین حجم گلبولهای سرخ خون اشاره دارد.

 

 

 

برگه آزمایش کامل ادرار شامل اطلاعاتی است که هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم :

Colour : دامنه تغییرات رنگ ادرار گسترده بوده و عمدتا وابسته به غلظتش میباشد .رنگ ادرار از زرد کمرنگ ( Light yellow ) تا کهربایی تیره ( Dark yellow ) متغیر است. بسیاری از داروها و مواد غذایی میتوانند رنگ ادرار را تغییردهند.اما برخی رنگهامثل قرمز(در هماچوری یا پورفیرینوری ) ، سیاه ( مثلا در آلکاپتونوری )،نارنجی ( بیلیروبینوری ) ، سفید ( چرک فراوان ) و یا آبی تا سبز ( عفونت سودومونایی ) ممکن است مهم باشند و با پیگیری دلیل آنها میتوان به تشخیصهای مهمی دست یافت .
Appearance ( ظاهر ادرار ) : ادرار نرمال معمولا شفاف است اما ممکن است به واسطه رسوب فسفاتها یا اوراتها، کدر((Turbid یا نیمه کدر( semiturbid ) گردد. حضور گلبولهای سفید یا قرمز، اپی تلیالها و باکتریها نیز در میزان خاصی میتوانند ادرار را کدر یا نیمه کدر کنند . موکوس نیز میتواند نمای مه آلود ( cloudy) به ادرار بدهد.

وزن مخصوص ( specific gravity ) : شاخص غلظت مواد محلول در ادرار است که برای سنجش قدرت تغلیظ و رقیق کردن کلیه ها به منظور حفظ و بقای هموستاز به کارمیرود. حدود طبیعی آن برای ادرار راندوم ۰۰۳/۱تا ۰۳۵/۱و برای ادرار ۲۴ساعته ۰۱۵/۱ تا ۰۲۵/۱است و چون یک نسبت است واحد هم ندارد.SG ادرار درطول شبانه روز متغیر است ( به دلیل متغیر بودن نوع غذا و میزان مصرف مایعات در طول روز ) ، لذا SG ادرار راندوم خیلی مفید نیست و بررسی SG ادرار ۲۴ ساعته پیشنهاد می شود.در هیدراتاسیون شدید و دیابت بیمزه SG کاهش و در دیابت قندی ، دهیدراتاسیون و اکلامپسی SG افزایش می یابد.

PH: بین ۸-۶/۴ متغیر بوده و معمولا حدود ۶ و کمی اسیدی است. برای پزشک این مهم است که PH ادرار را با اطلاعات دیگر ارتباط دهد .مثلا در اسیدوز توبولار کلیوی بر خلاف اسیدوز سیستمیک PHادرار بیش از ۶ خواهد ماند چون توبولهای کلیه قادر به ترشح کافی یون H+ نیستند .

Protein : حضور مقادیر زیاد پروتئین در ادرار میتواند یک علامت مهم بیماریهای کلیوی باشد.اما در شرایط فیزیولوژیک وبدون بیماری مثل ورزش و تب هم دفع پروتئین در ادرار افزایش می یابد. دو مکانیسم اصلی که سبب پروتئینوری می شوند :a) صدمه گلومرولی و b) اختلال در عمل بازجذب توبولها میباشند.پروتئینوری شدید،متوسط و خفیف همگی در ارزیابی بیماری کلیوی از اهمیت ویژه ای برخوردارند (مثلا درگلومرولونفریت،شدید در پره اکلامپسی،متوسط و در پیلونفریت نوع خفیف قابل مشاهده است ).
Glucose : گلوکوزوری بطور معمول وقتی دیده میشود که میزان گلوکز خون از حد آستانه کلیوی بیشتر باشد (>180mg/dl) .هرچند گاهی بطور طبیعی آستانه کلیوی برخی افراد پایین تر از این هم میباشد.دیابت شیرین، تزریق سرمهای قندی ومصرف یکباره و زیاد کربوهیدراتها ( گلوکوزوری گذرا) از دلایل گلوکوزوری هستند.

KetonAceton : اجسام کتونی درطی کاتابولیسم اسیدهای چرب ایجاد میشوند.کتونوری به دنبال کتوزیس(افزایش کتونها در خون) حادث میشود.وقتی شخص دچار کمبود مصرف قندها وکربوهیدراتها (مثل روزه داری طولانی) یا دفع کربوهیدراتها از بدن وی افزایش می یابد(مثلا در اسهال و استفراغهای شدید) یا سلولها قادر به دریافت و مصرف کربوهیدرات نیستند(مثلا دیابت)، کتونها بدلیل مصرف چربیها و سوخت ناقص آنها، در خون و ادرار افزایش می یابند.
Blood : هماچوری، وجود خون درادرار است. گلبولهای قرمز می توانند در شرایط فیزیولوژیک (مثل ورزش سنگین، تب و عادت ماهانه) و یا پاتولوژیک(مثل التهاب حاد مثانه، تروما، زخمها، عفونتها، سرطانهای کلیه یا مثانه، ضربه به کلیه ، انفارکتوس و گلومرولونفریت) در ادرار ظاهر شوند.

Hemoglubin : هموگلوبینوری، حضور هموگلوبین درادرار بدون حضور RBC میباشد.اگر به هر دلیلی همولیز داخل عروقی در بیمار رخ دهد ( مثل آنمی همولیتیک دارویی، انگل مالاریا، ترانسفوزیون خونناسازگار، سوختگیهای شدید، ورزشهای شدید مثل قدم روهای نظامیان روی سنگفرشها، مارگزیدگی و…) هموگلوبین ِخارج شده از RBCها از کلیه ها عبور کرده، وارد ادرار می شود.البته اگر درهماچوری، ادرار قلیایی باشد یا SG آن پایین باشد(زیر ۱.۰۰۷) RBC ها ممکن است در ادرار لیز شده و هموگلوبین آنها در ادرار آزاد میشود.

Bilirubin & Urobilinogen: بیلی روبین کونژوگه(مستقیم) به دلیل محلول بودن در آب میتواند از سد کلیه ها عبور کرده وارد ادرار شود( نوع غیرکونژوگه در آب نامحلول است) لذادربیماریهایی که میزان بیلیروبین کونژوگه افزایش می یابد (مثل انسداد مجاری صفراوی) بیلی روبین در ادرارافزایش می یابد(دقت کنید که درنوزادان با بیلیروبین بالا، بیلیروبینوری نداریم).در روده، بیلیروبین به ترکیبی به نام اوروبیلینوژن تبدیل میشود که از طریق مدفوع دفع میگردد. ۱۰تا ۱۵درصد اوروبیلینوژن ِمدفوع ، به خون بازجذب شده و از طریق ادرار دفع میگردد.اگر به هر دلیلی انسدادی در مسیر بیلی روبین از کبد به صفرا یا از صفرا به روده رخ دهد (مثل سرطان یا سنگها) بیلیروبین وارد مدفوع نشده،اوروبیلینوژنی هم تولید نمیشود؛ لذا اوروبیلینوژن ِ ادرار منفی میشود.اما اگر ساخت بیلیروبین افزایش یابد و به مدفوع راه یابد(مثل یرقان همولیتیک یا هپاتیت)اوروبیلینوژن ادرار نیز افزایش خواهد یافت.

Nitrit: اگر در ادرار، باکتری به میزان متوسط و بیشتر حضور داشته باشد و آن باکتری از احیاکنندگان نیترات به نیتریت باشد ،نیتریت ادرار مثبت خواهد شد.

WBC: گلبولهای سفید می توانند از هر جایی (بین گلومرول تا میزراه) به ادرار راه یابند . حداکثرمیزان نرمال لوکوسیتها در ادرار ۲ عدد در هر فیلد میکروسکوپی میتواند باشد.افزایش لوکوسیتهای ادرار وابسته به یک پروسه التهابی در مجاری ادرار(مثل عفونتها، نفریتها، آزردگیهای مثانه، میزنای و یا پیشابراه) و یا مجاورت آن(مثل آپاندیسیت یا پانکراتیت) میباشد.وجود سیلندرهای (cast) گلبول سفید میتوانند شاهدی بر کلیوی بودن منشأ WBCهای ادرار باشند.در یک ادرار قلیایی و هیپوتونیک میزان WBCادرار درعرض یک ساعت، ۵۰درصد کاهش می یابد(اهمیت ارسال به موقع و انجام به موقع آزمایش U/A).تجمع لوکوسیتی(WBC clamp) قویاً مطرح کننده عفونتهای حاد و یا التهاب مثانه یا میزراه است.

RBC: گلبولهای قرمز می توانند از هر جایی (بین گلومرول تا میزراه) به ادرار راه یابند.بطور نرمال گلبول قرمز در ادرار یافت نمیشودهرچند وجود ۱تا۲ گلبول سرخ در هر فیلد میکروسکوپی معمولا غیرطبیعی نیست.در سنگهای ادراری ، عفونتهای شدید، سرطانها و نیز عادت ماهیانه، RBCها در ادرار ظاهر میشوند.

Epithelial cells***: انواع مختلف سلولهای اپیتلیال(سلولهای توبولار کلیوی، ترانزیشنال و اسکواموس)در ادرار قابل مشاهده اند.افتراق بین این سلولها بسیار مشکل است اما مهمترین ِ آنها سلولهای توبولار کلیوی هستند که ازدیاد آنها در ادرار می تواند آسیب به کلیه و لگنچه را مطرح سازد . کلاً حضور تعداد اندکی سلول اپی تلیال (بخصوص پوششی و ترانزیشنال) درحد ۴-۳ عدد در هر فیلد میکروسکوپی نرمال است و افزایش قابل توجه آنها میتواند نشان از التهاب ناحیه ای از دستگاه ادراری باشد.

Mucus: رشته های موکوس که به شکل رشته هایی دراز و موجدارو یا توده ای در ادرار قابل مشاهده اند،به میزان کم در ادرار طبیعی بوده ولی مقادیر زیاد آن در التهابات و دستکاریهای دستگاه ادراری دیده میشوند.

Bacteria: بطور طبیعی ادرار ِ کلیه ها و مثانه عاری از باکتری بوده ولی امکان دارد آلودگی با باکتریهای موجود در پیشابراه یا واژن یا سایر منابع خارجی اتفاق بیافتد. حضور مقدار بالای باکتری در ادرار بخصوص در حضور تعداد قابل توجه WBCدر ادرار مؤید حضور یک عفونت ادراری است.

Cast (سیلندرها): سیلندرها در مجاری لوله های کلیوی شکل میگیرند و بدلیل اینکه در مجراها بشکل قالب لوله ها در می آیند به این نام (سیلندر= استوانه) خوانده میشوند . مجاری کلیوی، موکوپروتئینی به نام تام هورسفال ترشح میکنند که ماده بنیادی سیلندرهاست.درصورت توقف ادرار (کاهش چشمگیر در جریان ادرار) یا غلظت بالای مواد حل شده و وجود محتویات پروتئینی در ادرار،کَستها میتوانند در لوله های دیستال و مجاری جمع کننده ادرار شکل بگیرند.سیلندرها همیشه منشأ کلیوی دارند و معرفهای بسیار مهم بیماریهای کلیوی هستند و بر اساس ظاهر و محتویات سلولی که در درونشان قرار میگیرند طبقه بندی میشوند(مثلا Leukocyte cast و یا Granular cast ویاCrystalin cast و … ). به سیلندری که هیچ محتویات سلولی یا غیرسلولی ندارد Hyalin(شفاف) گویند که میتواند در ادرارهای نرمال به میزان بسیار کمی دیده شود.در انواع نفریتها وآسیبهای کلیوی و نیز در پره -اکلامپسی Castها در ادرار ظاهر میشوند و معمولا پروتئین چنین ادرارهایی مثبت است.

Crystal: کریستالهای ادرار معمولا در ادرار تازه دیده نمی شوند ولی پس از مدتی ماندن در آزمایشگاه قابل مشاهده میشوند.بدین معناکه اگر ادرار با یک ترکیب خاص قابل کریستالیزاسیون اشباع شده باشد یا خواص حلالیتی آنها تغییر نماید تشکیل میشوند.در برخی موارد این کریستالها در کلیه یا مجاری ادراری شکل میگیرند( منجر به تشکیل سنگها). معمولا اغلب کریستالهای ادراری قابل اهمیت نیستند ( مثل کلسیم اگزالات، انواع اورات و فسفات ،اسید اوریک و… که الزاماً دلیل بر یک بیماری خاص نبوده ولی می توانند در برخی بیماریها افزایش یابند.اما کریستالهایی چون تیروزین ،لوسین ،سیستئین و سولفانامیدها مهم و شاخص مهمی در بیماریهای کبدی، سیستینوز و ایجاد صدمات کلیوی می باشند.

 

FBS قند خون ناشتا

PKU اسید فنیل پیروویک در ادرار

Urine بطور کلی آزمایشات مربوط به ادرار هستند که البته بنا به درخواست همراه یک مورد دیگر ممکنه آمده باشد مثلا Urine Homocystine

۲hpp مقدار گلوکز دوساعت بعد از صبحانه

Urea اوره خون و یا ادرار

BUN Blood urea nitrogen نیتروژن اوره ( آنزیم کلیوی )

U.A اوریک اسید خون یا ادرار

T.G تری گلیسرید

HDL لیپوپرتئین با دانسیته بالا

LDL لیپو پرتیئن با دانسیته پایین . کلسترول بد

NA اندازه گیری سدیم خون یا ادرار

K اندازه گیری پتاسیم

Ca اندازه گیری کلسیم ( fe و li و بقیه عناصر هم به همین ترتیب هستند )

RBC گلبولهای قرمز

WBC گلبولهای سفید خون

TIBC اندازگیری ظرفیت اتصال آهن

SGOT آنزیم کبدی – اسپارتات آمینوترانسفراز-سرم گلوتامیک اگزالواستیک ترانس آمیناز

SGPT آنزیم کبدی – آلانین آمینوترنسفراز گلوتامیک-پیروویک ترانس آمیناز

ALP آنزیم کبدی – الکالن فسفاتاز قلیایی (ALP) الکالین

ACP اسید فسفاتاز

تیروتوپین TSH , تیری یدو تیروئین T3 , تیروکسین T4 هورمون های تیروئید

OB خون مخفی در مدفوع

Stool/E وجود انگل در مدفوع

SEMEN آزمایش اسپرم . اسپرموگرام

PCT تست بعد از مقاربت

FSH آزمایشات هورمونی فولیکول استیمولیتینگ

LH آزمایشات هورمونی لوتئیزین

T تستوسترون

PTH پارا تیروئید

Beta – HCG آزمایش خون بارداری

PSA آزمایشات پروستات

C.B.C آزمایشات روتین خون شامل هموگلوبین-Hb هماتوکریت-Hct شمارش گلبول قرمز و سفید و پلاکت-شمارش اریتروسیت-شمارش ترومبوسیت-اندیسهای سلولی- دیفرانسیاسیون- منبع، پورتال آسمونی  http://www.asemooni.com/health/medical/reading-test-papers#ixzz3NImLZ0Uu


برچسب‌ها: راهنمای تفسیر آزمایش خون


تاثیر ساعات مختلف شبانه روز بر روی سلامت

دسته بندی : علمی


 

شاید هیچوقت به این موضوع حتی فکر هم نمی کنیم که وقتی در طول بیست و چهار ساعت شبانه روز مشغول فعالیت و خواب هستیم بدن ما چه فعالیت هایی را تجربه می کند و در کل در طول یک روز کامل در بدن ما چه اتفاقاتی می افتد! اما چه بسا دانستن این موضوع ارتباط مستقیم با عملکرد صحیح سیستم بدن و سلامتی ما دارد...

 ساعت شش صبح: با ترشح هیدرو كورتیزون، اعضای بدن بیدار می شوند. بدین طریق بدن بطور آهسته خودش را برای بیدار شدن آماده میكند. متابولیسم به فعالیت در می آید و برای فعالیت روزانه ما پروتئین و انرژی ذخیره شده به جریان در می آید.


 ساعت هفت صبح: هنوز بدن ضعیف است، پس وقت ورزش نیست چون در این ساعت با ورزش فقط به قلب فشار وارد می شود. به جای ورزش صبحانه بخورید چون دستگاه گوارش در این زمان بخوبی كار میكند.

 ساعت هشت صبح: مقدار زیادی هورمون در این ساعت ترشح میشود. سیگار كشیدن در این ساعت بیشتر از هر ساعت دیگری باعث تنگ شدن عروق می شود.

 ساعت نه صبح: بدن سفت وسخت بیدار است و زمانی است كه نیروی زیادی را در اختیار دارد. در صورت نیاز به تزریق هر آمپولی این ساعت بهترین موقع است. چون هر گونه عوارض ناشی از تزریق آمپول در این زمان به حداقل می رسد و بدن در مقابل اشعه ایكس مقاوم است.

 ساعت ده صبح: ساعتی كه ارگانیسم به خودش می آید و اعلام آمادگی می كند. بدن انرژی زیادی را در اختیار دارد و حرارت بدن بالاست. نكته مهم اینكه بین ساعتهای ده تا دوازده احتمال سكته های قلبی بیشتر از هر زمان دیگر است.

 ساعت یازده صبح: بدن در بهترین حالت و زمان خود قرار دارد. ضربان قلب و میزان گردش خون به اندازه ای مناسب است كه ممكن است در معاینات قلبی (اكتروكاردیو گرافی) اشتباهاتی رخ بدهد و اگر مشكلی در قلب وجود داشته باشد در این لحظه دیده نشود. بدن كاملاً آماده است تا مسائل ریاضی و سخت ترین فرمول ها را حل كند.

 
ساعت دوازده ظهر: دقت افراد كم و انسان دچار خواب آلودگی می شود. اسید معده زیاد ترشح میشود و خون رسانی به مغز كاهش پیدا میكند. برای خون رسانی به دیگر اعضای بدن از معده استفاده بیشتری میشود. افرادی كه عادت به خواب نیمروزی دارند حدوداً تا سی درصد خطر سكته قلبی در آنها كمتر از دیگران است.

 

جالب است بدانید:

خواب قیلوله یا خواب نیمروزی، خواب کوتاه نیم روزه (بعد از ظهر) است. از نظر پزشکی برای برای تجدید قوا و سلامتی ذهن و روان مفید است و موجب تقویت حافظه‌است.

از نظر دین اسلام قیلوله خواب بعد از ظهری است و در روایات برای تقویت حافظ توصیه شده‌است.  و خواب در طول روز نهی شده‌است مگر خواب قیلوله که مایه نعمت است. در دو آیه قرآن به این نوع خواب اشاره شده‌است. یک مورد آنکه می‌گوید ما عذاب بعضی اقوام گذشته را هنگام خواب نیمروزی قرار دادیم (سوره اعراف، آیه۴) و از جمله آنرا از بهره وری‌های بهشتیان نیز می داند. (سوره فرقان، آیه۲۴)


 ساعت سیزده: بدن از تب وتاب می افتد. بهره وری در اواسط روز بیست درصد كاهش پیدا میكند. همه اعضای بدن در پایین ترین سطح فعالیت میباشند. در این ساعت فقط كیسه صفرا است كه خوب فعالیت میكند و مشغول هضم غذای نیمروزی است.

 ساعت چهارده: احساس خستگی بروز میكند چون فشار و ترشح هورمون ها كم میشود. برای افرادی كه از دندانپزشكی ترس دارند این ساعت بهترین زمان است چون افراد در این ساعت كمتر احساس درد میكنند. این وضعیت تا سی دقیقه ادامه خواهد داشت.

 ساعت پانزده: در این زمان انرژی دوباره به بدن بر میگردد و حافظه خوب كار میكند و مرحله دوم از بهره وری آغاز می شود. ولی كمتر از آن چیزی كه بدن در صبح داشت.

 ساعت شانزده: برای ورزش كردن بهترین ساعت است فشار و گردش خون بدن در بهترین حالت است.

 ساعت هفده: فعالیت ارگانها به بالاترین حد خود می رسد. نیرو افزایش پیدا میكند، اكسیژن زیادی استفاده میشود، كلیه ومثانه خوب كار میكند. زمانی است كه ناخنها و موها خوب رشد میكند، اسید معده افزایش پیدا میكند به همین دلیل در این ساعت احتمال خونریزی هم بیشتر است.

 ساعت هیجده: الآن زمان مناسبی برای خوردن شام است. پانكراس در این ساعت فعالیت خوبی دارد.

 ساعت نوزده: میزان فشار خون و ضربان نبض كاهش پیدا میكند. به همین دلیل كسانی كه از داروهای كاهش دهنده فشار خون استفاده میكنند باید دقت بیشتری داشته باشند. چون داروهای فشار خون در این زمان باید با احتیاط بیشتری مصرف شود. تاثیر دارو های ضد افسردگی در این ساعت خیلی زیاد است.

 ساعت بیست: میزان چربی كبد كاهش می یابد و خون كثیف از هر زمان بیشتر به قلب می رسد. كسانی كه آلرژی یا آسم دارند در این ساعت باید از دارو هایشان استفاده كنند. آنتی بیوتیكها از این قاعده مستثنی نیستند چون در این ساعت بیشترین تاثیر را دارند.

 ساعت بیست و یک: عملكرد ترشح غدد در این ساعت به پایان می رسد. هر چیزی از این به بعد وارد معده میشود و عملیات هضم و جذب غذا به كندی انجام میشود كه این مسئله میتواند خیلی خطرناك باشد چون باقیمانده غذا به مخاط روده حمله كرده و مخاط روده را دچار آسیب میكند.

 ساعت بیست و دو: سیستم دفاعی بدن به حالت آماده باش در می آید. كسانی كه سیگار میكشند باید بدانند كه از این ساعت به بعد بدن سمومی مثل نیكوتین را خیلی سخت دفع میكند.

 ساعت بیست و سه: بدن ارگانیسم ترشح هورمونها را كه در طول روز فعال بوده است متوقف میكند آرامش بسراغ بدن می آید و جسم احساس راحتی میكند.

 ساعت بیست و چهار: زمان خواب سلولهای پوست بی وقفه فعالیت می كنند حتی بیشتر از آن چیزی كه در صبح انجام میدادند. نخستین تصویر خواب و رویا در همان ساعات اولیه پدید می آید.

 ساعت یک نیمه شب: بازدهی در پایین ترین حد قرار دارد. در این ساعت حتی كسانی كه شب كار هستند و عادت به شب كاری دارند، خوابشان می گیرد. دقت كم میشود چون بدن و اعضای بدن خود را برای خوابیدن آماده میكنند.

 ساعت دو نیمه شب: كسانی كه رانندگی می كنند باید دقت بیشتری داشته باشند چون قدرت دید كم میشود و سرعت عمل و عكس العمل كم میشود بهمین دلیل بیشتر تصادفات در این ساعت اتفاق می افتد.

 ساعت سه نیمه شب: هم بدن هم روح در تاریك ترین حالت قرار دارند. ترشح هورمون ملاتونین كم و نامنظم می شود و كسانی كه تعادل روحی ندارند این ساعت خطرناكتر عمل میكنند و بیشتر خودكشی ها در این ساعت است.

 
ساعت چهار: با زیاد شدن ترشح هورمون ها بدن انرژی می گیرد و احتمال سكته های قلبی بین ساعت چهار تا شش افزایش می یابد. فشار خون به بالاترین حد میرسد و رگ ها تنگتر می شود. در این ساعت میزان زایمانها بیشتر است.

جالب است بدانید:بیشترین آمار سکته قلبی در این ساعات گزارش شده است. درروايات اسلامی آمده است كه در ساعات اوليه شب بخوابيد و بين الطلوعين بيدار باشيد

بيشترين ميزان ترشح برخیهورمون های استرس زا دو ساعت قبل از طلوع آفتاب مي باشد؛ يعني دقيقا هنگام بين الطلوعين (از طلوع فجر تا طلوع آفتاب).
اين كه خواب بعد از اذان صبح، باعث ناراحتي و كسلي و پريشاني انسان مي شود، ولي بيدار شدن در موقع اذان حالت شادابي مي آورد، به خاطر ترشح اين هورمون هاست. همچنين اگر زماني كه اين هورمون ها حداكثر ترشح خود را دارند، انسان خواب باشد، احتمال سكته زياد است
امام صادق(ع) فرمود: «خواب صبحگاهان شوم است. رزق را دور و رنگ چهره را زرد و زشت مى‏كند و اين خواب شومى است»


 ساعت پنج: زیاد شدن هورمونها در بدن حدوداً شش برابر روز فرد را برای فعالیت آماده می كند. بدن به حركت در میآید و دوباره روز جدیدی آغاز میشود.

تاثیر ساعات مختلف خواب شب در سلامتی بدن

تاثیر ساعات مختلف خواب شب در سلامتی بدن

داشتن عادات غذایی صحیح و توجه به زمان خوابیدن و استراحت برای حفظ سلامت بدن مهم است تا بتواند مواد مغذی را جذب و مواد زائد را دفع کند.

برای سالم زیستن، باید خواب راحت و آرامی داشته باشیم. به موارد زیر دقت کنید تا اهمیت خوابیدن برای شما روشن گردد:


 ساعت نه تا یازده شب:
 زمانی است برای از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری که این عملیات توسط آنتی اکسیدان ها انجام می شود در این ساعت بهتر است بدن در حال آرامش باشد. در غیر این صورت اثر منفی بر روی سلامتی خود گذاشته اید.

 ساعت یازده تا یک شب: عملیات از بین بردن مواد سمی در کبد ادامه دارد و شما باید در خواب عمیق باشید.

 ساعت یک تا سه نیمه شب: عملیات سم زدایی در کیسه صفرا، در طی یک خواب عمیق به طور مناسب انجام می شود.

 ساعت سه تا پنج صبح: عملیات از بین بردن مواد سمی در ریه اتفاق می افتد. بعضی مواقع دیده شده که افراد در این زمان، سرفه شدید یا عطسه می کنند.

 ساعت پنج تا هفت صبح: این عملیات در روده بزرگ صورت می گیرد، لذا می توانید آن را دفع کنید.

 ساعت هفت تا نه صبح: جذب مواد مغذی صورت می گیرد، پس بهتر است صبحانه بخورید. افرادی که بیمار می باشند، بهتر است صبحانه را در ساعت شش و سی دقیقه میل کنند.

بهترین ساعت صرف غذا خواب و بیداری و سلامتی بدن

کسانی که می خواهند تناسب اندام داشته باشند بهترین ساعت صرف صبحانه برای آنها ساعت هفت و سی دقیقه میباشد و کسانی که اصلا صبحانه نمی خورند، بهتر است عادت خود را تغییر دهند و در ساعت نه تا ده صبح صبحانه بخورند.

دیر خوابیدن و دیر بلند شدن از خواب، باعث می شود مواد سمی از بدن دفع نشوند. از نصفه های شب تا ساعت چهار صبح، مغز استخوان عملیات خون سازی را انجام می دهد.

در ایام تعطیل، بسیاری افراد تا دیر وقت بیدار می مانند و بعد از اتمام تعطیلات با خستگی به سر کار می روند چون اعمال بدنشان دچار سردرگمی شده است و نمی داند چه باید انجام دهد.


سعی کنید همیشه، زود بخوابید و خواب آرامی داشته باشید ...


برچسب‌ها: تاثیر ساعات مختلف شبانه روز بر روی سلانت


شاخص النينو _ نوسان جنوبي / انسو (El Nino_Southern Oscillation = ENSO)

دسته بندی : جغرافیا


 

مطالعات نشان مي دهد كه ال نينو اولين بار در حدود صدسال پيش مورد توجه علمي قرار گرفت، با وجود اين شواهدي در دست است كه دريانوردان و ماهيگيران بومي آمريكاي جنوبي پديده النينو را در اوايل قرن 15 ميلادي نيز مي شناخته اند.
 
پديده اِنسو يكي از عوامل ايجاد تغيير اقليم مي باشد . اين پديده يك زوج اقيانوسي - اتمسفري است كه هر چهار تا هفت سال يكبار اتفاق مي افتد.آنجائيكه معكوس شدن فشار هوا و تغييرات گرمايش اقيانوس در منطقه آرام بطور همزمان اتفاق مي افتد، دانشمندان اين پديده را « انسو » يا به طورخلاصه « ال نينوي/ نوسان جنوبي »  مي نامند. واژه اِنسو از تركيب دو واژه نوسان جنوبي (Southern Oscillation) و النينو (El Nino) گرفته شده است. النينو مؤلفه اقيانوسي پديده اي مي باشد كه با ايجاد جريان هاي گرم در ايام سال نو مسيحي در سواحل اكوادور و پرو اتفاق مي افتد. نوسانات جنوبي نيز مؤلفه اتمسفري پديده اِنسو مي باشد، كه معمولاً اختلاف فشار سطحي بين دو جزيره تاهيتي در شرق، و داروين استراليا در غرب اقيانوس آرام به عنوان مبناي اندازه گيري شاخص نوسانات جنوبي مي باشد. اولين بار گيلبرت والكر درسال 1922 پديده نوسانات جنوبي را از تغييرات فشار اين مراكز در اقيانوس آرام استوايي شناسايي و معرفي كرد. شاخص مثبت بيانگر فشار زياد هوا در جزاير تاهيتي، و فشار كم در حوالي اندونزي و داروين استراليا كه تحت عنوان لانينا (La Nina) شناخته مي شود. شاخص منفي (فاز النينو )  نشانگر فشار نسبتا بالاي هوا در حوالي اندونزي - داروين و فشار تقريباً كم در حوالي تاهيتي مي باشد مي باشد. در زمان وقوع النينو دماي سطح آب اقيانوس گرم تر از ميانگين آن در طول سال خواهد بود.
 
 
نوسان جنوبي (Southern Osillation
 
گردش عمومي جو شامل 3 سلول اصلي است كه سلول نيمروزان (Meridional Cell) هدلي (Hadley) محور اصلي آن مي باشد. در منطقه حاره و بين حاره اي سلول هدلي علاوه بر حالت نيمروزان از شكل زناري (كمربندي) (Zonal) برخوردار است كه اين وضعيت با توجه به توزيع مراكز پرفشار جنب حاره ، زبانه كم فشار استوايي و جريان هاي اقيانوسي، سلول هاي جداگانه اي را ظاهر مي كند، اين سلول ها در واقع معلول صعود و نزول هوا در امتداد مدارات عرض هاي جنب حاره است. براي مثال مي توان از نزول هوا در پرفشار غرب آمريكاي جنوبي در مجمع الجزاير تاهيتي (Tahiti Island) و صعود در زبانه كم فشار اندونزي - داروين (Indonesia-Darwin Low). تغييرات فشار اين مراكز در ارام استوايي اولين بار توسط گيلبرت واكر (Gilbert Walker) در 3 - 1922 به عنوان نوسان جنوبي (Southern Osillation) شناسايي و تعريف شد. نوسان جنوبي در واقع يك حركت اله كلنگي فشار هوا در مقياس جهاني بين شرق و غرب آرام استوايي است. سلول هادلي و جريان واكر تحت تاثير تغييرات فشار هواي اين مراكز قرار گرفته و دگرگونيهاي خاص خود را ايجاد مي كنند. واكر با محاسبه پراكنش فشار هوا بين مناطق فوق الذكر يك شاخص عددي به دست آورد كه به شاخص نوسان جنوبي (Southern Osillation Index) موسوم است. شاخص مثبت بيانگر فشار زياد هوا در جزاير تاهيتي و فشار كم در حوالي اندونزي و داروين استراليا و شاخص منفي نشانگر فشار نسبتا زياد هوا در حوالي اندونزي - داروين و فشار تقريبا كم در حوالي تاهيتي مي باشد. 
 
شاخص نوسان جنوبي از طريق فرمول زير محاسبه مي گردد:
 
 
شاخص نوسان جنوبي (SOI)  = P(Tahiti)  -  P(Darwin)
 
 
P مقدار فشارهوا در سطح دريا است. هر قدر ميزان فشارهوا در تاهيتي بيشتر ازمعمول باشد، بادهاي تجارتي قوي تر خواهند بود.
 
 
Blog Skin
 
مقادير روزانه شاخص نوسان جنوبي (SOI)؛ مقادير 8 + و بالاتر نشاندهنده وضعيت لانينا، 8 - و كمتر بيانگر وقوع النينو ست.
 
Blog Skin
 
مقادير ماهيانه شاخص نوسان جنوبي (SOI)
 
 
مرحله شاخص مثبت (بالا)
 
در اين حالت همانطور كه ذكر شد، فشار هوا در جزاير تاهيتي بيشتر از ناحيه داروين و اندونزي است و كم فشار درون حاره اي در مناطق اخير قوي بوده و باعث بارشهاي شديدي در جنوب شرق آسيا و شمال استراليا مي شود. با توجه به حركت زناري سلول هاي فرعي ديگر در هندوستان، آفريقاي مركزي و آريزوناي آمريكا نيز بارشهاي زيادي به چشم مي خورد و متقابلا در پرو و اكوادور، غرب اقيانوس هند و جنوب اقيانوس اطلس بارش ها بطور فاحشي كاهش مي يابد، در طول اين مرحله بادهاي شرقي آرام استوائي قوي بوده و جت شرقي جنب حاره تا حدودي ضعيف مي شود. چون در اين مرحله بارشها در غرب آمريكاي جنوبي نيز كاهش مي يابد لذا دوره اوج آن به پديده لانينا مي انجامد. 
 
 
Blog Skin
 
جريان هاي مداري در امتداد استوا تا 30 درجه جنوبي در هنگام وقوع لانينا
 
 
 مرحله شاخص منفي (پائين)
 
در اين مرحله فشار هوا در اندونزي و داروين بالاتر از حد متوسط و در شرق و مركز آرام استوايي كاهش قابل توجهي داشته و منطقه بارشها از غرب آرام به مركز و شرق آن انتقال مي يابد. در اين حالت كشورهاي پرو، اكوادور، مناطق جنوبي اطلس، غرب اقيانوس هند بارش هاي فراوان و بر عكس غرب آرام استوايي، استراليا، جنوب شرق آسيا و آريزوناي آمريكا كاهش بارش را تجربه مي كنند. شاخص هاي بسيار پايين اين دوره با پديده النينو مصادف است.
 
 
Blog Skin
 
جريان هاي مداري در امتداد استوا تا 30 جنوبي در هنگام وقوع النينو
 
ارقام نوسان جنوبي با توجه به دماي سطح درياها و گردش عمومي جو تغييرات فصلي و سالانه اي را نشان مي دهد كه در واقع دربر گيرنده شرايط عادي است. تشديد اين شرايط به مرحله شاخص بالا مي انجامد (لانينا)، ولي جابجايي الگوهاي زناري فشار و جريان هاي اقيانوسي باعث تحقق شرايط شاخص پايين و پديده النينو مي شود. ظهور اين پديده ها نظم زماني خاصي نداشته و تكرار آنها بين 2 تا 10 سال (دقيقتر 3 تا 7 سال و متوسط 5 سال) طول مي كشد. 
 
در سال هاي عادي غالبا در غرب آرام استوايي و جنوب شرق آسيا آب گرم و متقابلا در شرق اقيانوس، سرد است كه اين حالت ناشي از جريان هاي اقيانوسي بويژه جريان هاي پرو (Peru Current) و همبولت (Humbolt Current) مي باشد. 
 
Blog Skin
 
جريان آب سرد پرو (همبولت) و كاليفرنيا
 
سازو كار جريان هاي دريايي شناخته شده است ولي بطور خلاصه آن را مي توان بالا آيي (Upwelling) آب سرد عمقي در مناطق شرقي حاره، حركت به طرف مركز و غرب، گرم شدن تدريجي و رسيدن به نواحي غربي و سرمايش و نهايتا فرونشيني (Sinking) به اعماق در عرض هاي بالا در نظر گرفت كه نيروي كوريوليس سبب چرخش ساعتگرد (Clockwise) آن در نيمكره شمالي و پادساعتگرد (Anticlockwise) آن در نيمكره جنوبي مي شود. 
 
 
بالاآيي همزمان آب سرد عمقي در كناره غربي آمريكاي جنوبي و حركت آن به طرف غرب اقيانوس، سبب پايداري هوا و بروز شرايط واچرخندي و در نتيجه استمرار آب و هواي خشك كشورهاي شيلي، پرو و اكوادور مي شود. به دليل اين سازوكارها عمق كژدمايي (Thermocline) در نواحي اخير بالا بوده و آبگرم فقط چندين متر سطح دريا را پوشش مي دهد.
 
بالايي آب، سبب به سطح آمدن مواد عمقي مغذي و وجود ماهيان زياد و به طبع رونق فعاليت ماهيگيري در اين مناطق است. متقابلا در غرب آرام به دليل وجود آب گرم، عمق گژدمايي بسيار پايينتر قرار مي گيرد. به علت حركت آب از شرق به غرب آرام و روند گرمايش آن تا شمال استراليا و جنوب شرق آسيا و انباشتگي آب و عدم تخليه كافي، سطح دريا در مناطق اخير نسبت به شرق بالا مي آيد كه مرحله اوج ان همزمان با پديده لانينا مي باشد. 
 
 
فقط در سال هاي النينو ناموزوني مذكور تقليل يافته و سطح آرام استوايي به حالت تراز بر مي گردد.
 
جريان مداوم آب گرم و تجمع شديد آن در غرب آرام سبب تقويت كم فشار دورن حاره اي در اين ناحيه شده و درنهايت به علت عدم تعادل بين ورود و خروج آب گرم، ساز و كار پس زدگي (Draw Back) جريان آب به طرف شرق رخ داده و زبانه اي از آب گرم سطحي به سمت مركز و شرق آرام انتقال مي يابد كه در طي اين مراحل، بالاآيي در شرق بتدريج مختل شده و علايم النينو آشكار مي شود.
 
در خلال اين فرآيندها دماي شرق اقيانوس بين 1 تا 4 درجه سلسيوس گرمتر شده و عمق گژدمايي تا حدود 150 متري پايين مي رود. در خلال رسيدن آب گرم به شرق، زبانه كم فشار درون حاره اي از شمال خط استوا به جنوب لغزيده، بر آبهاي گرم منطبق شده و بارش هاي سنگين در شمال غرب‌ آمريكاي جنوبي آغاز مي شود. 
 
 
 
 
نظرها در مورد برگشت آب گرم به طرف شرق متفاوت است، بطوريكه گروهي از دانشمندان تغيير الگوي جريان هاي اقيانوسي و عده اي توزيع مجدد فشار آرام استوايي را دليل اين پديده مي دانند. چون جريان شرقي واكر ناشي از شرايط فشار هواي منطقه حاره است لذا تضعيف و تغيير آن (غربي شدن) بايد بدوا ً ناشي از تغيير اوضاع هيدروكليماتولوژي اقيانوس باشد كه علت آن مي تواند يا جابجايي به شرق زبانه آب گرم و يا روند تغييرات فشار هوا در ناحيه داروين و اندونزي باشد. توضيحي كه براي حركت آب گرم به شرق ارايه مي شود بايد تلفيقي از سازوكار تجمع و برگشت آب گرم و نيز تاثير وقوع بارش هاي فراوان در غرب آرام باشد، بدين صورت كه ابتدا در اثر ورودي زياد و خروجي كمتر آب گرم، بارش هاي زيادي در اندونزي و شمال استراليا اتفاق مي افتد كه نقطه اوج آن با مرحله لانينا مصادف است (لازم به توضيح است كه در لانينا به علت تمركز آب گرم در مركز و غرب آرام ميانگين كلي دماي اقيانوس پايينتر از حالت عادي بوده و بعضي ها آن را دوره آرامش اقيانوس آرام در نظر مي گيرند)، ريزش هاي فراوان در دوره آغاز تا پايان مرحله لانينا و قبل از آن نهايتا دماي سيستم اقيانوس - جو را در حوزه ي كم فشار اندونزي - داروين پايين آورده و اين آغازي براي افزايش فشار هوا در بخش وسيعي از منطقه و ايجاد بادهاي غربي (بدوا به طرف مركز آرام استوايي و نهايتا تا شرق آن) مي شود.
 
 
بادهاي غربي استوايي و آب برگشتي به صورت يك مجموعه در هم بافته به طرف شرق حركت كرده و نهايتا سيستم كامل جريان هاي اقيانوسي - جوي غربي در منطقه فوق حاكم شده و تا پايان مرحله النينو وجود دارد. لازم به ذكر است كه ناهنجاري شديد سطح آب آرام غربي بويژه در مرحله لانينا و لزوم برگشت به حالت تعادل خود نيز همراه با سازوكارهاي فوق الذكر (باد غربي و زبانه آب برگشتي) در ايجاد پديده النينو موثر مي باشد. اين حالت مشابه امواج سش (امواج ايستا= Seiche Waves) بوده ولي سازوكار آن حالت تركيبي بين امواج انتقالي و ايستا را نشان مي دهد. بنابه عقيده برخي دانشمندان اين حركات آب، ناشي از امواج كلوين (Kelvin Waves) يعني تلفيقي از اثرات ديناميكي دماي آب و نيروي كوريوليس مي باشد. 
 
با توجه به اين توضيحات آنچه مسلم است تغيير فشار هوا و گرايش به شاخص پايين نوسان جنوبي نسبت به برگشت آب در اولويت بوده و سازوكار ناشي از آن نيز سرمايش نسبي آب گرم غرب آرام استوايي به دليل ابر آلودگي بالا و بارش هاي فروان در مرحله لانينا و اندكي بعد از آن مي باشد. متقابلا در شرق آرام با وجود بالا آيي آب سرد عمقي به دليل هواي صاف و ساعات آفتابي بالا، بويژه در حوالي پرفشار غرب آمريكاي جنوبي، در طي دوره تكرار (تقريبا 5 سال) آب نسبتا گرمتر شده و كم فشار مي شود (بويژه در تاهيتي). با اين تفسير، توالي مراحل شاخص بالا و پايين و بروز النينو و لانينا را مي توان اين گونه در نظر گرفت كه ابتدا لانينا اتفاق مي افتد و متعاقب آن در فاصله زماني نسبتا كوتاهي النينو صورت مي گيرد، ولي فاصله زماني بين وقوع النينو تا لانينا بيشتر است. در هر دو پديده نقش سرويس دهي آب گرم منطقه  مركزي اقيانوس آرام استوايي از اهميت زيادي برخوردار است و تداوم هر كدام به ايجاد و ذخيره سازي آب گرم در اين منطقه بستگي دارد.
 
 
اندازه گيري دماي سطح آب در آرام حاره اي
 
اقیانوس آرام استوایی (eq) را برای سهولت مطالعه و اندازه گیری دمای سطح آب در این نواحی، به 4 ناحیه nino 3.4 , nino 3 , nino 1+2 و nino 4 تقسیم می کنند. از این نواحی ناحیه nino 3.4 از اهمیت ویژه ای بر خوردار است بطوری که دمای سطح آب در این ناحیه را برای تشخیص النینو (فاز گرم) و لانینو (فاز سرد) دائما اندازه گیری می کنند. موقعيت آنها به شرح زير است:
 
 
(niño 1+2 (0-10°south)(90°west-80°west
niño 3 (5°north-5°south)(150°west-90°west) 
niño 4 (5°north-5°south) (160°east-150°west) 
niño 3.4 (5°north-5°south)(170-120°west)
 
بر اساس مطالعات انجام شده ، اگر درجه حرارت متوسط سطح دریا در منطقه " نینو 3.4 " برای مدت حداقل شش ماه متوالی 0.4 درجه سانتیگراد بالاتر از دمای عادی باشد ، پدیده النینو ( فاز گرم ) به وقوع پیوسته است و به همین ترتیب ، اگر 0.4 درجه سانتیگراد پایین تر از دمای عادی باشد ، لانینا (فاز سرد) اتفاق افتاده است.با توجه به شاخص یاد شده در طول 50 سال گذشته ، اغلب النینو ها و لانینا ها در حد فاصل ماه های مارس تا سپتامبر آغاز شده اند.
 
 
Blog Skin
 
مقادير هفتگي شاخص ناهنجاري دماي سطح آب دريا (SST) در ناحيه نينو 3.4 (C0)
 
 
نقشه ناهنجاري دماي سطح آب دريا جهان (C0)
 
 
شاخص نینو اقیانوسی (Oceanic Niño Index)
 
شاخص نينو اقيانوسي به اختصار ONI، بر اساس ناهنجاري هاي دماي سطح آب دريا (SST) مي باشد و بعنوان ميانگين انحراف متوسط دماي سطح آب در ناحيه نينو 3.4 طي 3 ماه متوالي بر پايه اطلاعات ERSST نواا تعريف مي شود:
 
رويدادها (النينو يا لانينا) بعنوان 5 ماه متوالي (همپوشاني 3 ماه فصل) تعيين مي شوند. مقادير ONI مساوي يا بزرگتر 0.5 + درجه سلسيوس ناهنجاري براي رويدادهاي گرم (النينو) و مساوي يا بزرگتر از 0.5 - درجه سلسيوس براي رويدادهاي سرد (لانينا) تعريف مي شوند. رويدادهاي ضعيف برابر است با ONI ناهنجاري دماي سطح آب دريا (SST) معادل 0.5 تا 0.9 درجه سلسيوس، متوسط 1 تا 1.4 درجه سليسوس و قوي مساوي و بيشتر از 1.5 درجه سلسيوس براي هر 2 رويداد النينو و لانينا مي باشد.
 
جهت دسترسي به اطلاعات شاخص ONI به اينجا برويد.
 
وبسايت ggweather نيز اطلاعات جامعي در مورد شاخص مذكور در اختيار قرار مي دهد. 
 
 
 
شاخص چند متغیره انسو (Multivariate ENSO Index)
 
که به اختصار MEI نشان داده می شو د، شاخصی است که برای نمایش فازهای مختلف انسو به کار گرفته می شود. این شاخص بر اساس محاسبه و اندازه گیری 6 متغیر اصلی که در اقیانوس آرام اندازه گیری می شوند به دست می آید. این شش متغیر عبارتند از: فشار سطح دریا، مولفه مداری بادهای سطحی (U)، مؤلفه نصف النهاری بادهای سطحی (V)، دمای سطح دریا، دمای هوای سطحی و مجموع کسر ابرنا کی آسمان. این شاخص در فازهای سرد انسو منفی و در فازهای گرم انسو مثبت می باشد. 
 
به دليل كثرت عناصر مورد استفاده در ساختار MEI، شاخص مذكور ماهيت بهم پيوسته و پيچيده سامانه جوي-اقيانوسي انسو را بهتر از ديگر شاخص ها نمايان مي سازد. اشكالات وارده به سنجه هاي پيوند از دور به ويژه در هنگام اضافه كردن داده هاي جديد و يا به هنگام كردن شاخص و مورد داده هاي اتفاقي در خصوص شاخص MEI كمتر صادق است. در اين شاخص مقادير منفي معرف پديده لانينا و مقادير مثبت بيانگر حالت ال نينو مي باشند.
 
El Nino  =   Standardized Departures  >  +1.0

La Nina  =  Standardized Departures  <   -1.0 

 
Blog Skin
 
سري زماني شاخص MEI از سال 1950 تا حال و توالي پديده هاي ال نينو و لانينا
 
 
شاخص انتقالی انسو (Trans-Nino Index)
 
که توسط ترنبرت (Trenbert) ارائه گردید شاخص جدیدی است که برای نمایش فازهای سرد و 
گرم انسو به کار گرفته می شود. این شاخص از اختلاف ناهنجاری های استاندارد شده دمای سطح 
دریا
 
در منطقه نينو 2+1 
و منطقه نینو 4 بدست می آید. مقادیر مثبت آن نشانگر فاز گرم (النینو) و مقادیر منفی آن بیانگر فاز سرد 
(لانینا)است. منطقه نینو 2
+1
 از 80 درجه غربی تا 150 درجه غربی و از
 10 درجه جنوبی تا استوا را شامل می شود. و منطقه نینو 4 از 160 درجه شرقی تا 150 درجه غربی و از 
5 درجه جنوبی 
تا 5 درجه شمالی است.
 
 
سري زماني شاخص TNI. فايل ASCII file شاخص TNI مرکز تشخیص اقلیمی امریکا (Climate Diagnostics Center=CDC) را از اينجا دريافت نمائيد.
 
 
 
 
النينو و لانيناي مودوكي
 

در حالي كه هنوز بحث داغ بين دانشمندان بر سر اين مطلب وجود دارد كه ايا تغييرات جوي باعث تغيير از شكل سنتي ال نينو (El Nino) به شكل معروف ال نينو مودوكي (El Nino Modoki) مي شود، دانشمندان حال مي گويند كه ال نينو مودوكي بر تغييرات درازمدت در جريان هاي هوا در اقيانوس آرام شمالي تاثيرگذار است.

 

اين تحقيق به صورت انلاين در مجله ي Nature Geoscience انتشار يافته و در دسترس مي باشد.

 

پديده ي ال نينو گرم شدن دوره اي در بخش شرقي گرمسيري اقيانوس ارام مي باشد كه در امتداد سواحل امريكاي جنوبي اتفاق مي افتد. اخيراً، دانشمندان متوجه شده اند كه گرم شدن ال نينو در بخش مركزي اقيانوس ارام شديدتر از بخش شرقي اقيانوس ارام مي باشد، پديده اي كه با عنوان «ال نينو مودوكي» معروف است (مودوكي واژه اي ژاپني براي عبارت «شبيه ولي متفاوت» مي باشد).

 

سال پيش، مجله ي Nature مقاله اي را منتشر كرد مبني بر اينكه تغييرات جوي باعث ايجاد اين تغيير از ال نينو به ال نينو مودوكي مي باشد. در حالي كه يافته هاي اين مقاله هنوز مورد بحث مي باشند اما اين آخرين مقاله در مجله ي Nature Geoscience شواهدي را ارائه مي دهد كه ال نينو مودوكي الگوي آب و هوايي بنام «نوسان حلقه ي شمال اقيانوس آرام» (North Pacific Gyre Oscillation = NPGO) هدايت مي كند.

 

امانوئل دي لورنزو، دانشيار در دانشكده ي علوم زمين شناسي و جوشناسي در انستيتو فن اوري جورجيا ابراز كرد: «ما يافتيم كه ال نينو مودوكي مسئول تغييرات در NPGO مي باشد. اين دليل حائز اهميت است چون NPGO تاثيرات مهمي بر ماهي ها و توزيع مواد غذايي دريايي در اقيانوس ارام، بخصوص سواحل غربي ايالات متحده دارد ».

 

NPGO، كه دو سال پيش براي اولين بار از سوي دي لورنزو و همكارانش در مقاله اي در مجله ي Geophysical Research Letters به اين نام خوانده شد، براي اولين بار تغييرات درازمدت در جريان هاي هواي اقيانوس ارام را توجيه مي كند كه حال دانشمندان ان را به تعداد رو به افزايش تغييرات چشمگير در اكوسيستم هاي دريايي سواحل ربط مي دهند.

 

دي لورنزو افزود: «اكوسيستم هاي اقيانوس ارام ممكن است براي NPGO در اينده مهم تر باشد. داده هاي ما نشان مي دهند كه NPGO به طور قطع با ال نينو مودوكي ربط دارد و بنابراين زماني كه مودوكي در بخش مركزي گرمسيري اقيانوس ارام بيشتر مي شود، NPGO نيز تشديد مي شود».

 

النینوی مودوکی یک پدیده جوی- اقیانوسی در بخش حاره ای اقیانوس آرام می باشد. النینوی کلاسیک با ناهنجاری قوی گرم دمایی در شرق اقیانوس آرام حاره ای همراه است. النینوی مودوکی که برای اولین توسط پروفسور یاماگاتا استفاده شد، در حقیقت دومین مد غالب نوسانات بین سالانه در منطقه اقیانوس آرام است که 12 درصد از تغییرپذیری های دمای سطح آب این منطقه را تبیین می کند؛ در حالیکه النینوی کلاسیک 45 درصد از تغییرپذیری های این منطقه را تبیین می کند و از این حیث دارای اهمیت بیشتری نسبت به النینوی مودوکی می باشد.

 
 
 
بالا، الگوی ناهنجاری دمای سطح پهنه های آبی در هنگام توسعه النینوی کلاسیک پايين،  الگوی ناهنجاری بارش در هنگام توسعه النینو
 

 

النینوی مودوکی موجب افزایش دمای سطح آب اقیانوس آرام در بخش استوایی شده که این وضعیت با عث شکست الگوی چرخش واکر به دو سلول می گردد که پیامد آن فرونشینی هوا در هر دو بخش شرقی و غربی اقیانوس آرام می باشد و باعث کاهش بارندگی و خشکسالی در این مناطق و ترسالی در بخش مرکزی اقیانوس آرام استوایی می گردد. از آنجا که در النینوی مودوکی سلول واکر در مقایسه با النینوی کلاسیک ضعیف بوده و الگوهای بزرگ مقیاس آن همانند النینو نمی باشد، لذا به نظر نمی رسد توسعه النینوی مودوکی موجب افزایش بارش کشورمان گردد. در شکل زير وضعیت بارش مناطق مختلف جهان در هنگام توسعه النینوی مودوکی دیده می شود.

 

 
 
 
بالا، الگوی ناهنجاری دمای سطح پهنه های آبی در هنگام توسعه النینوی مودوکی پايين، الگوی ناهنجاری بارش در هنگام توسعه النینوی مودوکی
 
 
اثر نوسان النينو بر اقليم ايران
 
در زمان وقوع پديده ال نينو رودباد جنب حاره درنيمكره شمالي به عرض هاي پائين تري منتقل شده و در واقع جانب شمالي سلول هدلي درموقعيتي نزديكتربه استوا قرار مي گيرد.در چنين حالتي پر فشارهاي جنب حاره اي در منطقه خاور ميانه به عرض هاي پائين تري جابجا شده و امكان نفوذ موج بادهاي غربي را دردوره سرد به منطقه مديترانه و درياي سرخ افزايش مي دهند، نتيجه اين فرآيندها افزايش بارش زمستاني ايران و بطور كل خاور ميانه در سال هاي ال نينو خواهد بود.
 
 
سيل هاي بزرگ در طي النينو در مناطقي همچون پرو، شمال بوليوي و شيلي، سواحل شمالي آفريقا و مديترانه شرقي، ايران و افغانستان.
 

در طي دوره هاي غير النينو (لانينا) سيل هاي بزرگ، در آمريكاي مركزي، ونزوئلا، كلمبيا و آسياي جنوب شرقي روي مي دهند.

 

 

تقريباً تمامي تحقيقات انجام شده در ايران نيز رخداد ال نينو را با افزايش بارش هاي فراگير در دوره سرد سال مرتبط مي دانند

نتايج پژوهشگران در خاورميانه نيز ارتباط پديده انسو را با ناهنجاري هاي بارش بر روي منطقه نشان مي دهد، بطوريكه سال هاي ال نينوي قوي با افزايش بارش زمستاني همراه بوده، همين پژوهش، نيز ارتباط پديده انسو را با ناهنجاري هاي بارش بر روي منطقه نشان مي دهد، بطوريكه سال هاي ال نينوي قوي با افزايش بارش زمستاني همراه بوده در عين حال جديدترين خشكسالي ايران و جنوب غرب آسيا (خشكسالي ٢٠٠١ - 1998) با يكي از طولاني ترين و قويترين لانينوهاي نيم قرن اخير مرتبط دانسته شده و در واقع فاز سرد انسو علت اصلي خشكسالي اخير معرفي گرديده است.

 

در مناطق مونسوني همچون هند، مدت زيادي است كه نقش ال نينو بر ميزان بارش تابستاني مورد مطالعه قرار گرفته است، با توجه به نتايج بدست آمده مي توان گفت منطقه هند در طول سال هاي ال نينوي قوي كاهش بارش تابستاني قابل ملاحظه اي را نشان مي دهد. فعاليت سيكلون هاي حاره اي نيز از فازهاي گرم و سرد انسو تبعيت مي كند. در كل، فازهاي گرم با افزايش تعداد طوفان هاي حاره اي و هاريكن ها در اقيانوس آرام شرقي و كاهش تعداد آنها در خليج مكزيك و درياي كارائيب همراه است.

 

در عين حال در سال هاي ال نينو مناطق مركزي و غربي اروپا در طول فصل زمستان بارش هاي بيشتر از نرمال دريافت مي كنند كه با كاهش ميزان فشار هوا در اين منطقه همراه مي باشد. در حاليكه اروپاي شمالي در چنين سالهايي از بارش هاي كمتري برخوردار خواهد بود، از طرفي پوشش برف در مناطقي چون شرق قفقاز - حوضه غربي وشرقي درياي خزر و آسياي مركزي بيشتر ازشرايط نرمال خواهد بود. در واقع مسير سيكلون ها در منطقه شرق اقيانوس اطلس و اروپا به عرض هاي جنوبي تري جابجا مي شود.

 

 

 

 
تاثير مضاعف انسو با همپيوندي IOD
 
گاهي اوقات رويدادهاي شاخص انسو با فاز هاي مختلف شاخص IOD همپيوند مي شوند. در اين حالت ميزان تاثير گزاري هر يك از رويدادهاي شاخص انسو بر روي مناطق تحت تاثير، تشديد خواهد شد. مثلا در هنگام بروز فاز گرم IOD به همراه النينو، ميزان همرفت در غرب اقيانوس هند و سواحل شرقي آفريقا نسبت به النينو منفرد افزايش زيادتري خواهد داشت. در نواحي شرق اقيانوس هند در منطقه قاره دريايي (اندونزي و استراليا) فرونشيني هوا تشديد خواهد شد.
 
اين امر سبب افزايش فراتر از نرمال قدرت بادهاي شرقي سطحي در اقيانوس هند شده در نتيجه رطوبت اقيانوس هند و درياي سرخ در نقش تغذيه رطوبتي سامانه هاي مهاجر در خاورميانه و يا در تكوين توده هواي كم فشار سوداني بيش از پيش ظاهر مي گردد و بدين سان، دوره هاي مرطوبتري را در ايران و خاورميانه باعث مي گردد.
 
در مواقع رويداد لانينا و فاز منفي IOD به صورت توام، سبب شرايط عكس شرح داده شده در بالا مي گردد.
 
 
طرح كلي همپيوندي رويداد النينو توام با فاز گرم شاخص IOD
 
 
ناهنجاري دماي سطح آب دريا در اقيانوس آرام و هند در طي رويداد هاي النينو و لانينا به صورت منفرد و همراه با فاز هاي گرم و سرد IOD
 
 
 
اطلاعات شاخص ENSO:
 
 
 
 
 Nino 1 | Nino 2 | Nino 3 | Nino 4
 
 


مدل هاي پيش بيني ENSO
CFS v2 Model: Click Here
Scripps Model: Click Here
Lamont-Doherty Model: Click Here
POAMA Model: Click Here
Markov Model: Click Here
TDC Model: Click Here
FSU Regression Model: Click Here
ENNM Model: Click Here
CPC CA Model: Click Here
NCODA Model: Click Here
UKMET ENSO Model: Click Here
JMA ENSO Model: Click Here
ECMWF ENSO Model: Click Here 
ESRL/PSD LIM Model: Click Here
CLIPER Model: Click Here
Scripps/MPI Hybrid Model: Click Here
Canonical Correlation (CCA) Model: Click Here
NCAR Model: Click Here
GFDL Model: Click Here
NASA Model: Click Here
GMAO Ensembles: Click Here
Albany ENSO Model: Click Here
Hi-Dyn Model: Click Here
CMC1 Model: Click Here
CMC2 Model: Click Here
APCC Model: Click Here
GEOS-5 Model: Click Here


منابع
:
 
- فصلنامه تحقيقات جغرافيايي، پدپده انسو و تاثير آن بر رژيم بارش ايران 
فرامرز خوش اخلاق، دانشجوي دكتري جغرافيا، دانشگاه تبريز شماره مقاله 447
 
نشريه آب و خاك (علوم و صنايع كشاورزي) جلد 27 ، شماره 1، فروردين – ارديبهشت 1392 ،ص 144- 131 
تأثير پديده اِنسو بر نوسانات تبخير و تعرق مرجع در چند اقليم نمونه سرد كشور
علي اكبر سبزي پرور - سارا تنيان، استاد و دانشجوي سابق كارشناسي ارشد گروه آبياري و زهكشي، دانشكده كشاورزي، دانشگاه بوعلي سينا، همدان
 
پژوهش های جغرافیایی – شماره 62 ، زمستان 1386 
 تحلیل چند متغیره ارتباط میزان بارش فصلی ایران و شاخص های اقلیمی
داریوش یاراحمدی - استادیار گروه جغرافیا، دانشگاه لرستان
قاسم عزیزی - دانشیار دانشکده جغرافیا-دانشگاه تهران
 
 
 
 
 
وبسايت آموزشي MetEd
 
 

برچسب‌ها: شاخص النينو _ نوسان جنوبي, نوسان ENSO, شاخص ENSO, دور پيوند النينو _ نوسان جنوبي


دانلود تصاویر ماهواره ای

دسته بندی : مخاطرات


 

http://glcf.umd.edu/data/

 

راهنمای دانلود تصاویر ماهواره ای از سایت GLCF

 

سایت GLCF (Global Land Cover Facility) وبسایتی است که داده های ماهواره ای متفاوتی را برای درک بهتر سیستم محیطی جهانی فراهم می آورد. این سایت داده های ماهواره ای تصحیح شده و برخی محصولات حاصل از آنها را ارائه می دهد. تصاویر ارائه شده در این سایت به دلیل اعمال شدن تصحیحات و نیز سهولت دانلود، برای مطالعات سنجش از دور مناسب می باشند ولی مشکل تصاویر ارائه شده این است که تمام تصاویر یک سنجنده یعنی سری زمانی داده ها در این سایت موجود نمی باشد و تصاویر از هر منطقه در تاریخ خاصی ارئه شده است. در ادامه مراحل دانلود تصویر به صورت گام به گام شرح داده شده است.

برای دانلود تصویر ابتدا باید به آدرس سایت یعنی http://glcf.umd.edu/data مراجعه شود. تصویر شماره 1، صفحه اصلی وبسایت را نمایش می دهد.

دانلود تصاویر ماهواره ای - سایت GLCF (geobook.ir) 

تصویر 1) صفحه اصلی دانلود تصویر در سایت GLCF

همانطور که در تصویر مشاهده می شود در این سایت امکان دانلود داده های سنجنده های ASTER، LandSat، MODIS، Ikonos، Quickbird، SRTM و Orbview وجود دارد علاوه بر داده های ماهواره ای موجود، محصولات مشخصی نیز از سنجنده های MODIS، Landsat و AVHRR وجود دارد. در این بخش می خواهیم روش دانلود داده ی خاصی از سنجنده Landsat را پی گیری کنیم. بعد از انتخاب سنجنده بر روی گزینه مربوطه کلیک می کنیم. در ادامه صفحه جدید که در تصویر شماره 2 نمایش داده شده است. در این صفحه روش دانلود باید مشخص شود. در صورتی که با روش نام گذاری و شماره سطر و ستون تصویر تهیه شده آشنا باشیم می توانیم از طریق FTP Server اقدام کنیم ولی در صورتی که نیازمند جستجو باشیم باید بر روی گزینه Download via Search and Preview Tool (ESDI) کلیک کنیم.

 روش دانلود تصویر (GeoBook.ir)

تصویر شماره 2) انتخاب روش دانلود تصویر Landsat

مجددا همانطور که در تصویر شماره 3 نمایش داده شده است، روش جستجوی تصاویر پرسیده می شود که می توان با استفاده از جستجو از طریق نقشه و یا جستجو از طریق سطر و ستون تصویر برداری، منطقه مورد نظر را مشخص کرد.

 انتخاب روش جستجوی تصویر ماهواره ای - GLCF - (Geobook.ir)

تصویر شماره 3) انتخاب روش جستجوی منطقه

با کلیک بر روی گزینه Map Search صفحه ای مطابق تصویر شماره 4 نمایش داده می شود.

جستجوی تصاویر ماهواره ای - GLCF - (Geobook.ir)

تصویر شماره 4) صفحه جستجو و تعیین نوع سنجنده و منطقه مورد نیاز در دانلود تصویر ماهواره ای

همانطور که در تصویر شماره 4 مشاهده می شود، با وجود اینکه قبلا نیز سنجنده مورد نظر انتخاب شده بود، در این صفحه نیز از بخش چپ صفحه می توان سنجنده مورد نظر را انتخاب کرد. با زوم کردن روی نقشه موجود در این صفحه می توان صحنه تصویر برداری (Scene) را مشخص کرد. البته برای انتخاب منطقه با کلیک بر روی Tab های موجود در بالای صفحه می توان به جای نقشه از سطر و ستون تصویر برداری، طول و عرض حغرافیایی، نام جغرافیایی نیز استفاده کرد. در بخش زیرین نقشه نیز می توان دوره زمانی جستجوی تصویر را مشخص کرد. قابل ذکر است که همانطور که قبلا نیز گفته شد، به دلیل محدود بودن بازه تاریخی تصاویر، در صورت مشخص کردن بازه زمانی کوتاه ممکن است تصویر خاصی به عنوان نتجه نمایش داده نشود. در نوار گزینه های مشکی رنگ زیر نقشه، تعداد تصاویر همخوان با گزینه های جستجو نمایش داده می شود. در تصویر 4 پیغام 5 image (s) in selection نمایش داده شده است که بیان کننده این است که در منطقه مورد نظر 5 تصویر وجود دارد. برای دانلود تصویر باید بر روی گزینه Preview And Download که در زیر نقشه آورده شده است کلیک کرد. تصویر شماره 5 صفحه جدید نمایش داده شده را نشان می دهد.

 نمایش نتایج تصاویر ماهواره ای یافت شده - GLCF - (Geobook.ir)

تصویر شماره 5) نمایش و دانلود داده های ماهواره ای جستجو شده

همانطور که در تصویر شماره 5 قابل مشاهده شده است، همه 5 تصویر مطابق با شرایط جستجو، در 5 سطر نمایش داده شده و اطلاعات مربوط به هر تصویر شامل تاریخ برداشت، سطر و ستون، سنجنده، تهیه کننده، ویژگیها، فرمت داده و منطقه تصویر را نشان می دهد. با کلیک بر روی هر یک از این تصاویر می توان پیش نمایش آنرا در قسمت بالای صفحه مشاهده کرد. برای دانلود هر یک نیز می توان بعد از کلیک بر روی آن بر روی دانلود کلیک کرد. با کلیک بر روی این گزینه صفحه ای مشابه تصویر شماره 6 نمایش داده می شود.

 دانلود تصاویر ماهواره ای یافت شده - GLCF - (Geobook.ir)

تصویر شماره 6) دانلود تصویر ماهواره ای انتخاب شده

در صفحه باز شده مشاهده می شود که هر باند به صورت جداگانه و به صورت فشرده برای دانلود قرار داده شده است که با کلیک بر روی هر گزینه، دانلود آغاز می شود.

در صورتی که هدف ساخت یک تصویر شامل همه باندها باشد، بعد از دانلود می توان از نرم افزارهای سنجش از دور مانند گزینه Layer Stack در نرم اقزار ENVI استفاده کرد.


برچسب‌ها: رانلود تصاویر ماهواره ای


احساس گرما و سرما

دسته بندی : جغرافیا


 

دمای هوا و احساس گرما و سرما

حتما شما هم گاهی به دمایی که از طرف هواشناسی برای  محل زندگیتان اعلام کرده  اعتراض کرده اید. من خودم خیلی وقت ها شنیده ام که  مثلا مردم گفته اند هواشناسی حقیقت را اعلام نمی کند و هوا خیلی سردتر  و یا خیلی گرمتر از دمای اعلام شده در رادیو یا تلویزیون بوده  است. البته این بحث مبنای منطقی دارد . هواشناسی قطعا هرآنچه که توسط دماسنج یا دمانگار نشان داده شده است را اعلام میکند اما مردم هم حق دارند که مشکوک باشند زیرا براستی  بنا به تجربه در شرایط مشابه و دماهای یکسان احساس های متفاوتی داشته اند مثلا در دو زمان متفاوت اما  با   دمای  یکسان 35 درجه  دو احساس متفاوت داشته اند فرض آنست که شرایط محیطی و  پوشاک هم یکسان بوده است. این موضوع برای  سرما هم صدق می کند.علت چیست؟  بطور ساده توضیح درتاثیر   تبخیر در شرایط گرما و مبادله حرارت در شرایط سرما نهفته است. در مثال فوق در دو شرایط که دما 35 درجه بوده است. در یکی از حالات با رطوبت نسبی بالا و در یکی با رطوبت نسبی کم دو احساس متفاوت از گرما ایجاد میگردد. در شرایطی که رطوبت هوا کم است آهنگ تبخیر بیشتر از شرایطی است که رطوبت هوا زیاد است.و چون در هوای گرم  بدن انسان عرق میکند در رطوبت کم عرق بدن سریعا تبخیر شده  و لذا احساس خنکی به فرد دست می دهد اما اگر رطوبت هوا زیاد باشد این تبخیر کند بوده و بنابراین احساس گرما زیاد می شود. در جنوب ایران به حالت دوم در شرایط رطوبت زیاد و دمای بالا شرجی می گویند.   اثر رطوبت بر  احساس گرما را شاخص حرارتی یا Heat index  میگویند عامل ایجاد کننده سرمای بیشتر وزش باد است که خیلی ساده آهنگ مبادله حرارات بدن و محیط را بیشتر کرده و در دماهای زیر صفر در وزش باد زیاد احساس سرما را بسیار بیشتر از حالت سکون می کند. البته پوشش ضد باد اثر باد را کاهش می دهد .  تاثیر باد بر احساس سرما را سردباد یا Wind chill می گویند هردو حالت دارای جدول محاسبه دمای معادل است که در زیر نمونه هایی از این جداول برای گرما و سرما مشاهده می شود

 

 

جدول معادل یابی دمای معادل در رطوبت های مختلف

 

جدول معادل سردباد دما در بادهای مختلف

 

World of Meteorology دنیای هواشناسی


برچسب‌ها: احساس گرما و سرما


مجموعه علوم جغرافیایی

دسته بندی : مخاطرات


مجموعه علوم جغرافیایی شامل گرایش های زیر است و هر گرایش دروسی را دریافت می کنند که ضرائب غیر صفر دارند:

 

آب و هواشناسی (اقلیم شناسی)


ژئومورفولوژی


جغرافیا و برنامه ریزی شهری


جغرافیا و برنامه ریزی روستایی


برنامه ریزی آمایش سرزمین


مخاطرات محیطی

 

جغرافیای سیاسی


جغرافیای نظامی


طبیعت گردی(اکوتوریسم)


جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری


جغرافیای پزشکی


جغرافیا و دفاع مقدس

 

کد رشته امتحانی

رشته امتحانی

مواد امتحانی و ضرایب به ترتیب دروس در هر گرایش ( از راست به چپ)

1102

مجموعه علوم جغرافیایی

1- زبان تخصصی و عمومی 
2- فلسفه جغرافیا 
3- آمار و احتمالات 
4- آب و هواشناسی(مبانی و ایران) 
5- ژئومورفولوژی (مبانی و ایران) 
6- مبانی سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی 
7- جغرافیای شهری (مبانی و ایران) 
8- برنامه ریزی شهری 
9- جغرافیای روستایی و عشایری (مبانی و ایران) 
10- برنامه ریزی روستایی 
11- برنامه ریزی منطقه ای و آمایش سرزمین 
12- مخابرات طبیعی و انسانی 
13- جغرافیای سیاسی (مبانی و ایران)

آب و هواشناسی (اقلیم شناسی)

2

1

2

3

1

1

0

0

0

0

0

0

 

 

 

 

ژئومورفولوژی

2

1

2

1

3

1

0

0

0

0

0

0

 

 

 

 

جغرافیا و برنامه ریزی شهری

2

1

1

0

0

0

3

2

0

0

0

0

 

 

 

 

جغرافیا و برنامه ریزی روستایی

2

1

1

0

0

0

0

0

3

2

0

0

 

 

 

 

برنامه ریزی آمایش سرزمین

2

1

2

0

0

0

0

1

0

1

3

0

 

 

 

 

 

مخاطرات محیطی

2

1

1

1

1

0

0

0

0

0

0

0

 

 

 

 

 

کد رشته امتحانی

رشته امتحانی

مواد امتحانی و ضرایب به ترتیب دروس در هر گرایش ( از راست به چپ)

1102

مجموعه علوم جغرافیایی

1- زبان تخصصی و عمومی 
2- فلسفه جغرافیا 
3- جغرافیای سیاسی (مبانی و ایران) 
4- ژئوپلتیک 
5- جغرافیای طبیعی (مبانی و ایران) 
6- جغرافیای انسانی(مبانی و ایران) 
7- جغرافیای نظامی ایران و کشور های همجوار 
8- روش تحقیق و فناوری های جغرافیایی 
9- جغرافیای گردشگری 
10- جغرافیای پزشکی 
11- بهداشت عمومی

جغرافیای سیاسی

2

1

1

3

2

0

0

0

0

0

0

0

 

 

 

 

جغرافیای نظامی

2

1

0

1

0

1

1

3

0

0

0

0

 

 

 

 

طبیعت گردی(اکوتوریسم)

2

1

0

0

0

1

1

0

1

3

0

0

 

 

 

 

جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری

2

1

0

0

0

1

1

0

1

3

0

0

 

 

 

 

جغرافیای پزشکی

2

1

0

0

0

1

1

0

0

0

3

2

 

 

 

 

جغرافیا و دفاع مقدس

2

1

0

1

0

1

1

3

0

0

0

0

 

 

 

 

 


برچسب‌ها: مجموعه علوم جغرافیایی


جغرافیای پزشکی

دسته بندی : مخاطرات


بسته های آموزشی مکاتبه ای ویژه کنکور کارشناسی ارشد آزاد گروه علوم انسانی موسسه سنجش تکمیلی امیرکبیر

http://www.sanjeshetakmili.com/کارشناسی-ارشد-آزاد/بسته-های-مکاتبه-ای-13/علوم-انسانی-13

 

  


برچسب‌ها: بسته های آموزشی مکاتبه ای ویژه کنکور کارشناسی ارشد


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد علوم جغرافیا (سراسری)

دسته بندی : مخاطرات


نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد علوم جغرافیا (سراسری)

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد مجموعه علوم جغرافیایی

دروسي كه فارغ‌التحصيلان كارشناسي رشته جغرافيا براي راهيابي به كارشناسي ارشد دانشگاه دولتي پاسخ مي‌دهند عبارتند از:

1ـ زبان عمومي و تخصصي

2ـ فلسفه جغرافیا

3- آمار و احتمالات

4- آب و هواشناسی (مبانی و ایران)

5- ژئومورفولوژی (مبانی و ایران)

6- مبانی سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی

7- جغرافیای شهری (مبانی و ایران)

8- برنامه ریزی شهری

9- جغرافیای روستایی و عشایری (مبانی و ایران)

10- برنامه ریزی روستایی

11- برنامه ریزی منطقه ای و آمایش سرزمین

12- مخاطرات طبیعی و انسانی

13- جغرافیای سیاسی (مبانی و ایران)

14- ژئوپلتیک

15- جغرافیای طبیعی (مبانی و ایران)

16- جغرافیای انسانی (مبانی و ایران)

17- جغرافیای نظامی ایران و کشورهای همجوار

18- روش تحقیق و فناوری های جغرافیایی

19- جغرافیای گردشگری

20- جغرافیای پزشکی

21- بهداشت عمومی

كه دانشجو در هر گرايش بر حسب ضرايب درسي خود به آنها پاسخ مي‌دهد.

 

ضرایب دانشگاه سراسری علوم جغرافیا

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

آب و هواشناسی

ژئومورفولوژی

جغرافيا و برنامه‌ريزي شهري

1

زبان عمومي و تخصصي

2

2

2

2

فلسفه جغرافیا

1

1

1

3

آمار و احتمالات

2

2

1

4

آب و هواشناسی

3

1

صفر

5

ژئومورفولوژی

1

3

صفر

6

مبانی سنجش از دور و

سامانه اطلاعات جغرافیایی

1

1

صفر

7

جغرافیای شهری

صفر

صفر

3

8

برنامه ریزی شهری

صفر

صفر

2

9

جغرافیای روستایی و عشایری

صفر

صفر

صفر

10

برنامه ریزی روستایی

صفر

صفر

صفر

11

برنامه ریزی منطقه ای و آمایش سرزمین

صفر

صفر

صفر

12

مخاطرات طبیعی و انسانی

صفر

صفر

صفر

13

جغرافیای سیاسی

صفر

صفر

صفر

14

ژئوپلتیک

صفر

صفر

صفر

15

جغرافیای طبیعی

صفر

صفر

صفر

16

جغرافیای انسانی

صفر

صفر

صفر

17

جغرافیای نظامی ایران و کشورهای همجوار

صفر

صفر

صفر

18

روش تحقیق و فناوری های جغرافیایی

صفر

صفر

صفر

19

جغرافیای گردشگری

صفر

صفر

صفر

20

جغرافیای پزشکی

صفر

صفر

صفر

21

بهداشت عمومی

صفر

صفر

صفر

 

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

جغرافيا و برنامه ریزی روستایی

برنامه ریزی آمایش سرزمین

مخاطرات محیطی

1

زبان عمومي و تخصصي

2

2

2

2

فلسفه جغرافیا

1

1

1

3

آمار و احتمالات

1

2

1

4

آب و هواشناسی

صفر

صفر

1

5

ژئومورفولوژی

صفر

صفر

1

6

مبانی سنجش از دور و

سامانه اطلاعات جغرافیایی

صفر

صفر

صفر

7

جغرافیای شهری

صفر

صفر

صفر

8

برنامه ریزی شهری

صفر

1

صفر

9

جغرافیای روستایی و عشایری

3

صفر

صفر

10

برنامه ریزی روستایی

2

1

صفر

11

برنامه ریزی منطقه ای و آمایش سرزمین

صفر

3

صفر

12

مخاطرات طبیعی و انسانی

صفر

صفر

3

13

جغرافیای سیاسی

صفر

صفر

صفر

14

ژئوپلتیک

صفر

صفر

صفر

15

جغرافیای طبیعی

صفر

صفر

صفر

16

جغرافیای انسانی

صفر

صفر

صفر

17

جغرافیای نظامی ایران و کشورهای همجوار

صفر

صفر

صفر

18

روش تحقیق و فناوری های جغرافیایی

صفر

صفر

صفر

19

جغرافیای گردشگری

صفر

صفر

صفر

20

جغرافیای پزشکی

صفر

صفر

صفر

21

بهداشت عمومی

صفر

صفر

صفر

 

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

جغرافیای سیاسی

جغرافیای نظامی

طبیعت گردی

1

زبان عمومي و تخصصي

2

2

2

2

فلسفه جغرافیا

1

1

1

3

آمار و احتمالات

1

صفر

صفر

4

آب و هواشناسی

صفر

صفر

صفر

5

ژئومورفولوژی

صفر

صفر

صفر

6

مبانی سنجش از دور و

سامانه اطلاعات جغرافیایی

صفر

صفر

صفر

7

جغرافیای شهری

صفر

صفر

صفر

8

برنامه ریزی شهری

صفر

صفر

صفر

9

جغرافیای روستایی و عشایری

صفر

صفر

صفر

10

برنامه ریزی روستایی

صفر

صفر

صفر

11

برنامه ریزی منطقه ای و آمایش سرزمین

صفر

صفر

صفر

12

مخاطرات طبیعی و انسانی

صفر

صفر

صفر

13

جغرافیای سیاسی

3

1

صفر

14

ژئوپلتیک

2

صفر

صفر

15

جغرافیای طبیعی

صفر

1

1

16

جغرافیای انسانی

صفر

1

1

17

جغرافیای نظامی ایران و کشورهای همجوار

صفر

3

صفر

18

روش تحقیق و فناوری های جغرافیایی

صفر

صفر

1

19

جغرافیای گردشگری

صفر

صفر

3

20

جغرافیای پزشکی

صفر

صفر

صفر

21

بهداشت عمومی

صفر

صفر

صفر

 

رديف

نام درس

ضريب درس در كنكور

جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری

جغرافیای پزشکی

جغرافیا و دفاع مقدس

1

زبان عمومي و تخصصي

2

2

2

2

فلسفه جغرافیا

1

1

1

3

آمار و احتمالات

صفر

صفر

صفر

4

آب و هواشناسی

صفر

صفر

صفر

5

ژئومورفولوژی

صفر

صفر

صفر

6

مبانی سنجش از دور و

سامانه اطلاعات جغرافیایی

صفر

صفر

صفر

7

جغرافیای شهری

صفر

صفر

صفر

8

برنامه ریزی شهری

صفر

صفر

صفر

9

جغرافیای روستایی و عشایری

صفر

صفر

صفر

10

برنامه ریزی روستایی

صفر

صفر

صفر

11

برنامه ریزی منطقه ای و آمایش سرزمین

صفر

صفر

صفر

12

مخاطرات طبیعی و انسانی

صفر

صفر

صفر

13

جغرافیای سیاسی

صفر

صفر

1

14

ژئوپلتیک

صفر

صفر

صفر

15

جغرافیای طبیعی

1

1

1

16

جغرافیای انسانی

1

1

1

17

جغرافیای نظامی ایران و کشورهای همجوار

صفر

صفر

3

18

روش تحقیق و فناوری های جغرافیایی

1

صفر

صفر

19

جغرافیای گردشگری

3

صفر

صفر

20

جغرافیای پزشکی

صفر

3

صفر

21

بهداشت عمومی

صفر

2

صفر


برچسب‌ها: نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد علوم جغرافیا, سراسری


منابع ارشد شهری

دسته بندی : جغرافیا


 

منبع کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری


برچسب‌ها: منابع ارشد شهری


منابع ارشد آمایش سرزمین

دسته بندی : جغرافیا


 

منبع کارشناسی ارشد آمایش


برچسب‌ها: منابع ارشد آمایش سرزمین


منابع پیشنهادی آزمون کارشناسی ارشد ژئومورفولوژی1393

دسته بندی : ژئومورفولوژی


منابع پیشنهادی آزمون کارشناسی ارشد ژئومورفولوژی1393

زبان عمومی و تخصصی (ضریب 2)

لیست منابع به ترتیب اهمیت

کتاب واژگان ضروری تافل (لغت)

کتاب واژگان 504  (لغت)

جغرافياي طبيعي (فیزیکال)، شاپور گودرزي نژاد، مينو عسجدي، انتشارات سمت.  

متون جغرافياي انساني به زبان انگلیسی، مينو عسجدي، جلد 1 و 2، پیام نور

لغات کتاب‌های آیلتس    

آمار و احتمالات  (ضریب 2)

لیست منابع به ترتیب اهمیت

آمار و کاربرد آن در مدیریت. عادل آذر. (جلد اول)  انتشارات سمت، (بسيار مهم)

آمار و احتمال و کاربرد آن در مدیریت و حسابداری، هادي رنجبران، ویژه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد، نشر نورعلم؛

سایر منابع مربوط به اصطلاحات ویژه آمار توصیفی؛  

فلسفه جغرافيا (ضریب 1)

لیست منابع به ترتیب اهمیت

مطالعه مکرر تست های سال های گذشته؛

حسين شكوئي، انديشه هاي نو در فلسفه جغرافيا، جلد 1، انتشارات گيتاشناسي؛  

احمد پوراحمد، قلمرو و فلسفه جغرافیا، اتشارات دانشگاه تهران؛

حسين شكوئي، فلسفه جغرافيا، انتشارات گيتا شناسي؛  

حسين شكوئي، انديشه هاي نو در فلسفه جغرافيا، جلد 2، فلسفه های محیطی و مکتب های جغرافیایی، انتشارات گيتاشناسي؛  

اساتید برجسته و طراح سوال احتمالی در این درس: دکتر احمد پوراحمد، دکتر عباس‌سعیدی، دکتر حسین حاتمی نژاد؛

مبانی سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی (ضریب 2) لیست منابع به ترتیب اهمیت

سنجش از دور حسن علیزاده ربیعی، انتشارات سمت؛

اصول سنجش از دور نوین، سیدکاظم علوی پناه، انتشارات دانشگاه تهران؛

کاربرد سنجش از دور در علوم زمین، سیدکاظم علوی پناه، انتشارات دانشگاه تهران؛

سیستم اطلاعات جغرافیایی در محیط سه بعدی، منیژه قهرودی تالی، انتشارات جهاددانشگاهی تربیت معلم؛

اساتید برجسته و طراح سوال احتمالی در این درس: دکتر سیدکاظم علوی پناه و دکتر منیژه قهرودی تالی؛

ژئومورفولوژی(مبانی و ایران) (ضریب 3)

لیست منابع به ترتیب اهمیت

ژئومورفولوژی ساختمانی - فرج الله محمودی- انتشارات پیام نور

ژئومورفولوژی دینامیک - فرج الله محمودی- انتشارات پیام نور

ژئومورفولوژی اقلیمی- فرج الله محمودی- انتشارات پیام نور

ژئومورفولوژی ایران - جمشیدجداری عیوضی- انتشارات پیام نور

ژئومورفولوژی ایران-  محمودعلایی طالقانی- انتشارات قومس

ژئومورفولوژی ایران- ابراهیم مقیمی- انتشارات دانشگاه تهران

مطالعه‌ی مکرر تست های سال های گذشته و مقالات برجسته در این رشته  

اساتید برجسته و طراح سوال احتمالی در این درس: دکتر مجتبی یمانی، دکتر محمدحسن رامشت، دکتر مهران مقصودی، دکتر سیاوش شایان و دکتر ابراهیم مقیمی؛   

آب و هواشناسی(مبانی و ایران) (ضریب 1)

لیست منابع به ترتیب اهمیت

مبانی آب و هواشناسی-  محمدرضا کاویانی و بهلول علیجانی-  انتشارات سمت؛

تهیه و تفسیر نقشه های اقلیمی- حسن لشکری، انتشارات دانشگاه شهید بهشتی؛

آب و هوای ایران- بهلول علیجانی- انتشارات پیام نور؛

اقلیم شناسی ایران- سیدابوالفضل مسعودیان-  انتشارات دانشگاه اصفهان؛  

مقالات مرتبط با موضوعات اقلیم شناسی سینوپتیک از دکتر حسن لشکری؛

مطالعه‌ی مکرر تست های سال های گذشته و مقالات برجسته در این رشته؛  

اساتید برجسته و طراح سوال احتمالی در این درس: دکتر حسن لشکری، دکتر بهلول علیجانی، دکترشهریارخالدی، دکتر قاسم عزیزی، دکتر زهرا حجازی زاده؛  

*توصیه می شود مقالات اساتیدی که نام آن ها ذکر شد مطالعه شود*

 

 


برچسب‌ها: منابع پیشنهادی آزمون کارشناسی ارشد ژئومورفولوژی139


عکس هایی از دانشگاه حکیم سبزواری

دسته بندی : تصاویر جالب


 

نن

 

تت

 


برچسب‌ها: عکس هایی از دانشگاه حکیم سبزواری


دره شمخال

دسته بندی : جغرافیا


روستای شمخال

دره شمخال نامی است برگرفته از روستایی کوهپایه ای به همین نام که از شمال شرقی به کوه آسلمه و از جنوب شرقی به رودخانه دائمی کال شمخال محدود است. این روستا بنای تاریخی کهنی ندارد اما اقلیم مساعد، خاک مرغوب و منابع غنی آب، تاثیر فراوانی در شکل گیری روستا داشته و اسم روستا ظاهرا از یک نوع تفنگ به نام شمخال گرفته شده است. مردم روستا که اینک حدود 500 نفر هستند کرد کرمانج و پیرو مذهب شیعه اند و عموما از طریق کشاورزی به ویژه باغداری و دامداری و عده ای هم از راه صنایع دستی معیشت می گذرانند.
شمخال دره ای به زیبایی بهشت بر روی زمین است جایی بکر که هنوز دستخوش تغییرات زیادی نشده است. این دره و روستای زیبای آن در در فاصله سه کیلومتری جنوب شهر باجگیران و 65 کیلومتری شمال غربی قوچان واقع شده است. دره شمخال دارای شیب ملایمی است که در ورودی خود روستایی به همین نام با بافت مسکونی متراکم را جای داده و استمرار آن در میان دره خوش آب و هوای شمخال موقعیت منحصر به فردی به این روستا داده است. در مدخل ورودی زو (دره) رودخانه ای فصلی جاری است که هنوز آب چندانی در آن دیده نمی شود اما هر چه به داخل دره فرو می رویم بیشتر زیبایی ها و آب جاری و زلال آن چشمگیر می شود.
دره شمخال دارای پیچ و خم های بسیار و جذابیت های زیاد است چنانکه در پس هر خم آن چشم اندازهای ویژه ای را به نمایش می گذارد، دره شبیه ماری است که باید تمام آن را گشت تا همه زیبایی هایش را حس و لمس نمود. رود فصلی جاری در مسیر در تمام مسیر همراهی مان می کند هر چند در آغاز راه چندان عمق و آب زیادی ندارد اما هر چه جلوتر بروید به یمن وجود چشمه سارهای زیبای مسیر و آبشارهای جاری از اطراف صخره پر آب تر و جذاب تر می شود در عین آنکه بر زلالیت و شفافیت آن هم افزوده می شود.
دره شمخال دارای دیواره های عظیم و پر صلابت صخره ای است که اطرافش چونان دژی رودخانه را در خود گرفته اند و در عین صلابت با سبزی سبزه و روشنی آب در آمیخته و جلوه ای زیبا و رنگی از آثار گذر زمان چون شکست ها و تخلخلها را بر دیوارها می توان دید. عطر درختان گردو در آغاز مسیر با بوی خوش نم و رطوبت دیواره های سنگی عطر زندگی را همه جا پراکنده میکند و هر چه پیش بروید بر تعداد بوته های تمشک وحشی کمای، موسیر، آنوخ، چریش (نوعی سبزی که در نان محلی استفاده می شود)، گون، درختچه های زرک وحشی و هزار و یک گیاه دارویی که برای مردم منطقه آشنایی دیرینه هستند، بیشتر می شود. این شکوه، زیبائی، صفا و تنهائی نوعی افسونگری در خود دارد که چشم هر بیننده را افسون و در خود محو می کند.
نام درکه و دربند را بسیار شنیده ایم. آنها درست به پایتخت چسپیده اند و مانند هر چیز دیگری که به پایتخت مربوط است نامشان در بوق و کرنا شده است. زیبایند اما درست همین نزدیکی ها، غوغایی دیگر به پاست. دربند و درکه حتی به گرد پای آن هم نمی رسند.
آری، اینجا شمخال است، بهشت ایران، بهشت خراسان. واردش که شوید یا باید تا انتها بروید یا باید برگردید، گزینه دیگری ندارید. دره شمخال با شیبی ملایم از روستایی با همین نام شروع می شود. چشمه سارهای متعدد، آبشارهای زیبا، درختان سر به فلک کشیده، جریان آب زلال، دیواره های عظیم و پر صلابت صخره ای تنها بخشی از جذابیت های دره است. دالانها، حمامها و غارگونه ها بسیارند و وصف ناپذیر. خنکای دره، نوای گوشنواز آب و نسیم دل انگیز، روح را می نوازد؛ درون را آرام و چشم ها را خیره می کند. این شکوه، زیبائی و صلابت، فسون گری طبیعت با روح است. باید خود را رها کرد، توهمی در کار نیست، خود حقیقت است.
دره از درون پارک ملی تندوره به پیش می رود و بعد از حدود 12 کیلومتر 2 آب سرد شمخال و کمی گرمتر دره دیگری با نام دره دُربادام به هم می رسند. از اینجا به بعد دره کمی باز می شود و رود دورنگر شکل می گیرد. رود درونگر با حجم آب زیاد به سمت روستای محمدتقی بیگ و شهرستان درگز سرازیر می شود. شش، هفت ساعت گذشته است. خسته اید اما مبهوت همه آن زیبایی هایی که پشت سر جا گذاشته اید. دره پایان می یابد و به ناگاه دشتی وسیع را نظاره گر خواهید بود. اینک همان آب که تا لحظاتی پیش، پاهایت را نوازش می داد باید باغهای میوه، یونجه زارها و شالیزارها را سیراب کند و بر لبان مردمی سخت کوش خنده بکارد. راز استقبال گرم از دره نوردان را باید در این گشاده دستی طبیعت جستجو کرد.
موقعیت جغرافیایی: 65 کیلومتری شمال شهر قوچان، استان خراسان رضوی. ابتدای آن در حوزه شهرستان قوچان است و انتهای آن در حوزه شهرستان درگز.
دسترسی: در میدان فلسطین قوچان، سواری های شخصی علاقه مندان را به روستای شمخال می رسانند و در صورت هماهنگی دوباره از انتهای دره به قوچان بر می گردانند. جاده تا روستای شمخال آسفالته است و از تونل بلند باجگیران عبور می کند.
طول دره: از روستای شمخال تا درونگر، حدود 18 کیلومتر است (با استناد با تابلوی نصب شده در ابتدای مسیر).
ارتفاع دیواره دو طرف دره: در بلندترین نقاط تا 200 متر هم برآورد شده است.
لوازم سفر و توصیه های دیگر: بهتر است به گونه ای برنامه ریزی کنید که شب را در مسجد روستای شمخال یا ابتدای دره نزدیک حمام اول، درون چادر اقامت کنید و فردا مسیر را ادامه دهید. همچنین 3 سوئیت اجاره ای، تقریبا در ابتدای دره وجود دارد. کفش با زیره سفت و محکم بیشتر به کار می آید. شبهای آن سرد است. در روزهای آفتابی و در نیمه دوم مسیر به عینک آفتابی و کلاه آفتاب گیر نیاز دارید اما ضروری نیست. چون لباسها در طول مسیر خیس می شوند حداقل به یک شلوار یا شلوارک راحت برای خواب شب نیاز دارید. لطفا زباله های خود را در طبیعت رها نکنید.
پوشش گیاهی: گردو، انجیر، زردآلو، چنار، بید، سپیدار، تمشک، موسیر، آنوخ (کاکوتی)، چریش، هفشان، گون، ریخوک، زرشک، گژی (زالزالک) و سدها گیاه وحشی و دارویی دیگر.
وجه تسمیه: شمخال نام یک نوع تفنگ قدیمی و دست ساز و قوی به زبان کردی کرمانجی بوده است. کردی کرمانجی ضرب المثلی دارد به این مضمون که “مگر تیر شمخال به تو خورده است”. این ضرب المثل برای افرادی به کار می رود که در واکنش به یک اتفاق نه چندان مهم، گریه و ناله بسیار سر می دهند.

دره شمخال


برچسب‌ها: دره شمخال


ادامه مطلب...

قبله یاب

دسته بندی : مذهبی


Qebleh Finder

http://www.nojumi.org/farsi/qebleh/index.htm

 


برچسب‌ها: قبزله یاب


دانلود جزوه آموزش gis

دسته بندی : دانلود


آموزش جی آی اس

http://s5.picofile.com/file/8133305842/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4_%D8%AC%DB%8C_%D8%A7%DB%8C_%D8%A7%D8%B3.pdf.html

جزوه جي آي اس

http://s5.picofile.com/file/8133307792/%D8%AC%D8%B2%D9%88%D9%87_%D8%AC%DB%8C_%D8%A2%DB%8C_%D8%A7%D8%B33.pdf.html

 


برچسب‌ها: دانلود جزوه آموزش gis


دانلود فایل های pdf و powerpoint آموزش gps

دسته بندی : دانلود


فایل pdf 

http://s5.picofile.com/file/8133300742/GPSMap_76CSX.pdf.html

 فایل powerpoint 

http://s5.picofile.com/file/8133302742/%D8%AC%DB%8C_%D9%BE%DB%8C_%D8%A7%D8%B3.ppt.html

نحوه استفاده از نقشه هاي ماهواره اي و توپوگرافي در دستگاه gps 

http://s5.picofile.com/file/8133303942/Gps.pdf.html


برچسب‌ها: دانلود فایل های pdf و powerpoint آموزش gps


مشاهده اطلاعات هوا شناسی

دسته بندی : جغرافیا


www.asemaneriz.blogfa.comبرچسب‌ها: مشاهده اطلاعات هوا شناسی


لغزشهاي دامنه‌اي:

دسته بندی : ژئومورفولوژیبرچسب‌ها: لغزشهاي دامنه‌اي


ادامه مطلب...

آتشفشان های فعال دنیا

دسته بندی : ژئومورفولوژیاز 1500 آتشفشان در سراسر جهان در حدود 50 آتشفشان هر ساله فعال هستند، که فعالیت برخی از آنها فقط با خروج بخار، خاکستر، گازهای سمی و یا گدازه فعالیت خود را نشان می دهند.

در این میان می توان به آتشفشان هایی که تصویر آنها به همراه نام و مکان فعالیت منتشر شده است اشاره کرد .


برچسب‌ها: آتشفشان های فعال دنیا


ادامه مطلب...

سوالات ارشد 92

دسته بندی : جغرافیا


مدرسان شریف سوالات ارسد 92

 

دانلود سوالات ارشد92 و کلید سوال مجموعه علوم جغرافیایی


برچسب‌ها: سوالات ارشد 92


آغاز ثبت نام کارشناسی ارشد سال 1393

دسته بندی : جغرافیا


ثبت نام کارشناسی ارشد سال 1393

  آغاز ثبت نام کارشناسی ارشد سال 1393

جدول زمانی و نکات مهم

 

 • مهلت ثبت نام : مهلت ثبت نام اطلاعات تا پایان روز یکشنبه مورخ 19 آبان ماه 1392 می باشد

 • توجه ویژه : در طی مراحل ثبت نام از کلیک بر روی دکمه Back مرورگر خود و بازکردن بیش از یک صفحه مرورگر بر روی کامپیوتر خود جدا خودداری نمایید.

 • توجه ویژه : ثبت نام شما زمانی تکمیل گردیده که در مراحل ثبت نام از سیستم شماره پرونده 7 رقمی و کد پیگیری 16 رقمی دریافت نمایید.

 • توجه ویژه : در صورت مواجه شدن با هر گونه مشکل در روند ثبت نام می توانید با شماره 026-36270057 یا 026-36270061 تماس گرفته ویا از طریق سیستم پاسخگویی اقدام نمایید. ساعت پاسخ گویی از ساعت 8:30 صبح الی 12:30 و بعداز ظهر از ساعت 13:30 تا 15:00 بجز ایام تعطیل

 • دانلود رایگان سوالات کارشناسی ارشد

نکته های مربوط به کارت اعتباری و رشته امتحانی دوم

 • توجه ويژه : آندسته از داوطلبانی که پس از پایان مراحل ثبت نام خواستار شرکت در رشته امتحانی دوم (شناور) یا شرکت در گزینش رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و غیر انتفاعی می باشند می توانند از منوی سمت راست گزینه ویرایش اطلاعات ثبت نام را انتخاب کرده و در بخش ویرایش اطلاعات کارت دوم یا علاقمندی را وارد نمایند

 • توجه ويژه : داوطلبان بایستی كارت اعتباري ثبت نام آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد ناپیوسته) سال 1393 را قبلا از طریق سایت سنجش خریداری نمایند

 • توجه ویژه : در صورتی که مایل هستید در رشته امتحانی دوم (رشته شناور) شرکت کنید حتما باید قبل از آغاز ثبت نام کارت آنرا (به مبلغ صد و هفتاد و هشت هزار ریال) خریداری کرده و اطلاعات آنرا در زمان ثبت نام وارد نمایید.

 • توجه ویژه : شما می توانیداطلاعات رشته امتحانی دوم و کارت رشته امتحانی دوم (رشته شناور) را در زمان ویرایش اطلاعات نیز وارد نمایید.

 • توجه ویژه : در صورت تمایل به شرکت در گزینش رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی-غیرانتفاعی حتما باید قبل از ثبت نام کارت علاقمندی (به مبلغ پنجا ه و هشت هزار ریال) را خریداری کرده و اطلاعات آنرا در زمان ثبت نام وارد نمایید.

    دانلود دفترچه راهنما

   لینک انتخاب رشته

   خرید کارت اعتباری


   برچسب‌ها: آغاز ثبت نام کارشناسی ارشد سال 1393


   رويت ابر زلزله جديد در جنوب ايران !

   دسته بندی : جغرافیا


   اخيرا وبسايت دانشمند و شيميست چيني zhonghao shou (شو) پيش بيني جديدي در مورد احتمال وقوع زلزله در جنوب ايران درج كرده است. اين پيش بيني بر اساس تئوري دهيدراتاسيون بوده كه در اثر نيروي مقاومت اصطكاك سنگهاي ناحيه گسليده “ گرماي زيادي توليد مي شود كه باعث تبخير آبهاي بين منفذي سنگها و آب زيرزميني سفره هاي مجاور مي گردد. بخار آب حاصله در آسمان بالا ي خط گسل ابري را تشكيل مي دهد كه بنام ابر زلزله ناميده مي شود و مي توان از اين ابر بعنوان پيش قراول زلزله احتمالي ناشي از حركت گسل مورد بحث نام برده و زلزله را پيشگويي نمود.   وي مشخصات زلزله احتمالي را چنين بيان نموده است:


   يك ابر زلزله جنوب ايران بزرگتر مساوي 5.5 ريشتر بين AB در 5 فوريه تا 2 مي 2013؛ احتمالا بزرگتر مساوي 6ريشتر در داخل دايره.


   برچسب‌ها: رويت ابر زلزله جديد در جنوب ايران


   Weather Display 10.37R Build 48

   دسته بندی : دانلود   Weather Display 10.37R Build 48 یک برنامه بسیار حرفه ای و قدرتمند در زمینه اطلاعات هواشناسی می باشد. شما با استفاده از این برنامه براحتی می توانید از وضعیت آب و هوایی تمامی مناطق دنیا با خیر شوید. این برنامه قدرتمند با در اختیار داشتن دیتابیس قدرتمند و کاملا بروز شما را از آخرین وضعیت جوی آگاه می سازد. این برنامه شاید در ظاهر بسیار ساده به نظر آید اما در عمل این بسیار متفاوت عمل کرده و متناسب با نیازهای شما عمل می کند. کافیست شما موقعیت جغرافیایی که قصد اطلاع از وضعیت جوی آن دارید را در برنامه انتخاب کنید و سپس از آخرین وضعیت آن منطقه با خبر شوید. این برنامه شما را قادر می سازد تا تنها با فشردن یک کلیک در محیط برنامه و انتخاب منطقه جغرافیایی مورد نظر از وضعیت دما فعلی، میانگین سرعت باد و میزان سرعت باد فعلی، جهت باد، فشار هوا، درصد رطوبت هوا،نمایش میزان خطر و حداقل و حداکثر دمای ممکن، میزان بارش باران و برف، و … به طور کامل آگاه شوید. همچنین اطلاعات بدست آمده می توانند همگی به صورت عددی، گراف تصویری، نموداری و …باشند.   قابل نصب بر روي تمامي ويندوز هاي Windows NT/2000 / ME / XP/VISTA/W7/8

      دانلود نرم افزار + كرك

       حجم: 27.2 MB

       رمز: havayetehran.blogfa.com

   http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://mehrdad3866.persiangig.com/other/software%20weather/Weather%20Display%20%20v%2010.37R%20Build%2048.rar


   برچسب‌ها: Weather Display 10, 37R Build 48


   دانلود تصاویر ماهواره ای

   دسته بندی : جغرافیا


   امروزه دستیابی به تصاویر ماهواره های مختلف جهت انجام تحقیقات و پروژه ها یکی از دقدقه های افراد شده به طوری که شرکت های مختلفی مثل ناسا با اریه تصاویر از چند ماهواره و با باند مهدود ، اقدام به ذب مشتری برای خود نموده اند . وب سایتی با ارایه تصاویر 2 تا 3 سال گذشته ماهوارهایی که در جدول زیر  آمده ، کمک بزرگی به بخش تحقیقات سنجش از دور نموده است . بدین منظور حداقل محققین و دانشجویان جهت انجام تحقیقات خود می توانند با رجوع به این سایت و تعیین نوع ماهواره و باند مورد درخواست و طول و عرض جغرافیایی تصویر خود را دریافت نمایند.


   Aster
   Aerial
   Eo-1
   Landsat
   Modis
   Terra

   جهت دانلود تصاویر به سایت زیر رجوع نمایید

   http://glovis.usgs.gov


   برچسب‌ها: دانلود تصاویر ماهواره ای


   رودخانه

   دسته بندی : جغرافیا


   رودخانه

   دو رشته کوه البرز و زاگرس، که به صورت سدی در مقابل جریان حرکت توده های هوای شمال، شمال غرب، غرب و جنوب غربی ایران قرار گرفته اند، سبب بارش باران در بهار و پاییز و برف در زمستان می شوند و در واقع همین ریزش های جوی هستند که منبع اصلی تامین آب رودخانه های کشور به شمار می آیند.
   رودخانه های ایران به طور کلی، از نظر مقدار آب به دو دسته رودهای دایمی و رودهای موقت یا فصلی تقسیم می شوند. از مهم ترین رودخانه های دایمی می توان؛ ارس، اترک، باهو کلات، تجن، تلخه رود، جاجرود، جراحی، حبله رود، دالکی، زرینه رود، زاینده رود، سفیدرود، سمینیه رود، کارون، کر، کرج، طالقان رود، مند، هریررود، هیرمند را نام برد.

    

   کارونرود کارون تنها رود ایران است که به آب های بین المللی و اقیانوس راه دارد. طول این رودخانه ۹۵۰ کیلومتر است . سرچشمه اصلی رود کارون، آب کاج از زردکوه بختیاری در رشته کوه زاگرس است که با ورود به شوشتر در خوزستان به دو شاخه گرگر و شطیط تقسیم می شود ولی دوباره در جنوب شوشتر به هم متصل شده و سپس رود دز در شمال اهواز به این رودخانه ملحق می شود. علاوه براین ها، رود کارون، با ورود به خرمشهر، دوشاخه شده و یکی از شاخه ها به اروندرود در مرز ایران و عراق می ریزد و دیگری با ادامه مسیر به خلیج فارس می پیوندد. 
   رودخانه کارون، تنها رودخانه ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. بدین معنی که؛ آن قسمت از این رودخانه که بین بند قیر و خرمشهر واقع شده و شامل مجموعه آب رودخانه های کارون و دز می باشد، قابل کشتیرانی است و طول این مسیر به طور تقریبی به ۱۹۰ کیلومتر می رسد.

    

   ارس
   رودخانه ارس، یکی از مهم ترین و پرآب ترین رودخانه های شمالی ایران در منطقه آذربایجان و نیز نوار مرزی بین ایران و جمهوری آذربایجان محسوب می شود. طول این رودخانه، ۱۰۷۲ کیلومتر است که ۴۵۰ کیلومتر آن به نوار مرزی بین المللی اختصاص دارد. حدود ۱۲ درصد آب این رودخانه از خاک ایران، ۳۴ درصد از خاک ترکیه و بقیه از جمهوری آذربایجان و ارمنستان تامین می شود. بدین ترتیب که؛ رودخانه ارس از کوه های آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته و پس از طی مرکز ترکیه، نخجوان، جلفا و ارمنستان به خاک ایران وارد شده و پس از عبور از مرز ایران به دریای خزر می ریزد. همچنین این رودخانه دارای ۸۰۵ جزیره کوچک و بزرگ خالی از سنکه است که بر اساس قرارداد مرزی، ۴۲۷ جزیره آن به ایران و ۳۸۲ جزیره به جمهوری آذربایجان تعلق دارد. البته جریان رود ارس از غرب به شرق است و در شمال شهرستان اهر و دشت مغان جاریست و زمین های وسیعی از جلگه مغان را آبیاری می کند. 
   وجود طبیعت غنی منطقه ارسباران در جنوب رودخانه ارس و منطقه کیامکی در کناره رود ارس یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این منطقه به شمار می آید. در اینجا به پوشش گیاهی و درختی، گونه جانوری، گونه پرندگان و آبزیان این مناطق در کناره ارس اشاره می شود.

    

   بلوط
    

   پوشش گیاهی و درختی: ارس، افرا، بارانک، بلوط، بید، زرشک، زغال اخته، سرخدار، گیلاس وحشی، گردو، ممرز، نسترن.

    

    

    

    


   گونه جانوری: آهو، تشی، پلنگ، روباه، خارپشت، خرس قهوه ای، خرگوش، سیاه گوش، شغال، قوباغه راه راه، قوچ، کل و بز، گراز وحشی، گربه وحشی، گرگ، لاک پشت برکه ای، مارال، مار آتشی، مار آبی، کور مار، مارمولک، میش ارمنی، وزغ معمولی.
   قرقاول

   گونه پرندگان: آبچلیک پاسرخ، آبچلیک تالابی، آبچلیک آواز خوان، آبچلیک نوک سربالا، آلرت، اردک سرحنایی، ، اگرت بزرگ، اگرت کوچک، باکلان، باکلان کوچک، بالابان، بوتیمار، پرستوی دریایی، تنجه، توکای ساه، چنگر، چنگر نوک سرخ، حواصیل خاکستری، خوتکا، دراج، زاغی، سیاه خروس، قرقاول، قوی فریاد کش، عقاب طلایی، غاز خاکستری، طاووسک، طرلان، کبک، کله سبز، کاکایی صورتی، کاکایی نقره ای، کشیم کوچک. 
   آبزیان: آمور، اسبله، زرد پر، سوف، سیم، ماهی سفید، فیتوفاک، کاراس، کپور معمولی.

    

    

    

   باهو-کلات

   رودخانه باهو کلات با طول تقریبی ۳۱۳ کیلومتر، از رودخانه های پرآب سیستان و بلوچستان به شمار می آید. این رودخانه، از کوه پیرآباد در جنوب شرقی ایرانشهر و شمال غربی رودخانه سرباز، سرچشمه گرفته و پس از  جذب آب های جاری منطقه کوهستانی جنوب بلوچستان، وارد نواحی سرباز، باهو کلات، پیشین و دشتیاری شده و در نهایت با ادامه مسیر به خلیج گواتر در دریای عمان می ریزد. 
   رودخانه باهو کلات در مناطق مختلف دارای نام های گوناگونی است؛ این رودخانه از محل سرچشمه تا سرباز، «ریگاب»، از سرباز تا بخش راسک « سرباز»، از سرباز تا باهو کلات، « مزن کور یا رودخانه بزرگ» و از باهو کلات تا خلیج گواتر «باهو» نامیده می شود. از مهم ترین شاخه های رودخانه باهو کلات می توان به: رودهای کتجو، سرکور، نسکند، شیرکور، مچ کور، نلینت، سو رواشان، پشین و کستک اشاره کرد. همچنین، وجود تمساح ایرانی، یکی دیگر از ویژگی های مهم این رودخانه محسوب می شود.

    

    

    خزرهره

   پوشش گیاهی و درختی: درخت کنار، کلیر، گز، درخت سریش، درخت چش و گیاهانی چون نی، کهور، خزرهره، کرچک.
    

    

    

    

    

    

   تمساح-پوزه-کوتاه-تالابي

    

    

   گونه جانوری: تمساح پوزه کوتاه تالابی، جبیر، خرگوش، راسوی خاکستری هندی، روباه، دراج، سنجاب محلی شمالی، سوسمار، شغال، لاک پشت سبز دریایی، گرگ،هوبره.
    

    

    

    

   مينا

    

   گونه پرندگان: بالابان، حواصیل هندی، سارگپه چشم سفید، عقاب ماهیگیر، گیلان شاه بزرگ، گیلان شاه حنایی، مینا، هوبره.
    

   آبزیان: ماهی گل خور

    

    

    

   رودخانه-جاجرودرودخانه جاجرود در شمال تهران واقع شده و یکی از مهم ترین رودهای دایمی استان تهران به شمار می آید. این رودخانه با جهت شمال غرب- جنوب شرق با طول ۴۰ کیلومتری از ارتفاعات کوه های کلون بستک، خرسنگ کوه از رشته کوه های البرز سرچشمه می گیرد. همچنین آب های جاری در فشم، میگون، دماوند، آهار به این رود می ریزند . 
   رودخانه جاجرود نقش بسزایی در تامین آب شرب و برق تهران دارد، به همین دلیل یکی از مهم ترین سدهای ایران، یعنی سد لتیان بر روی این رودخانه احداث شده است. آب این رودخانه زیستگاه مناسبی برای سرد آبی مثل خانواده ماهیان سالمون، کپور ماهی و سیاه ماهی است. 
    

    

    

   بومادران

    

   پوشش گیاهی: به دو منطقه گرمسیری و استپی تقسیم می شود. گیاهان منطقه گرمسیری: اسپند، اشنان، پرند، تاغ، جغجغه، خارشتر، درمنه، قیچ، کاروان کش، کور، گون، گز و گیاهان منطقه استپی:درمنه، کلاه حسن، چوبک، گون، آویشن، بومادران، کاکوتی، پونه کوهی. از درختان: زالزالک، گوجه وحشی، زرشک، انجیر، شیرخشک و بادامک، سرو کوهی، زیرک چال، بارجمالی، ارس.
    

    

    

    

   پلنگ

    

   گونه جانوری: آهو، بز و کل، پلنگ، سوسمار، قوچ و میش، کاراکال، گراز، مارمولک، انواع مارها.
    

    

    

    

    

    

   طرلان

    

   گونه پرندگان: اردک سر سبز، باقرقره، خوتکا، حواصیل خاکستری، حواصیل سفید، زاغی، زاغ، کلاغ، طرلان، انواع گنجشک.

    

    

    

    

    

   ماهي-قزل-آلا

    


   آبزیان: ماهی قزل آلا، ماهی سیاه، سالمون، کپور ماهی.
    

    

    

    

    

    

   زاینده رود

   زاینده رود که در منابع تاریخی، زنده رود، زندک رود، زین رود، زرن رود و رود اصفهان نامیده می شد، در مرکز ایران و با جهت غرب به شرق جریان دارد. بخش اعظم این رودخانه در شهر اصفهان جریان دارد و در واقع رگ حیاتی و عامل اصلی سرسبزی و حاصلخیزی اصفهان محسوب می شود و سه پل مهم تاریخی، یعنی: سی و سه پل، پل الله وردی خان و پل خواجو از زمان صفویان، بر روی این رودخانه در اصفهان بنا شده است.
   رودخانه زاینده رود، از چشمه جانان، در دامنه های زردکوه بختیاری، حد فاصل اصفهان و لرستان سرچشمه می گیرد. این چشمه که به طرف شرق جریان می یابد در طی راه با چشمه ای به نام چهل چشمه پیوند خورده و سپس در ناحیه فریدون، دو چشمه مهم دیگر به نام های خرسنگ و کدونگ با آن ملحق می شوند. البته انشعاب دیگری نیز به نام زرین رود از طرف جنوب یعنی چهارمحال به این رودخانه اضافه می شود. اما به طور کلی مهم ترین انشعاب این رودخانه، پیوستن رود کوهرنگ در جنوب غربی روستای قلعه سبز در شمال غرب فارسان، است. بالاخره زاینده رود پس از مشروب کردن زمین های بهلان،قورتان،رنگ ده،قلعه سيان بالا،شريف آباد،فيض آباد،فيلورجان،کرنشان،فخرآباد،کله سيج،بداغ آباد،چم يوسف علي و تعدادی دیگر از توابع اصفهان، در فاصله ۱۲۵ کیلومتر جنوب شرقی اصفهان به باتلاق گاو خونی می ریزد.

   بابونه

    

   پوشش گیاهی: اسکنبیل، اشنان، بابونه، درمنه، پروانه آسا، قیچ، گل جالیز، گندمیان، گون، گز، گلبرگ نازک، لارک.

    

    

    

    

    


   ماهي-گامبوزيا

    

   آبزیان: کپور ماهی، ماهی گامبوزیا، لاک پشت، مار آبی.

    

    

    

    

    

   زرينه-رود

    

   زرینه رود یا چغاتو، از طولانی ترین رودهای آستان آذربایجان غربی، است که با طول ۲۳۰ کیلومتر در شمال غربی ایران واقع شده است. این رودخانه از کوه های چهل چشمه کردستان، حدفاصل سقز و بانه سرچشمه گرفته و از عبور عبور از شهرهای شاهین دژ و میاندوآب به دریاچه ارومیه می ریزد. از رودهایی که در مسیر جریان زرینه رود به آن می پیوندند می توان: رودخانه های خورخوره و ساروق در شهرستان تکاب، رودهای هولاسو، هاچه سو و محمودآباد و آجرلو چای در شهرستان شاهین دژ و رود لیلان چای در شهرستان میاندوآب نام برد. همچنین امکان قایقرانی به منظور تفریح بر روی این رودخانه وجود دارد.
   زرینه رود در دوره حکومت مغولان، به نام پسر دوم چنگیز خان یعنی چغتای یعنی خروشان نام گذاری شده بود.


   آبزیان: کپور ماهی، ماهی سفید، ماهی اسپیله، زردماهی.
    

   رود کرج، با طول تقریبی ۷۵ کیلومتر، جزو رودخانه های پر آب دامنه جنوب البرز، در حد فاصل بیلقان تا دیزین قرار دارد. این رودخانه ازرودکرج ارتفاعات خرسنگ کوه، سرچشمه گرفته و پس از عبور از شیب تند دره ها و صخره ها، به دریاچه نمک در نزدیکی شهر قم می ریزد. مهم ترین سرشاخه های این رودخانه می توان: کندر، کندرآب، دره انگلج یا وینه، دره نوجان، رشک بهشت، شاه دزد، خور، سیجان، چاران، سرزیارت، گوراب،ارنگه، هفت چشمه، خوزنکلا، مورود، وصال دره، شلنک، سرک، لانیز، شهرستانک،گرماب، سرنساء، ولایترود- دیزین، پی کنار،سوتک و وارنگه رود، را می توان نام برد. همچنین چشمه های مهم تامین کننده آب این رودخانه عبارتند از: چشمه های سوتک، سفید سوتک، شیرکمر، سیکنو، کریم چال، وارنگه رود، نمرک، قل قل چشمه سرزیارت، شاهی خور، هفت چشمه، چشمه دره، قصرناصرالدین شاه، بیدار چشمه باغستان و پی کنار.
   پوشش گیاهی: انواع پونه های خاردار، خارشتر ، اسپرس، استروکالوس (گون)، چوبک، یونجه، خاکشیر، اسپند، شنگ، ختمی، شیرین بیان، تلخه بیان، درمنه، قدومه، زنبق و شقایق.
   آبزیان: قزل آلای خال قرمز، قزل آلای رنگین کمان، ماهی خیاطه، سس ماهی یا لب پهن، ماهی سر مخروطی سیاه فلس، سیاه ماهی و ماهی سفید. 
   علاوه بر امکان ماهیگیری در این رودخانه، محیط مناسبی برای انواع ورزش های آبی از جمله اسکی روی آب، قایقرانی و غواصی است.

    

   طالقان رود، رودخانه مهم شهر طالقان است که از کوه های کندوان و کهار بزرگ در شمال تهران سرچشمه گرفته و با جهت شرق بهطالقان-رود غرب، پس از عبور از حاشیه جنوبی شهر طالقان و ۱۱ کیلومتری غرب روستای شهرک به رودخانه های اندج و الموت می پیوندد و در نتیجه پیوستن این رودها به طالقان رود، رودخانه پرآب شاهرود به وجود می آید. 
   بالاخره، رودخانه شاهرود با ادامه مسیر در دره شاهرود به رودخانه سفید رود در منجیل می ریزد. طول رودخانه طالقان، حدود ۱۸۰ کیلومتر است که از شاخه های مهمی چون: علی زان، خسبان و الموت رود از کوه های تخت سلیمان سرچشمه می گیرد.
   پوشش گیاهی و درختی: آویشن، برنجاسف، بومادران، تره کوهی، ریواس، جوشیر، شنگ،صعلب، کاسنی، گون، گل های شقایق، درخت بادام کوهی، بید، چنار، زرشک، زالزالک، زیتون، سیب، گردو، گلابی، گیلاس. 
   گونه جانوری: بز کوهی، خرس، خرگوش، روباه، سمور، شغال، کفتار، گراز، گرگ.
   گونه پرندگان: زاغچه، دم جنبانک، شاهین، عقاب، قوش، کبک دری، کرکس.
   آبزیان: ماهی زردپر، ماهی سفید رودخانه ای، ماهی قزل آلای رنگین کمان، ماهی کپور.    سفيد-رود

   رودخانه سفید رود، با طول تقریبی ۷۶۵ کیلومتر پرآب ترین و طولانی ترین رود استان گیلان محسوب می شود. این رودخانه از ترکیب دو رود شاهرود و قزل اوزن در شهر منجیل به وجود می آید. رودخانه سفید رود، پس از این که از کوه چهل چشمه در استان کردستان سرچشمه می گیرد با پیوستن رود گروس از کوه های پنجه علی در شمال غرب همدان، به سمت شمال جریان می یابد. این رودخانه در مسیر خود پس از اتصال با رودهای قرانقوش چای، میانه چای، هشترود چای و بزقوش چای از کوه های سهند به سمت جنوب شرقی تغییر مسیر داده و با پیوستن زنجان رود به تنگه منجیل می رسد و در نهایت پس از تلاقی طالقان رود با زنجان رود که در این تنگه، قزل اوزن نامیده می شود، سفید رود را به وجود می آورند.

    

   آنقوت
   پوشش گیاهی و درختی: گل سوسن چلچراغ، درخت هرزویل.
   گونه پرندگان: آنقوت، آبچلیک، اردک ارده ای، اگرت، انواع مرغابی، باکلان، بوتیمار، بلدرچین، پاشلک، پرستوی دریایی، پلیکان، جغد، چلچله ابلق، چنگر، خوتکای کله سبز، حواصیل، درنای سیبری، سارگپه، سبز ه قبا، سسک، سنگ چشم، سنقر، سینه سرخ، غاز پیشانی سفید، عروس غاز، عقاب دریایی، غاز پازرد، قرقاول، قرقی، قوی فریاد کش، رقه کوهی، کاکایی، لک لک، ماهی خورک. 
   آبزیان: اردک ماهی، ماهی اسبله، اوزون برون، تاس ماهی، سیاه کولی، سفید کولی، سس ماهی، شاه کولی، لای ماهی، کپور معمولی،‌ماهی خاویار، ماهی کاراس، سیم پرک، سرخ باله.

    

    

   رودخانه-تجن

    

   رودخانه تجن، با طول تقریبی۱۴۰ کیلومتر، از رودخانه های دایمی استان مازندران است. این رودخانه که از کوه های علی خانی، داراب کوه و سرکوه، از ناحیه کوهستانی هزار جریب در دامنه های شمالی رشته کوه های البرز سرچشمه می گیرد، پس از عبور از شرق ساری در نزدیک روستای خزرآباد به دریای خزرمی پیوندد. رودخانه تجن، علاوه بر این که از تلاقی دو رود بزرگ کشف رود و هریررود به وجود آمده، از سرشاخه های مهمی چون: شیرین رود، لاجیم و زارم رود تشکیل شده است. 
   رودخانه تجن، همچنین، بزرگ ترین منبع آب سطحی دشت سرخس در شمال شرق استان خراسان رضوی، به شمار می رود که در شرق شهرستان سرخس جاری است. این رودخانه از گذشته های دور، تاثیر به سزایی در اقتصاد ساکنان منطقه داشته، به طوری وجود پل های قدیمی و تاریخی چون: پل آجری در مسیر راه ساری- بهشهر، پل معلق راه آهن، پل محمد حسن خان، پل آقامحمدخان، پل آجری خزرآباد، گواه از پررونق بودن این منطقه در آن زمان ها بوده است.

   توسکا
   پوشش گیاهی و درختی: انواع گیاهان آبزی، درخت آزاد، انجیلی، توسکا، سفیدار، لیکی، مازو.
   گونه پرندگان: آبچلیک، آنقوت، اردک، اگرت، باکلان، بوتیمار، تنجه، چنگر، حواصیل، خروس کولی شکم سیاه، خوتکا، درنا، سنقر تالابی، سنقر سفید، شاه باز زنگوله بال، عقاب دریایی دم سفید، عقاب صحرایی، غاز پیشانی سفید، غاز خاکستری، کاکایی، کشیم، کوکور، لک لک سیاه، یلوه حنایی، هوبره. 
   آبزیان: ماهی کپور، سیاه ماهی، سس ماهی، سیاه کولی، ماهی سفید، ماهی خاویاری، شاه کولی، مارآبی، قزل آلا.

    

    

    

   اترک 

   رودخانه اترک با مساحت تقریبی ۳۳۸۹۰ کیلومتر مربع، از رودخانه های مرزی ایران در شمال شرق کشور محسوب می شود. سرچشمه اصلی این رودخانه ، ارتفاعات هزار مسجد در شمال قوچال است که پس از طی مسیرهایی چون: دشت های قوچان، شیروان، بجنورد، دشت های مانه، قوری میدان، مراوه تپه با شاخه سومبار در منطقه چات مرز ایران و ترکمنستان، پیوند خورده و سرانجام، در خلیج حسنقلی در کشور ترکمنستان به دریای خزر می ریزد.
   رود اترک، از نظر مساحتی پنجمین رود بزرگ ایران به شمار می آید که براساس قرداد آخال بخشی از این رود در ناحیه چات، در سال ۱۸۸۱ میلادی، مرز رسمی ایران و اتحادیه شوروی در آن زمان شد و در سال ۱۹۲۶ میلادی به موجب قردادی مقرر شد حداقل ٪۵۰ این رود وارد خاک ترکمنستان شود. از مهم ترین شعبه های این رودخانه می توان به رودخانه های کال ایمانی، اینچه، گرماب، خرتوت، چندیر، آجی سو، قره یتیم، کال قره قچان، کلوقرب، نحیب، آق بند و ماسن اشاره کرد. 
   آناغالس

    

   پوشش گیاهی و درختی: آناغالس، اسپند، پوآ، پنجه نمازی، بوریا، جغجغه، خارشتر، گلایول، همیشه بهار وحشی، یولاف وحشی.

       برچسب‌ها: رودخانه


   اطلاعات شهرستان های خراسان رضوی

   دسته بندی : جغرافیا


   اطلاعات شهرستان های خراسان رضوی

    

    

   شهرستان یکی از واحدهای تقسیمات کشوری در ایران و بسیاری از کشورهای جهان (معادل County در بریتانیا و ایالات متحده آمریکا) است. شهرستان معادل ولسوالی در افغانستان و ناحیه در تاجیکستان است.

   در تقسیمات کشوری ایران، شهرستان واحدی کوچک‌تر از استان و بزرگ‌تر از بخش است. هر استان به چندین شهرستان و هر شهرستان به چندین بخش تقسیم می‌گردد.


   برچسب‌ها: اطلاعات شهرستان های خراسان رضوی


   آمار و اطلاعات روستاها

   دسته بندی : جغرافیا


   روستاها

    

    

    

   روستا

   یک روستایی در هیر، الموت
   Dartlo (2).jpg
   Rougon Alpes de Haute Provence France.jpg
   KippelLötschental WoodenHouses.jpg
   Cumalıkızık 7121.jpg

   نویسنده ماموت پانل دلیجان /در مورد روستا و دِه تعاریف متعدد و زیادی گفته شده، ده یا روستا که در کتاب‌های نشر قدیم به صورت دیه هم دیده می‌شود، در زبان پهلوی، ده (Deh) در پارسی باستان (Dahya) به معنی سرزمین و در اوستا به شکل دخیو (Daxya) آمده‌است.

   در ایران، ده از قدیمی‌ترین زمان یک واحد اجتماعی و تشکیلاتی و جایی بوده‌است که در آن گروههایی از مردم روستایی برای همکاری در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی گرد هم تجمع یافته‌اند. ده اساس زندگی اجتماعی ایران را تشکیل می‌دهد و اهمیت آن به اعتبار اینکه یک واحد تشکیلاتی در زندگی روستایی است، در سراسر قرون وسطی و از آن پس تا به امروز برقرار بوده‌است.

    

   تعریف‌های دیگر

   در عرف ده عبارت از محدوده‌ای از فضای جغرافیایی است که واحد اجتماعی کوچکی مرکب از تعدادی خانواده که نسبت به هم دارای نوعی احساس دلبستگی، عواطف و علائق مشترک هستند، در آن تجمع می‌یابند و بیشتر فعالیت‌هایی که برای تأمین نیازمندی‌های زندگی خود انجام می‌دهند، از طریق استفاده و بهره‌گیری از زمین و در درون محیط مسکونی‌شان صورت می‌گیرد، این واحد اجتماعی که اکثریت افراد آن به کار کشاورزی اشتغال دارند در عرف محل ده نامیده می‌شود.

   • پلاسید رامبد (Placide Ramboud) جامعه شناس فرانسوی می‌گوید: ده واحد اجتماعی ویژه‌ای است که با یک فضا در ارتباط متقابل است و این فضا به عنوان یک عنصر ضروری در نظام اجتماعی ده نقش دارد و به این ترتیب ده دارای بعد اجتماعی است که می‌تواند یکی از عوامل اساسی تشکیل دهنده آن به شمار رود. ده محصول کنش‌های متقابل گروههای انسانی و فضا است، میان اعضای ده رابطه‌ای محلی وجود دارد که نتیجه کنشهای متقابل تاریخی است و موجب پیدا شدن حافظه جمعی و محلی است و در نتیجه نوعی وجدان یا شعور جمعی به وجود می‌آورد.   تعریف ده در قانون ایران

   درقانون اصلاحات ارضی در ایران ده چنین تعریف می‌شده‌است. ده یا روستا عبارت از یک مرکز جمعیت و محل سکونت و کار تعدادی خانواده که در اراضی آن ده به کار کشاورزی اشتغال دارند و درآمد بیشتر آنان از طریق کشاورزی حاصل می‌شود.

   • رامبد می‌گوید: روستا برآیندی از عناصر طبیعی و عناصر ساخته شده‌است که به گونه‌ای زمینه سازگاری فرد را با جامعه فراهم می‌آورد و موجب جامعه پذیری می‌شود. در ده بین گروه و فضای جغرافیایی محدود و بسته و ثابت نوعی روابط اقتصادی - اجتماعی - فرهنگی وجود دارد و این روابط موجب پیدایش وحدت و یکپارچگی گروه می‌شود و آن را از گروه دیگر متمایز می‌سازد. اجتماع ده دارای نیروی معنوی مسلط بر اعضایش است که بر رفتار افراد نظارت عالیه شدید دارد و آنها را به پیروی از هنجارهای اجتماعی وادار می‌کند و این نیروی معنوی همان سنت‌های روستایی و قوانین ثابتی است که بر جامعه ده حاکم است.
   • تونیس (Tonnies) می‌گوید: جامعه روستایی به عنوان یک جامعه آرمانی که سرشار از تقدس، هماهنگی و صلح و صفاست.
   • روث گلاس (Ruth Glass) می‌نویسد: برای ما صفت روستایی دارای مفهوم خوشایند و مطمئنی است. زیبایی، سادگی، راحتی، فراغت، منظره‌های دلگشا، آزادی، صلح و صفا و آرامش است.   در پایگاه خبری http://www.roostanews.ir می‌توان به اطلاعات اکثر روستاهای ایران دست یافت.

   واحد تقسیمات کشوری ایران مسئول نهاد مربوطه مرکز
   کشور وزیر کشور وزارت کشور پایتخت
   استان استاندار استانداری مرکز استان
   شهرستان فرماندار فرمانداری (ویژه) مرکز شهرستان
   بخش بخشدار بخشداری مرکز بخش
   دهستان دهدار دهداری مرکز دهستان
   شهر شهردار شهرداری ندارد
   روستا دهیار دهیاری ندارد

   برچسب‌ها: روستاها


   سال تاسیس شهرهای کشور

   دسته بندی : جغرافیا


   شهرهای کشور


   برچسب‌ها: سال تاسیس شهرهای کشور


   ضرورت دانشنامه مديريت شهري و روستايي

   دسته بندی : جغرافیا   ضرورت دانشنامه مديريت شهري و روستايي

   همانطوريكه از نام پژوهش مستفاد مي گردد و به معني كنكاش و جستجو است كه درزبان انگليسي تحت كلمه «search » يا تحقيق از آن نام برده مي شود در اينجا سعي مي نماييم موضوع پژوهش در شهرهاي امروز را كه يكي از اقدامات ماندگار سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور طي سالهاي اخير يعني طراحي و تدوين دانشنامه مديريت شهري و روستايي است اختصاص دهيم اين دانشنامه با بيش از 900 صفحه مطلب علمي پيرامون 350 موضوع مرتبط به مباحث مختلف تخصصي مديريت هاي مختلف شهري و روستايي مي باشد همانطوريكه مي دانيد در جهان امروز شهرها و روستاها در زندگي بشري ابعاد گسترده و پيچيده اي يافته اند ، از يكسو به جهت روح خاص كالبدي جلوه هزاران سال تلاش و تكاپوي انسان در ابعاد فرهنگي ، هنري ، معماري ، اقتصادي و اجتماعي بوده و با موجوديت خود به عنوان تنظيم كننده روابط عيني اجتماعي شهروندان و اثر گذار بر زمينه هاي فكري و رفتاري آنان ، داراي نقش متفاوتي نسبت به گذشته هستند، از سوي ديگر در دهه هاي اخير با رشد فن آوريهاي جديد شيوه زندگي شهري به نظام غالب زيستي جهان تبديل شده اند و به عبارت ديگر فعاليت هاي معيشتي و اقتصادي بصورتي روز افزون خصلتي شهري بخود گرفته اند.

   بر همين اساس مديريت هاي جامع شهري و روستايي چنان ابعاد متنوع يافته اند كه كاربرد آنها بدون بهره گيري از آموزش هاي بنيادين با پشتوانه هاي پژوهشي ، ناممكن مي نمايد يا نمي تواند به اندازه كافي مفيد و پايدار باشد . در اين راستا مقايسه تطبيقي بين شهر ها و روستا هاي موفق با شهر ها و روستا هاي ناموفق حاكي است كه در دنياي معاصر ، اداره امور شهر ها و روستا ها نه با اتكا بر بينش و روش سنتي مبتني بر ذهنيت هاي غير علمي ( تجربي) مفيد است و نه با اتكاي صرف بر بكار گيري آموخته هاي نظري و غير مشاركت طلبانه به اين ترتيب آموزش هدفمند و موثر و متناسب براي مديران و كارشناسان ارشد شهري و روستايي (آموزشهاي كاربردي) پيش شرط بهبود مديريت شهري و روستايي به شمار مي آيد. به همين جهت در موضوع پژوهش هاي شهري و روستايي مانند تدوين دانشنامه مديريت شهري و روستايي نيز دو هدف پشتيباني و تغذيه فكري تصميم سازان و تصميم گيران شهري و روستايي و انطباق با روشها و شرايط روز مورد نظر بوده است ، بدين جهت در رابطه اي تكميلي و متقابل مي تواند باعث ارتقاي كيفيت و اثر بخشي برنامه هاي آموزشي گرديده و در عين حال محصول مشترك آموزش و پژوهش مي تواند تغيير و بهبود عملي در نگرش فكري و رفتاري مديران شهري و روستايي در هنگام مواجهه با مسائل ايجاد نمايد.

    

   تعريف دانشنامه:

   دانشنامه‌ كه‌ معادل‌ فارسى‌ دائرة المعارف‌ عربى‌ است‌، به‌ مجموعه‌اي‌ اطلاق‌ مى‌شود كه‌ اطلاعاتى‌ جامع‌ و در عين‌ حال‌ فشرده‌ درباره دانسته‌ها و يافته‌هاي‌ بشر در اختيار خوانندگان‌ مى‌گذارد. گردآوري‌ِ چنين‌ مجموعه‌هايى‌ سابقه‌اي‌ بيش‌ از دو هزار سال‌ دارد و غالباً ثمره كوششهاي‌ فردي‌ بوده‌ مي باشد.

   تعريف دانشنامه مديريت شهري و روستايي:

   دانشنامه مديريت شهري و روستايي با نقش ابزاري در حوزه هاي مختلف علمي و كاربردي به كمك پژوهشگران و مديران شهري و روستايي مي آيد و به عنوان ابزاري مستند و علمي راهگشاي ابهامات اين پژوهشگران و مديران خواهد بود.

    

   نقش دانشنامه مديريت شهري و روستايي:

   امروزه نقش بنيادين دانشنامه هاي آموزشي مختلف در توسعه سياسي، فرهنگي و اجتماعي بويژه مديريتي بر كسي پوشيده نيست و مي توان گفت كه كليد توسعه يافتگي هر نظام سياسي بر پايه استفاده از منابع معتبرآموزشي آن نظام قرار دارد. يكي از منابع مورد نظر در رشد و توسعه ، توسعه منابع انساني است كه در اين راستا دانشنامه هاي مختلف فرهنگي، علمي، كاربردي، تاريخي و ... نقش بارزي دارند بويژه اينكه شهرها و روستاها محل زيست بشري مي باشند و از اولويت هاي هر مديريت شهري و روستايي شناسايي و باز تعريف واژگان مورد نياز تعاملات بشري شهروندان است بدين جهت و در زمينه توسعه منابع انساني مديريتي شهري و روستايي تأليف دانشنامه مديريت شهري و روستايي نقش برجسته اي مي يابد و در همين راستا مي توان گفت اين دانشنامه در برگيرنده يافته هاي علمي و تجربي است كه در حوزه هاي مختلف تحقيقي و آموزشي به كمك پژوهشگران شهري و روستايي مي آيد بدين منظور مي توان گفت دانشنامه مديريت شهري و روستايي به عنوان ابزاري مستند و علمي ، راهشگاي بسياري از ابهامات و سوالات پژوهشگران شهري وروستايي بوده و در جهت تعميق استفاده از ادبيات گفتاري مشترك بين مديران و كارشناسان مديريتهاي شهري و روستايي موثر واقع خواهد شد . براين اساس خلاء وجود چنين دانشنامه اي براي استفاده مديران و كارشناسان شهري و روستايي از سالها پيش احساس مي شد . كه با شروع به كار مديريت جديد در سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور از جمله اولين اقدامات تلاش جهت تهيه و تدوين و تأليف اين اثر بزرگ بود. كه با لطف الهي پس از حدود 20 ماه تلاش مداوم در تاريخ 13/2/87 تأليف اثر نهايي و تحويل دفتر آموزش و مطالعات كابردي سازمان گرديد.

    

   ضرورت دانشنامه مديريت شهري و روستايي :

   براساس يافته هاي فوق سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور با استفاده از توان علمي اساتيد بنياد دانشنامه بزرگ فارسي اقدام به تهيه دانشنامه مديريت شهري و روستايي نمود .

   ناگفته نماند هدف از تهيه دانشنامه مديريت شهري و روستايي فراهم نمودن مجموعه‌اي مرجع و تخصصي است كه تمامي اطلاعات و داده‌هاي مستند، استاندارد و علمي مرتبط با مفاهيم مديريت منابع انساني، اقتصادي و اجتماعي شهري و روستايي را در خود جاي داده و در سطح كلان به تعريف و تبيين روابط اقتصادي – حقوقي واجتماعي نهادهاي دست‌اندركار مديريت هاي شهر و روستا با يكديگر و با شهروندان مي‌پردازد.

    

   اهداف ملي حاصل از تهيه دانشنامه:

   تاكنون در كشور ما و كشورهاي منطقه چنين دانشنامه اي تهيه نشده و اين دانشنامه اولين توليد دانش نامه اي در زمينه مديريت شهري و روستايي است كه داراي شاخصهاي برجسته ملي ذيل مي باشد:

   - دانش نامه اي است علمي و كاربردي ؛

   - بومي است و تمام مقالات آن براساس نيازهاي مديريت بومي شهري و روستايي تهيه شده است؛

   - زمينه ترويج علمي مديريت شهري و روستايي را در كنار توسعه فرهنگ شهروندي در كشور فراهم و به همين جهت پيش بيني مي گردد از كشورهاي خاورميانه بويژه همسايگان پيشنهادهاي متعددي براي ترجمه اين دانش نامه به زبان هاي عربي و ... دريافت گردد.

    

   زمان و نيروي تخصصي جهت تهيه دانشنامه:

   اين اثر حاوي بيش از 350 مقاله بسيار ارزشمند در زمينه هاي مختلف علوم حوزه هاي تخصصي مديريت شهري و روستايي بوده و توسط بيش از پنجاه استاد دانشگاه با مراتب علمي استادياري تا استاد كامل تهيه و براي تأليف هر كدام از مقالات آن حداقل 25 ساعت وقت مفيد علمي صرف شده و در مجموع بيش از 8750 نفر- ساعت زمان برده است.

    

   اهداف:

   اساسا" هدف تدوين دانشنامه ها،ارتقاي سطح آگاهيها و بهبود كيفي و كمي دانش اجتماعي است و لذا مي‌توان اهداف تدوين دانشنامه مديريت شهري و روستايي را بدين گونه درنظر داشت:

   الف) هدف كلي:

   اطلاع‌رساني سازمان يافته در زمينه مديريت شهري و روستايي منابع انساني، اقتصادي، حقوقي، جغرافيايي، سياسي و ساير زمينه‌هاي مرتبط

   ب) اهداف جزئي:

   معرفي مديريت شهري و روستايي به عنوان يكي از شاخه‌هاي علوم در حال حاضر

   معرفي تاريخچه و سير تحولات مديريت شهري و روستايي در ايران و جهان

   معرفي مباني و مفاهيم زيربنايي و نظريات در امور مديريت شهري و روستايي

   ارائه مباني حقوقي و قانوني مديريت شهري و روستايي

   اشاره به ابعاد فني و عمراني مديريت شهر و روستا

   اشاره به ابعاد جغرافياي سياسي مديريت شهر و روستا

   اشاره به ابعاد حمل و نقل شهري و روستايي

   تعريف مفاهيم منابع انساني و اجتماعي و نقش اين منابع در رشد و توسعه شهر و روستا

   بحمد الله تأليف اين اثر ماندگار كه در سال جاري تكميل و نهايي گرديده و در مراسم اختتاميه گراميداشت يكصدمين سال تأسيس شهرداريها در كشور در تاريخ 5/4/87 در اصفهان با حضور جمع كثيري از مديران ارشد نظام و صاحب نظران علم مديريت شهري و تعدادي از مديران شهري و روستايي رونمايي گرديده و جهت چاپ و تكثير در اختيار انتشارات سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور قرار گرفت اميدوار هستيم (در سال شكوفايي و نوآوري)با رونمايي از اين دانش نامه و عرضه آن به تمامي علاقه مندان علوم كاربردي مديريت شهري و روستايي بتوانيم، قدمي هرچند كوچك در راستاي شكوفايي علمي – كاربردي مديريت شهري و روستايي برداشته باشيم. لذا از كليه مديران شهري و روستايي و متخصصين و علاقمندان به مباحث علمي و كاربردي مديريت شهري و روستايي بويژه اساتيد و دانشجويان عزيز گرايشهاي مختلف مديريت شهري و روستايي دعوت مي گردد با مراجعه به انتشارات سازمان اقدام به تهيه اين اثر ماندگار بنمايند .


   برچسب‌ها: ضرورت دانشنامه مديريت شهري و روستايي


   تعیین و تصویب ۱۲۰ روستای هدف گردشگری کشور

   دسته بندی : اجتماعی


   تعیین و تصویب ۱۲۰ روستای هدف گردشگری کشور


   مدیر کل طبیعتگردی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از تعیین و تصویب ۱۲۰ روستای هدف گردشگری کشور خبر داد

   .

   محمد علی فیاضی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: 120 روستای هدف گردشگری در کارگروه عملیاتی روستاهای هدف گردشگری با حضور مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت کشور، وزارت راه، مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و بنیاد مسکن به تصویب رسید.

   وی افزود: این روستاها به عنوان روستاهای دارای اولویت مصوب شده اند.

   به گفته مدیر کل طبیعتگردی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار است به منظور بهره برداری از ظرفیت های این روستاها در جهت توسعه گردشگری و توانمندسازی جوامع محلی، زیرساخت های لازم برای توسعه آنها فراهم شود.

   فهرست 120 روستای هدف گردشگری کشور به شرح زیر است:

   ردیف نام استان تعداد روستا روستاهای هدف گردشگری مصوب
   1 آذربایجان شرقی 4 کندوان، اشتبین، زنوزق، توته‌خان
   2 آذربایجان غربی 4 باغچه‌جوق، نصرت‌آباد، سهولان، مارمیشو
   3 اردبیل 4 اندبیل، کزج، الوارس، اونار
   4 ایلام 3 پشت‌قلعه، سراب‌کلان، حیدرآباد میش‌قلعه
   5 اصفهان 5 دم‌آب، اسفرجان، طرق، گرمه، نشلج
   6 البرز 3 کرکبود، ورده، سنج
   7 بوشهر 3 حصار، جزیره‌شمالی، هاله
   8 تهران 4 جلیزجند، سنگان، افجه، جلیل‌آباد
   9 چهارمحال و بختیاری 4 آورگان، دیمه، سرآقا سید، یاسه‌چاه
   10 خوزستان 4 خماط، رگبه، سادات، لیوس
   11 خراسان رضوی 5 بوژان، مزینان، دیزبادعلیا، زعفرانیه، شمخال
   12 خراسان شمالی 3 درکش، رویین، زوارم
   13 خراسان جنوبی 3 افین، فورگ، خور
   14 زنجان 4 سهرین، ویر، خویین، درسجین
   15 سیستان و بلوچستان 4 سنگان، جون‌آباد، کندرک، فیروزه‌ای
   16 سمنان 4 قلعه‌نوخرقان، قلعه بالا، چاشم، فرومد
   17 فارس 5 دشتک، مارگون، مهارلو، قلات،جیدرزار
   18 قزوین 3 زرآباد، اندج، گازرخان
   19 قم 3 فردو، قاهان، دستگرد
   20 کرمان 5 میمند، بیدخون، ده‌بکری، خبر، سکنج
   21 کرمانشاه 5 شمشیر، پیران، کندوله، هجیج، خانقاه
   22 کردستان 4 نگل، پالنگان، دزلی، قم‌چغای
   23 کهگیلویه و بویراحمد 3 مارین، کاکان، سربیشه
   24 گیلان 5 داماش، امامزاده‌ابراهیم، امامزاده هاشم، حاجی‌بکنده، حسن‌سرا
   25 گلستان 4 پاقلعه، افراتخته، سرکلاته، چینو
   26 لرستان 4 امامزاده‌قاسم، ونایی، چنار گریت، ولیعصر
   27 مازندران 4 کندلوس، لاویج، یوش، آسیاب‌سر
   28 مرکزی 3 وفس، هزاوه، آهو
   29 هرمزگان 3 تزرج، سرخا پایین، تدرویه
   30 همدان 3 گشانی، اشتران، علی‌صدر
   31 یزد 5 منشاد، ازمیغان، فراغه، ده بالا، کرخنگان

   فیاضی گفت: این روستاها همگی دارای مطالعات راهبردی گردشگری هستند.

   به گفته وی در تأمین زیرساخت های لازم برای این روستاهای مصوب، تمام دستگاه های همکار در کارگروه مشارکت خواهند داشت.   برچسب‌ها: تعیین و تصویب ۱۲۰ روستای هدف گردشگری کشور


   از سری متون تخصصی ویژه دهیاران

   دسته بندی : اجتماعی


   از سری متون تخصصی ویژه دهیاران

   آشنایی با نحوه تهیه

   برنامه پنج ساله دهیار یها

    

   دهیاران


   برچسب‌ها: دهیاران


   وظایف دهیاری ها و دهیاران

   دسته بندی : اجتماعی


   ایران دهیار 

   وظایف دهیاری ها و دهیاران

    
    
   ماده 69(اصلاحی 6/7/1382) - دهیار به مدت چهار سال انتخاب و وظایف زیر را به عهده دارد:
    
   1. اجرای مصوبات شورای روستا.
   2. همکاری با نیروی انتظامی در خصوص اعلام وقوع جرایم ،اجرای مقررات خدمت وظیفه عمومی،حفظ نظم عمومی و سعی در حل اختلافات محلی.
   3. اعلان فرامین و قوانین و مقررات عمومی.
   4. همکاری در حفظ و نگهداری تاسیسات عمومی و عمرانی و اموال و دارایی های روستا.
   5. همکاری با سازمانها و نهادهای دولتی و ایجاد تسهیلات لازم در جهت ایفای وظایف آنان.
   6. مراقبت در اجرای مقررات بهداشتی و حفظ نظافت و ایجاد زمینه مناسب برای تامین بهداشت محیط.
   7. همکاری با سازمانهای ثبت احوال و اسناد در جهت ثبت وقایع چهارگانه سجلی و اسنادواملاک.
   8. همکاری با مسئولین ذیربط در جهت حفظ ،نگهداری و بهره برداری منابع طبیعی و میراث فرهنگی واقع در روستا.
   9. اجرای طرحهای عمرانی و خدماتی در محدوده روستا در صورت آمادگی با تائید کمیته برنامه ریزی شهرستان.
   10. تشکیل پرونده برای ایجاد بناها ،تاسیسات و تفکیک اراضی در محدوده قانونی روستا وارجاع به بخشداری جهت صدور مجوز.
   11. (الحاقی 27/8/1386) : تشکیل پرونده و صدور پروانه ساختمان برای ایجاد بناها و تأسیسات واقع در محدوده قانونی روستایی از هماهنگی با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و اخذ نظارت فنی نهاد مذکور در چهارچوب ضوابط و مقررات طرح های هادی مصوب روستا.
    
   تبصره ( الحاقی 6/7/1382 ) – درآمد حاصل از وصول عوارض مربوط به اجرای این بند در امور عمومی روستا و زیرنظر شورای روستا هزینه می شود
   .
   ماده 10 – وظایف تفصیلی دهیار و دهیاری جهت اداره و حفظ توسعه پایدار روستا بر اساس قانون شوراها و با رعایت قوانین و مقررات مربوط به شرح زیر است :
    
   1. بهبود وضع زیست محیطی روستا
   2. کمک به شورا در خصوص بررسی و شناخت کمبودها ، نیازها و نارسایی های اجتماعی ، اقتصادی ، عمرانی ، بهداشتی ، فرهنگی ، آموزشی و امور رفاهی روستا و تهیه طرح ها و پیشنهادهای اصلی و عملی در زمینه های یاد شده و ارائه آن به مسئولان ذی ربط جهت اطلاع و برنامه ریزی و اقدام لازم
   3.  تشویق و ترغیب روستاییان به انجام اقدامات لازم در جهت رعایت سیاست های دولت
   4.  مشارکت و همکاری با شورا در جهت پیگیری اجرای طرح های عمرانی اختصاص یافته به روستا
   5.  همکاری موثر با سازمان ثبت احوال در جهت تثبیت موالید و متوفیات و تهیه آمار مربوط
   6.  تامین اراضی مورد نیاز مرتبط با اهداف و وظایف دهیاری پس از اخذ مجوز قانونی
   7.  همکاری موثر با مسئولان ذی ربط در جهت حفظ و نگهداری منابع طبیعی واقع در محدوده قانونی و حریم روستا
   8.  تشویق و ترغیب روستاییان به توسعه صنایع دستی و اهتمام به ترویج ، توسعه و بازاریابی محصولات کشاورزی و دامی روستا
   9. اجرای مصوبات شورا
   10.  همکاری با نیروی انتظامی و ارسال گزارش پیرامون وقوع جرایم و اجرای مقررات خدمت وظیفه عمومی ،‌حفظ نظم عمومی و سعی در حل اختلافات محلی
   11.  اعلام فرامین و قوانین دولتی مربوط و پیگیری حسن اجرای آن ها .
   12.  مراقبت ، حفظ و نگهداری اموال و تاسیسات عمومی در اختیار دهیاری
   13.  همکاری با سازمان ها و نهادهای دولتی و ایجاد تسهیلات لازم برای ایفای وظایف آ ن ها
   14.  مراقبت بر اجرای مقررات بهداشتی و حفظ نظافت و ایجاد زمینه مناسب برای تامین بهداشت محیط
   15.  ارسال گزارش های درخواست شده به شورا در موعد مقرر توسط دهیار
   16.  حضور دهیار در زمان و مکان مقرر و پاسخگویی به سوالات در صورت تقاضای شورا
   17.  ارسال گزارش ماهانه فعالیت های دهیاری برای شورا و رونوشت آن به بخشداری
   18.  تهیه تعرفه عوارض با همکاری شورا و ارائه آن به شورای اسلامی بخش به منظور تصویب و طی سایر مراحل قانونی
   19.  وصول عوارض مصوب مراجع قانونی و مصرف آن در موارد معین
   20.  مراقبت بر وضعیت بهداشتی گرمابه ها ، نانوایی ها ، قصابی ها ، قهوه خانه ها و فروشگاه های مواد غذایی و بهداشتی بر اساس ضوابط و مقررات مربوط و معرفی اماکن غیر بهداشتی به مسئولان ذی ربط
   21. برآورد ، تنظیم و ارائه بودجه سالانه دهیاری و متمم و اصلاح آن به شورا جهت تصویب
   22.  اهدا و قبول اعانات و هدایا به نام روستا با تصویب شورا
   23.  فراهم نمودن زمینه ایجاد خیابان ها ، کوچه ها میدان ها ، پارک ها ، فضاهای سبز ، ورزشی و آموزشی ف مراکز تفریحی عمومی و مجاری آب و توسعه معابر و اجرای آن ها از طریق دهیاری و همکاری در زمینه طرح بهسازی روستا
   24.  تنظیف ، نگهداری و تسطیح معابر و انهار عمومی ومجاری آب ها و فاضلاب و لایروبی قنوات مربوط به روستا و تامین آب و روشنایی در حد امکان
   25.  کمک در احداث تاسیسات تولید و توزیع آب ، برق و مخابرات و تعیین نرخ آن در روستا تا زمان اقدام مراجع ذی ربط (وزارتخانه های جهاد کشاورزی ، نیرو ، پست و تلگراف و تلفن و شرکت آب و فاضلاب روستایی)
   26.  مراقبت بر بهداشت ساکنان روستا و تشریک مساعی با وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برای واکسیناسیون در جهت پیشگیری از بیماری های واگیر
   27.  جلوگیری از تکدی گری و واداشتن متکدیان به کار
   28.  انجام معاملات دهیاری اعم از خرید و فروش اموال منقول و غیر منقول ، مقاطعه ، اجاره و استجاره
   29.  ایجاد و سازماندهی غسالخانه و گورستان و تهیه وسایل حمل اموات و مراقبت در انتظام امور آن ها
   30.  اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ روستا از خطر سیل و حریق و رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر و اماکن عمومی و تسطیح چاه ها و چاله های واقع در معابر بر اساس مصوبات شورا
   31.  همکاری در جلوگیری از شیوع بیماری های انسانی و حیوانی واگیر و مشترک انسان و دام ، اعلام مشاهده این گونه بیماری ها به مراکز بهداشتی درمانی و دامپزشکی محل یا سایر مراکز ذی ربط ، اهتمام به دور نگهداشتن بیماران مبتلا ، معالجه و دفع حیوانات مبتلا به امراض واگیر ، بلاصاحب یا مضر
   32.  تشریک مساعی با سازمان میراث فرهنگی در حفظ بناها و آثار باستانی روستا و همکاری با مسئولان ذی ربط برای اداره ، احداث ، نگهداری و بهره برداری از تاسیسات عمومی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، ورزشی و رفاهی مورد نیاز روستا در حد امکانات
   33.  صدور پروانه برای ساختمان هایی که در محدوده قانونی روستا ساخته می شوند با رعایت مقررات مندرج در آیین نامه مربوط به استفاده از اراضی احداث بنا و تاسیسات در خارج از محدوده قانونی و حریم شهرها موضوع تصویب نامه شماره 4940 مورخ 22/2/1355 و سایر مقررات
   34.  همکاری با شورای بخش و بخشداری به منظور بررسی و صدوزر پروانه های کسب
   35.  معرفی خانواده های بی سرپرست و بی بضاعت به سازمان بهزیستی کشور و کمیته امداد امام خمینی و مساعدت به آن ها در حد امکانات
   36.  همکاری در نگهداری و تسطیح راه های واقع در حریم اراضی روستا از طریق خودیاری اهالی روستا و دستگاه های ذی ربط
   37.  مساعدت و همکاری با کشاورزان در جهت معرفی محصولات کشاورزی و تولیدات صنعتی و صنایع دستی روستا در مراکز شهری و نمایشگاه های ذی ربط
   38.  پیگیری و مساعدت در جهت ایجاد موسسات خیریه و صندوق های قرض الحسنه و موسسات فرهنگی
   39.  همکاری با واحدهای امداد رسانی در هنگام وقوع حوادث و سوانح غیر مترقبه و. بلایای طبیعی
   40.  گزارش پیشرفت یا عدم پیشرفت فیزیکی طرح ها به شورا و بخشدار و پیشنهاد راه کارهای مناسب برای تسریع در اجرای آن ها در جهت اجرای بند (ه) ماده (68) قانون شوراها
   41.  همکاری با دستگاه های ذی ربط در جهت تهیه و اجرای طرح هادی روستا و تهیه پیشنهادهای لازم و تعیین کاربری اراضیواقع در روستا به منظور گنجاندن آن در طرح هادی و اجرای ضوابط مصوب مربوط با موافقت شورا
   42.  مراقبت و اهتمام کامل در نصب برگه قیمت بر روی اجناس و اجرای تصمیمات شورای اسلامی بخش و روستا نسبت به ارزانی و فراوانی خوار و بار و مواد مورد احتیاج عمومی و جلوگیری از فروش اجناس فاسد شده و معدوم نمودن آن ها با هماهنگی مراجع قانونی ذی ربط
   43.  همکاری با مراجع در جهت تسهیل دسترسی مردم روستا به آرد و نان مرغوب
   44.  پی گیری و ایجاد زمینه نظارت بر امور بهداشتی روستا از قبیل کشتار بهداشتی دام و عرضه گوشت
   45.  اجرای مقررات دهیاری که جنبه عمومی دارد و به تصویب شورا و تایید شورای اسلامی بخش رسیده ، پس از اعلام برای کلیه ساکنان روستا لازمالرعایه است .
   46.  پیشنهاد نام گذاری معابر و اماکن و تاسیسات روستا به شورا جهت بررسی و ارایه آن ها به شورای اسلامی بخش جهت سیر مراحل لازم
   47.  شناسایی زمینه های اشتغال و مساعدت در جهت تامین کار برای افراد جویای کار با همکاری دستگاه های ذی ربط   برچسب‌ها: وظایف دهیاری ها و دهیاران


   سخنان حضرت علی (ع) در مورد آفرینش

   دسته بندی : مذهبی


   سخنان حضرت علی (ع) در مورد آفرینش

   توضیح این تصویر غیر واقعی است و فقط نمادی از حضرت علی را در ذهن ما می پروراند:

   «ثم انشا سبحانه فتق الاجواء و شق الارجاء وسکائک الهواء... ورقیم مائر» . (2) «سپس خداوند جوها را از هم شکافت و جوانب و ارتفاعات هوا را باز نمود» .

   آب انبوه و پر موج و خروشان را که بر پشت باد تندوز و پر قدرتی قرار داده بود، در لابه لای فضاهای باز شده به جریان انداخت.

   با این باد تندوز آب را از جریان طبیعی بازداشت و آن گاه باد نیرومند را بر آب مسلط کرد و آب را در بالای آن قرار داد.

   فضا را در زیر باد پر قدرت باز، و آب در روی باد، جهنده و جنبان شد.

   سپس خداوند سبحان باد دیگری بیافرید که فرمانی جز به حرکت درآوردن آب نداشت، این باد دست به کار زد و تحریک آب را ادامه داد، جریان این باد را تند و منبعش را دور از مجرای طبیعی قرار داد.

   خداوند سبحان همان باد را به برهم زدن آب انبوه و برانگیختن امواج دریاها دستور داد، و چونان مشک شیر که برای گرفتن کره جنبانده شود آب را به حرکت و زیر و رو شدن درآورد.

   وزش باد بر آن آب چنان بود که در فضای خالی وزیدن بگیرد، آب در مقابل جریان باد مقاومتی از خود نشان نمی داد، آب را خت به حرکت درآورده اولش را به آخرش و متحرکش را به ساکنش برگرداند.

   در این هنگام انبوهی از آب، سر به بالا کشید و کف بر آورد، خداوند آن کف را در فضایی باز و تهی بالا برد و آسمانهای هفتگانه را بساخت، پایین ترین آسمانها را از موجی مستقر بنا نهاد، که حرکت انتقالی به این سو و آن سو ندارد، و بالاترین آسمان ها را سقفی محفوظ در مرتفع ترین فضا قرار داد، بی ستونی که آن را برپا دارد و بدون میخ و طنابی که آنها را به هم بپیوندد.

   آن گاه آسمان را با زینت و زیور ستارگان و روشنایی ها بیاراست، و خورشید را با فروغ گسترده و ماه فروزان را با روشنایی اش در فلکی گردان و سقفی در دوران و صفحه ای منقوش با ستارگان به جریان انداخت.

   از منظر علی علیه السلام آفرینش از جو، فضا و هوا آغاز شده است، و به احتمال قوی این موضوع همان ماده گازی است که در دو آیه از آیات قرآن با واژه ی دود (دخان) آمده است:

   1. «ثم استوی الی السماء وهی دخان...» (3):

   «سپس خداوند آسمان را مورد مشیت خود قرار داد در حالی که آسمان دود بود» .

   2. «فآرتقب یوم تاتی السماء بدخان مبین » (4):

   «در انتظار روزی باش که آسمان دود آشکاری برآورد» .

   در حدیث امام باقر علیه السلام می خوانیم: نخستین موجودی که آفریده شده آب است و هوا از آب خلق گردیده است، بنابر این ریشه و نسب هر چیزی به آب می رسد، خداوند سپس هوا را بر آب مسلط ساخت. آب را بر روی هم کوبید تا از آن کفی پدید آمد و از آن کف زمین خلق گردید. (5)

   چنان که قرآن به روشنی می فرماید:

   «...ان السموات والارض کانتا رتقا ففتقناهما وجعلنا من الماء کل شی ء حی...» . (6)

   «آسمان ها و زمین در آغاز بسته و یکپارچه بودند، بعدا ما آن ها را از هم باز کرده و هر چیز صاحب حیات را از آب قرار دادیم » .

   این آیه به خوبی «انبساط » جهان را می رساند، روشن تر از آیه مزبور این آیه است:

   «والسماء بنیناها باید و انا لموسعون » . (7)

   «ما آسمان را با قدرت خویش پایه گذاشتیم و پیوسته آن را گسترش، وسعت و انبساط خواهیم بخشید» .

   امام باقر و صادق علیمها السلام می فرمایند: آب بر هوا قرار داشت و هوا بی کرانه بود و جز این دو چیزی وجود نداشت و چون خداوند اراده کرد زمین را بیافریند فرمان داد بادها به آب وزیدند، موج پدید آمد و از موج کف پدیدار گشت، کف ها به اندازه کوه بزرگی شدند، خداوند آنها را در محل «بیت الله الحرام » [مکه معظمه] گرد آورد و از آنها زمین را پدید آورد، از این رو نخستین سرزمینی که آفریده شد مکه است، لذا آن را مادر شهرها (ام القری) نامیدند چنان که خداوند در قرآن به این مطلب اشاره کرده می فرماید:

   «ان اول بیت وضع للناس للذی ببکة مبارکا...» . (8)

   (نخستین خانه ای که برای مردم قرار داده شد در سرزمین مکه است) سپس زمین را از زیر کعبه (بکه) گسترش داد، و گسترش زمین در مدت زیادی به درازا انجامید.

   پس از مدتی از میان کف ها، دودی بدون آتش بر آسمان رفت، و از آن آسمان ها آفریده شد و به گردش آمد. (9) 

    

   2. نهج البلاغه، خطبه ی 1.

   3. فصلت/11. 4. دخان/10.

   5. تفسیر نورالثقلین: 4/540. 6. انبیاء/30.

   7. ذاریات/47. 8. آل عمران/96.

   9. توحید صدوق، باب 36; احتجاج طبرسی: 2/72; نور الثقلین ذیل آل عمران/96; بحار: 54، ص 64، 65; تفسیر قمی، ذیل آیه .


   برچسب‌ها: سخنان حضرت علی, ع, در مورد آفرینش


   جغرافی در قرآن

   دسته بندی : مذهبی


   باد

   سوره جاثیه آیه 5 : (( و در چرخش بادها برای افراد اندیشمند استدلال وجود دارد .))

   بادها در جرخش هستند .
   بادها در اطراف زمین همانطور که آیه مطرح کرده در واقع در یک سیستم جهانی در حال چرخش میباشند .

   آنها هوای گرم را از مناطق استوایی به نواحی قطبی و هوای سرد را از نواحی قطبی به مناطق استوایی منتقل میکنند که بدین ترتیب به دمای هوا توازن و تعادل میبخشند .
   در قطب ها هوای سرد پایین می آید و به طرف نواحی استوایی حرکت میکند . در مناطق استوایی هوای گرم بالا میرود و در سطوح بالاتر جوی ضمن چرخش در یک منطقه رفته رفته هوای گرم را رو به قطب ها میبرند .

   چرخش بادها چه استدلالی دربر دارد ؟ چیزی که امروزه ما میدانیم این است که چرخش بادها و وزیدن آنها بر خلاف همدیگر باعث میشود که ویرانی به بار نیاید . اگر بادها فقط در یک جهت میوزیدند همه چیز ویران میشد .


   بادها عمل لقاح ها را انجام میدهند .

   سوره حجر آیه 22 : (( و بادها را برای لقاح دادنها میفرستیم و بعد از ابر آب پایین میفرستیم . ))

   بادها لقاح های گوناگونی را انجام میدهند و از جمله باعث بارندگی میشوند . بادها ذرات نامریی بخار آب موجود در هوا را به ذرات دود و غبار و هوا ونمک و غیره میزنند و آنها را دور ذرات مزبور جمع میکنند .( بدون ذرات مزبور ذرات بخار به هم نمی پیوندند . )

   بادها ابرها را جمع و متراکم میکنند .

   بادها موجب بار الکتریکی مثبت و منفی شدن ابرها میشوند .

   بادها با حرکت دادن ابر باعث میشوند که جریان برق ذرات بخار آب را با هم ترکیب کند . با ترکیب ذرات بخار قطره های ریز تشکیل میشود که تا حد سقوط کردن سنگین میشوند و سقوط میکنند و در مسیر سقوط خود با ذرات دیگر برخورد میکنند و آنها را جذب میکنند و بزرگ و بزرگتر میشوند و به صورت قطره باران سقوط میکنند .

   همه کارکردهای مذکور باد نوعی عمل بارورسازی است . همین طور بادها درختان و گیاهان را تلقیح میدهند که برخی از تخم ها و هاگ های آنها از جمله قارچ ها میکروسکوپی هستند .

   باد در درختان آتش سوزی ایجاد میکند .

   سوره بقره آیه 266 : (( آیا کسی از شما هست که دوست داشته باشد باغی از درختان خرما و انگور با جویبارهای روان در آن داشته باشد ، از انواع دیگر محصولات نیز در آن باشد و خود پیر باشد و فرزند و نوه های ضعیف داشته باشد ولی بخواهد گردبادی که آتش ایجاد میکند به آن باغ بوزد و آن را بسوزاند ؟ ))

   گردباد در درختان آتش ایجاد میکند . گردباد با حرکت دادن و سائیدن شاخه ها به هم دیگر گرما تولید میکند و سبب ایجاد آتش و آتش سوزی میشود .

   سنگ
   سوره بقره آیه 74 : (( در بین سنگ ها سنگ هایی هستند که جویبارها از آنها جاری میشود و سنگ هایی هستند که میترکند و اب از آنها بیرون می آید. ))

   نکات آیه : سنگ هایی وجود دارند که جویبارها از آنها فوران میکند و سنگهایی هستند که می ترکند و آب از آنها بیرون می آید .

   سنگ هایی که در دل زمین قرار دارند آب را نگه میدارند و باعث میشوند که به اعماق زمین فرو نرود .این سنگ ها بر اثر تغییرات روی سطح تحت فشار واقع میشوند و خرد خرد میشوند . به دنبال آن چشمه از آنها جاری میشود و آبشار ایجاد میشود .
   سنگ های دیگری نیز روی زمین هستند که آب در آنها نفوذ میکند ، وقتی سرد و منجمد میشوند ، از آنجا که آب هنگام یخ زدن حجیم تر میشود ، سنگ میترکد و مسیر آب در آن جاری میشود .


   ثروت های زمین تقسیم شده


   سوره زخرف آیه 32 : (( آیا آنها هستند که نعمت های خدا را تقسیم میکنند . ما ثروت های آنها را در زندگی دنیا تقسیم کردیم و انها را درجاتی بر هم دیگر برتری دادیم تا با هم مبادله دو یا چندجانبه کنند و بهشت خدا از آنچه جمع میکنند بهتر است .))

   چنان که آیه مطرح کرده ثوت های زمین تقسیم شده است و هر یک از آنها نیز در زمینه ای بر دیگری برتری دارد که باعث میشود مردم سرزمینهای مختلف به هم وابسته و با هم مبادله دو یا چند جانبه کنند .


   رفتن ذره در تخته سنگ و سیارات


   سوره لقمان آیه 16 : (( فرزند کوچکم چنانچه عملی که انجام میدهی به اندازه ذره ناچیزی از خردلی باشد و در تخته سنگ یا در سیارات و یا در درون زمین رفته باشد خدا آن را خواهد آورد .))

   1-ذره ناچیز در تخته سنگ میرود :
   قشر خارجی زمین از لایه های متعددی تشکیل میشود که در حرکت هستند . در در برخی جاها کناره ی یکی از آنها زیر لایه دیگر فرو میرود و به مواد مذاب میرسد . بعد با آتشفشان فوران میکند و پس از سرد شدن به تخته سنگ تبدیل میشود . به این شکل ذره ای که روزی روی سطح زمین بوده الان در دل یک تخته سنگ قرار دارد .


   2-ذره در سیارات میرود :
   پیوسته گاز ، انرژی ها ، گرما و ذرات از محدوده اطراف زمین خارج شده و به فضا میرود . بدین شکل ذره ای که روزی روی زمین بوده الان میتواند در سیاره ای دیگر باشد .


   برچسب‌ها: جغرافی در قرآن


   اعجاز علمی قرآن کریم

   دسته بندی : مذهبی


    
   اعجاز علمی قرآن کریم

   «اعجاز علمی قرآن‏» مربوط به اشاراتی است که ازگوشه‏های سخن حق تعالی نمودار گشته و هدف اصلی نبوده است،زیرا قرآن کتاب‏هدایت است و هدف اصلی آن جهت‏بخشیدن به زندگی انسان و آموختن راه‏سعادت به او است.از این‏رو اگر گاه در قرآن به برخی اشارات علمی بر می‏خوریم،از آن جهت است که این سخن از منبع سرشار علم و حکمت الهی نشات گرفته و ازسرچشمه علم بی‏پایان حکایت دارد. قل انزله الذی یعلم السر فی السماوات والارض (1) ،بگو:آن را کسی نازل ساخته است که راز نهان‏ها را در آسمان‏ها و زمین‏می‏داند»و این یک امر طبیعی است که هر دانش‏مندی هر چند در غیر رشته‏تخصصی خود سخن گوید،از لا به لای گفته‏هایش گاه تعابیری ادا می‏شود که حاکی‏از دانش و رشته تخصص وی می‏باشد.همانند آن که فقیهی درباره یک موضوع‏معمولی سخن گوید،کسانی که با فقاهت آشنایی دارند از تعابیر وی در می‏یابند که‏صاحب سخن،فقیه می‏باشد،گرچه آن فقیه نخواسته تا فقاهت‏خود را در سخنان‏خود بنمایاند.هم چنین است اشارات علمی قرآن که تراوش گونه است و هدف‏اصلی کلام را تشکیل نمی‏دهد.


   برچسب‌ها: اعجاز علمی قرآن کریم


   ادامه مطلب...

   دردهای اساسی ما ایرانیان

   دسته بندی : اجتماعی


    

    

   برخی از مهمترین دردهای اساسی ما ایرانیان که کم و بیش همه ما ایرانیان از آن بهره مندیم.

   بیان این عیوب نه از جهت به رخ کشیدن آنها بلکه به منظور شناخت آنهاست

   روشن است تا درد را نشناسیم به فکر درمان آن نیستیم

   به قسمتی از درد های اجتماعی ما ایرانیان توجه کنید:

   ۱-اکثر ما ایرانی ها تخیل را به تفکر ترجیح می دهیم.

   ۲-اکثر مردم ما در هر شرایطی منافع شخصی خود را به منافع ملی ترجیح می دهیم.

   ۳-با طناب مفت حاضریم خود را دار بزنیم.

   ۴-به بدبینی بیش از خوش بینی تمایل داریم.

   ۵-بیشتر نواقص را می بینیم اما در رفع آنها هیچ اقدامی نمی کنیم.

   ۶-در هر کاری اظهار فضل می کنیم ولی از گفتن نمی دانم شرم داریم.

   ۷-کلمه من را بیش از ما به کار می بریم.

   -غالبا مهارت را به دانش ترجیح می دهیم.

   ۹-بیشتر در گذشته به سر می بریم تا جایی که آینده را فراموش می کنیم.

   ۱۰-از دوراندیشی و برنامه ریزی عاجزیم و غالبا دچار روزمرگی و حل بحران هستیم.

   ۱۱-عقب افتادگی مان را به گردن دیگران و توطئه آنها می اندازیم،ولی برای جبرانش قدمی بر نمیداریم.

   ۱۲-دائما دیگران را نصیحت می کنیم،ولی خودمان هرگز به آنها عمل نمی کنیم.

   ۱۳-همیشه آخرین تصمیم را در دقیقه ۹۰ می گیریم.

   ۱۴-شانس و سرنوشت را برتر از اراده و خواست خود می دانیم.

   ۱۵- اعتقاد داریم که گربه را باید در حجله کشت.

   ۱۶-تنبیه برایمان راحت تر از تشویق است.

   ۱۷-هنگامی که به هدف مان نمی رسیم،آن را به حساب سرنوشت و قسمت و بد بیاری می گذاریم،ولی هرگز به تجزیه تحلیل علل آن نمی پردازیم

   ۱۸- غالبا افراد چاپلوس بین ما ایرانیان موقعیت بهتری دارند.

   ۱۹- اکثرا رابطه را به ضابطه ترجیح می دهیم.


   ۲۰- دشمنان ما،ما را بهتر از خودمان می شناسند.

   ۲۱-در ایران کوزه گر از کوزه شکسته آب می خورد.

   ۲۲-فکر می کنیم با صدقه دادن خود را در مقابل اقدامات نابخردانه خود بیمه می کنیم.

   ۲۳- اول ساختمان را می سازیم بعد برای لوله کشی،کابل کشی و غیره صد ها جای آن را خراب می کنیم.

   ۲۴-همیشه برای ما مرغ همسایه غاز است.

   ۲۵-به هیچ وجه انتقاد پذیر نیستیم و فکر می کنیم که کسی که عیب ما را می گوید بدخواه ماست.

   ۲۶-چشم دیدن افراد برتر از خودمان را نداریم.

   ۲۷-به هنگام مدیریت در یک سازمان زور را به درایت ترجیح می دهیم.

   ۲۸-وقتی پای استدلالمان می لنگد با فریاد می خواهیم طرف مقابل را قانع کنیم.

   ۲۹- وعده دادن و عمل نکردن به آن یک عادت عمومی برای همه ما شده است.

   ۳۰-به سادگی به یکدیگر دروغ میگوییم و برای اثبات آن به دروغ های بزرگتری میپردازیم

   -برای رسوا نشدن همرنگ جماعت میشویم هر چند آن جماعت را قبول نداشته باشیم

   ۳۲- همیشه به دنبال کسی میگردیم که اعتراضش راشروع کند تا دنبال او راه بیفتیم. جرات پیشقدم شدن نداریم

   ۳۳- ضایع کردن و رسوا نمودن مدیران و رهبرانمان بیشترین لذت اجتماعی را برایمان دارد.

   ۳۴-در حمایت و مخالفت با رهبران و مدیران جامعه بسیار افراط و تفریط داریم.

   ۳۵-بدون آگاهی و علم کفی در مورد دیگران به قضاوت مینشینیم و جالب آنکه با همان قضاوت ناقص محکوم نیز میکنیم

   ۳۶-قبل از قضاوت کردن نمی اندیشیم و بعد ازآن حتی خود را سرزنش هم نمی کنیم.

   ۳۷- در حالی که حاضریم چندین ساعت دور هم بنشینیم و چرت و پرت بگوییم حاضر به خواندن یک صفحه کتاب نیستیم. در عین حال مدعی هستیم باسواد ترین کشور های دنیا هستیم.

   ۳۸- وقتی صحبت از ادعا هست اولین هستیم و وقتی صحبت از عمل به دنبال دیگری هستیم ک ادعای ما را عمل کند


   ۳۹- در حالیکه خود را مذهبی ترین مردم دنیا میدانیم و خود را اهل بهشت, احترام و رعایت حقوق یکدیگر بی ارزش ترین چیز نزد ما است

   ۴۰- این یکی را هر کدام از ما ایرانیان خودمان به خود بگوییم و بکوشیم حداقل این یک عیبی را که خودمان در مورد خودمان میگوییم در پی اصلاح آن بکوشیم نه اینکه بگوییم ما بهترینیم و هیچ عیبی نداریم.   برچسب‌ها: دردهای اساسی ما ایرانیان


   زیباترین دسته گل ها

   دسته بندی : عاشقانه   برچسب‌ها: زیباترین دسته گل ها


   ادامه مطلب...

   تصاویری کمیاب از «سونامی ابرها» در فلوریدا

   دسته بندی : تصاویر جالب


   تصاویری کمیاب از «سونامی ابرها» در فلوریدا

   ساکنان سواحل فلوریدا دوبار در سال شاهد یک نمایش طبیعی منحصربفرد از پدیده "سونامی ابرها" هستند.

   به گزارش خبرگزاری مهر، ساکنان "پاناما سیتی" در ساحل فلوریدا دو بار در سال شاهد یک نمایش طبیعی ویژه هستند.

   یکی از این موارد هفته قبل و کمی قبل از اینکه کرانه دریا کاملاً مورد هجوم مه قرار گیرد رخ داد و یک خلبان هلیکوپتر به نام "آر. جی هات" موفق شد عکسهایی شگفت انگیز از این پدیده نادر تهیه کند.

   در نگاه اول به نظر می رسد این عکسها مربوط به طغیان غیرعادی امواج دریا و یا نوعی "سونامی" باشند اما درحقیقت، این توده های سفید تنها مه هستند.

   براساس گزارش msnbc.com، این پدیده زمانی رخ می دهد که هوای گرم و مرطوبی که از خلیج مکزیک می آید به این ساحل می رسد و به دلیل اینکه تنها در "پاناما سیتی" آسمانخراشهایی در کنار ساحل ساخته شده اند این توده های مه با مانع برخورد می کنند به بالا می روند و پس از سرد شدن به این شکل دیده می شوند. این عکسها که با یک هفته تاخیر در وب منتشر شده اند شگفتی کاربران شبکه را برانگیخته اند.

   تصاویری کمیاب از «سونامی ابرها» در فلوریدا
   ساحل پاناما سیتی در فلوریدا- این عکسها 5 فوریه 2012 گرفته شده اند
    
    تصاویری کمیاب از «سونامی ابرها» در فلوریدا
   یک خلبان هلیکوپتر به نام "آر. جی هات" این عکسهای هوایی را گرفته است
    
   تصاویری کمیاب از «سونامی ابرها» در فلوریدا
   در این پدیده نادر، هوای گرم و مرطوب خلیج مکزیک به این ساحل می رسد
    
    تصاویری کمیاب از «سونامی ابرها» در فلوریدا
   حضور آسمانخراشهایی که در ساحل این شهر ساخته شده اند به ناچار هوا را به بالا هل می دهند. در اثر سرد شدن هوای گرم و مرطوب این ستون مه تشکیل می شود
    
   تصاویری کمیاب از «سونامی ابرها» در فلوریدا
   این مه ظاهری شبیه به طغیان امواج غیرعادی و سونامی دارند
    
   تصاویری کمیاب از «سونامی ابرها» در فلوریدا
   این پدیده معمولا دوبار در سال رخ می دهد


   برچسب‌ها: تصاویری کمیاب از «سونامی ابرها» در فلوریدا


   آیا این تصاویر واقعیت دارد ؟!!

   دسته بندی : تصاویر جالب   برچسب‌ها: آیا این تصاویر واقعیت دارد


   ادامه مطلب...

   انیمیش های علوم زمین

   دسته بندی :


   مقایسه وضعیت دریاچه ارومبه بین سال های 2011-1984

   دسته بندی : جغرافیا   برچسب‌ها: مقایسه وضعیت دریاچه ارومبه بین سال های 2011, 1984


   پديده‌اي عجيب با وجود گرمايش زمين!

   دسته بندی : جغرافیا


   پديده‌اي عجيب با وجود گرمايش زمين!

   افزايش حجم يخچال‌ها در غرب هيماليا، شگفتي دانشمندان را برانگيخت   تصاوير گرفته شده توسط يك ماهواره فرانسوي بزرگتر شدن يخچال هاي رشته كوه كاراكورام را با وجود پديده گرمايش زمين نشان مي‌دهد.

   به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درحالي كه بيشتر يخچالها در مناطق مختلف جهان به دليل پديده گرمايش جهاني به سرعت در حال ذوب شدن هستند، اما تصاوير تهيه شده توسط يك ماهواره فرانسوي از يخچالهاي رشته كوه كاراكورام در غرب هيماليا باعث شگفتي دانشمندان شده است.

   محققان مركز ملي تحقيقات علمي و دانشگاه گرنوبل فرانسه با توجه به غير قابل دسترس بودن بيشتر مناطق رشته گوه كاركورام، از تصاوير ماهواره اي استفاده كردند. مقايسه تصاوير ماهواره اي سال 1999 و 2008 ميلادي افزايش حجم توده اي يخچالهاي اين منطقه را نشان مي‌دهد.

   رشته كوه كاركورام در مرز پاكستان، چين و هند واقع شده است و بر اساس محاسبات صورت گرفته، ميزان برف يخچالهاي اين منطقه در هر سال بين 0.22 تا 0.11 متر افزايش يافته است.

   دليل اصلي اين پديده بطور دقيق مشخص نيست، اما در تحقيقات قبلي مشخص شده بود كه در مناطق بسيار سرد، تغييرات آب و هوايي مي‌تواند باعث افزايش بارش و به تبع آن افزايش توده هاي برف و يخ شود.

   گزارش‌هاي هواشناسي در اين منطقه نيز نشانگر افزايش ميزان بارش در طول زمستان هاي اخير است.

   «استفان هريسون» استاديار دانشگاه اگزتر انگليس تأكيد مي‌كند: يافته جديد نشانگر تفاوت چشمگير تغييرات آب و هوايي در نقاط مختلف جهان است؛ البته يخچالهاي اين منطقه با ديگر نقاط جهان تفاوت دارند و بدليل وجود لايه هاي ضخيم صخره‌اي، روند ذوب شدن برف‌ها كندتر از ساير مناطق است.

   با اين وجود بررسي رشته كوه مجاور يعني هيماليا در سال 2011 حاكي از كاهش ميزان برف در منطقه است. اين رشته كوه آب مورد نياز براي 1.3 ميليارد نفر را تأمين مي كند و روند كاهش ميزان برف از دهه 80 ميلادي دو برابر شده است.


   برچسب‌ها: فزايش حجم يخچال‌ها در غرب هيماليا, شگفتي دانشمندان را برانگيخت


   الماس

   دسته بندی : سنگ ها   برچسب‌ها: الماس


   ادامه مطلب...

   یاقوت سرخ

   دسته بندی : سنگ ها


   یاقوت سرخ / Ruby


   یاقوت سرخ ازکلمه لاتین روبئوس به معنی سرخ گرفته شده است. فلز رنگ ساز در یاقوت سرخ کروم است. رنگ یاقوت سرخ استخراج شده از معادن مختلف متفاوت بوده و مشخصه مکان بخصوصی نیست و بدین جهت مشکل بتوان با توجه به رنگ مکان استخراج یاقوت سرخ را تعیین نمود.
   بهترین رنگ در یاقوت سرخ قرمز خالص با سایه های آبی رنگ می باشد که به خون کبوتر تشبیه شده است. پس از الماس یاقوت سرخ یا کبود سخت ترین کانی جواهر از لحاظ کشش ملکولی استقامت را دارا می باشد.
   محتویات و ناخالصیها در یاقوت سرخ تقریبا همیشه وجود دارد و معمولا از روی نوع نا خالصی ها می توان به اصل بودن یاقوت و معدن آن نیز پی برد. و نیز عاملی برای ارزش یابی آن می باشد.
   ذخائر اصلی یاقوت دربرمه – تایلند – سریلانکا و تانزانیا می باشد که از این میان مهمترین ذخائر در محلی بنام Magok در برمه است که بزرگترین کریستال یاقوت کبود ستاره مانند در این مکان یافت شده است.
   یاقوت های سرخ تایلند اغلب دارای سایه قهوه ای رنگ بوده و محل یافت آنها در جنوب شرقی بانکوک در محلی بنام chantaburi است که از معدن درون ماسه سنگها و خاک رس بدست می آید.
   در کشور سریلانکا نیز ذخائر یاقوت سرخ اغلب در جنوب غربی این جزیره و در ناحیه راتناپور Ratnapural واقعند.
   اسامی تجاری متعددی نیز در مورد نگین های سرخ طبیعی رواج یافته که گمراه کننده می باشند مانند یاقوت سرخ بالاس Balas Ruby که در حقیقت اسپینل است و یا یاقوت سرخ کیپ که گارنت می باشد. و یاقوت سرخ سیبری که چیزی جز نوع سرخ رنگ تورمالین نیست.
   یاقوت سرخ یکی از گرانبهاترین نگین های جواهر محسوب می شود و یاقوت های نسبتا درشت از بلورهای الماس هم اندازه خود کمیاب تر می باشند. بزرگترین یاقوت سرخ قابل تراش که تاکنون یافت شده بالغ بر 400 قیراط وزن داشته و در برمه کشف شده است.
   درشت ترین یاقوت های سرخ جهان عبارتند از: یاقوت سرخ ادوارد باوزن 167 قیراط که درحال حاضر در موزه علوم طبیعی لندن است یاقوت سرخ ستاره ریوز با وزن 7/138 قیراط که درحال حاضر در موزه اسمیتسونین ایالات متحده است. یاقوت سرخ لانگ استار با وزن 100 قیراط که در موزه علوم طبیعی در شهر نیویورک است. یاقوت سرخ بنام صلح با وزن 43 قیراط که بدلیل تقارن تاریخ کشف آن در سال 1919 میلادی با پایان جنگ جهانی اول به اسم یاقوت سرخ صلح نامگذاری شده است.

   تصویر ناپاکی یاقوت سرخ

    


   برچسب‌ها: یاقوت سرخ


   یاقوت کبود

   دسته بندی : سنگ ها


   یاقوت کبود / Sapphire

   یاقوت کبود یا سفیر Sapphire به معنای آبی در زبان یونانی است و به کانیهای مختلف اطلاق می شود. و در ایام قدیم تا قرون وسطی واژه سفیر عمدتا به کانی lapis lazuli گفته می شود.
   عنصر رنگ دهنده در یاقوت کبود آهن و تیتانیوم می باشد. ویژگی سختی در یاقوتهای کبود و یاقوت های قرمز یکسان بوده.
   روشهای استخراج یاقوت کبود ساده وابتدایی بوده وباحفرگودالها وکانالهایی در داخل زمین بوسیله دست انجام میگیرد.پس از استخراج یاقوت کبود بوسیله شستن در ظرفها والکها ازخاک رس - ماسه و شن جدا می شود و جداسازی نهایی بوسیله دست انجام می گیرد.
   یاقوت کبود از کانیهای هم گروه خود یاقوت سرخ فراوان تر یافت می شود و این بدلیل بیشتر بودن فلز آهن ازکروم در طبیعت می باشد که رنگ این دو کانی رابوجود می آورند.
   معادن مهم یاقوت کبود:
   معادن مهم یاقوت کبود در حال استخراج امروزه در قاره استرالیا و در کشور برمه – سریلانکا و تایلند می باشد. یکی از مرغوب ترین بلورهای یاقوت کبود از معادنی در ایالت کشمیر هندوستان در ناحیه زاسکارو در جنوب شرقی سریناگار قرار گرفته است.
   بلورهای درشت یاقوت کبود بسیار کمیاب بوده و مانند الماسهای مشهور جهان شهرت یافته و نامگذاری شده اند. مانند ستاره هند که بزرگترین یاقوت کبود و ستاره ای تراش داده شده در جهان است با 536 قیراط وزن و درموزه علوم طبیعی نیویورک نگهداری می شود.
   و ستاره نیمه شب نگینی سیاه رنگ با 116 قیراط وزن یا ستاره آسیا با 330 قیراط وزن که در اختیار موزه اسمیتسونین در واشنگتن است. دو نگین یاقوت کبود مشهور دیگر یکی ادوارد و دیگری استوارت است که درتاج پادشاهی انگلیس موجود است.

   تصویر ناپاکی های یاقوت کبود

    


   برچسب‌ها: یاقوت کبود


   زمرد

   دسته بندی : سنگ ها


   زمرد / Emerald

   نوعی کانی جواهر از خانواده بریل است و یکی از ارزشمندترین نگینهای جواهر در کنار برلیان و یاقوت سرخ می باشد.
   از عهد باستان بشر ارزش زیادی برای این نگین جواهر قائل بوده و رنگ زیبای آن را به مزرعه ای سر سبز در بهاران توصیف نموده اند.
   در قدیم به تمامی کانیهای سبز رنگ گرانبها زمرد گفته می شد اما جز رنگ هیچ وجه تشابه فیزیکی و شیمیایی یا اپتیکی با آن کانی نداشتند.
   زمرد ها سمبل قدرت و حکومت در تمام قرون مورد توجه بوده است. نکته قابل توجه این است که در حفاری های اخیر چندین نگین زمرد در مومیایی های قبر ها یافت شده است.
   در زبان ساسکریت کلمه زمرد از marakta مشتق شده است.
   این سنگ گرانبها با وجود اینکه درخشش بسیار خوب برلیان را ندارد اما به دلیل رنگ سبز زیبایش که به ندرت در کانی جواهرات دیگر دیده می شود محبوبیت خاصی دارد. این رنگ سبز استثنایی در هیچ جواهری به زیبایی و سبزی زمرد نیست اگر چشمی با دیدن جواهرات دیگر خسته شود، زمرد میتواند آرامش و استراحت دوباره به آن دهد.
   در بعضی از معادن زمردهای درشتی وجود داشته اند که به علت قدمت و قیمت بالای که دارا می باشند بیشتر در موزه ها نگهداری می شوند در اینجا از چند نمونه آن نام می بریم:
   1- قطعه بسیار زیبا و درشت به نام (دوون شایر) وجود دارد که به وزن 95/1383 قیراط می باشد. که ارتفاع آن به 30 سانتیمتر می رسد. این بلور سبز نفیس در موزه تاریخ طبیعی انگلستان در لندن نگهداری می شود.
   2 - قطعه دیگر پاتریشیا نام دارد با وزن 632 قیراط و در حال حاضر در موزه تاریخ طبیعی لندن می باشد.
   3- بزرگترین نگین زمرد بدون ناخالصی به وزن 30 قیراط با رنگ کاملا استثنایی متعلق به نیکلای دوم می باشد.
   4- قطعه زمردی به وزن 2205 قیراط نیز وجود دارد که از معدن هاباخ اطریش بدست آمده و در موزه هنرهای زیبا در شهر وین می باشد.
   5- یک قطعه زمرد به وزن 225 قیراط در آمریکا وجود دارد که تصویر جولیوس سزار بر روی آن حک شده است.

   خواص فیزیکی وشیمیایی
   اگر بخواهیم از خواص فیزکی وشیمیایی و اپتیکی زمرد بحث و سخن به میان بیاوریم محتاج ساعتها وقت و تحقیقات فراوان هستیم.
   آنچه در زیر بیان می شود شمه ای از این خواص است که به صورت مختصر و تقریبی آمده است:
   این کانی یک منشور است که به ظاهر توسط صفحات کوچک و بی شماری پوشیده شده. تورق در این خانواده تکامل چندانی ندارد اصولا بریلها سنگهایی هستند نرم و شکننده، به همین خاطر سختی و کشش ملکولی آنها 5/7 تعیین شده که نسبت به سنگ آکوامارین کمتر ولی از سنگهای کوارتز بیشتر است. همین مسئله باعث شده بلور زمرد به علت ناخالصیها در مقابل ضربه و حرارت شکننده و کم استحکام باشند. تراش این سنگها به صورت پله وار بوده که مشخصه مهم آن، صفحه بزرگ در قسمت تاج آن می باشد. این فرم تراش برای جلوگیری از آسیب دیدگی و برخورد با اجسام سخت می باشد.
   رنگ زمرد همیشه یکسان نمی باشد و بستگی به مقدار کروم ساختاری آن دارد.
   در کل زمرد کانی دو رنگ است یعنی که در جهت طولی بلور زمینه رنگ سبز با جهت عمود بر آن متفاوت است. این دو رنگی اغلب به صورت سبز مایل به آبی برای نور غیر طبیعی و سبز مایل به زرد برای نور طبیعی می باشد. مهمترین مسئله برای زمرد واکنش آن در برابر حرارت بوده که هیچ تغییر رنگی نمیدهد. این سنگ قیمتی در مواقع تعمیر بدنه یا پایه جواهر به علت کمی مقاومت باید از کار پیاده شوند و بعد از تعمیر دوباره بر روی پایه نصب شود. زمرد در برابر اسیدها بسیار مقاوم بوده بجز اسید هیدروفلوریک.
   باید بدانیم که اگر تورمالین را حرارت دهیم بسیار به زمرد طبیعی شبیه و واکنش مشابه دیده می شود. راه دیگر شبیه سازی زمرد به این صورت است:
   لایه هایی از زمرد طبیعی با رنگ اعلا را بر روی لایه ای از زمرد طبیعی با رنگ نامطلوب با چسبی رنگین می چسبانند که هنگام مطالعه زیر میکروسکوپ دارای تمام ناخالصیهای زمرد طبیعی می باشد.
   از میان کانیهای طبیعی که بی شباهت به زمرد نیستند شاید فقط 3 کانی مورد بررسی جدی بوده است:
   1- فلوریت یا فلورسپار که در افریقای جنوبی یافت میشود.
   2- تورمالین سبز آن نیز در آفریقای جنوبی و تانزانیا یافت می شود.
   3- جادئت یا یشم سبز است که به علت داشتن کمی کروم مشابه با رنگ زمرد است.

   ناخالصیها و محتویات درون زمرد:
   ساختار کریستالوگرافی زمرد به گونه ای است که در فضای درون خود حفره ها و کانالهائی تشکیل می دهد.
   تفاوتهای فراوان در کیفیت و ناخالصیهای موجود در زمرد عمدتا معلول در فرایند مشخص طبیعی در هنگام تشکیل بلور زمرد در اعماق پوسته زمین می باشد.
   در نگینهای تراشیده شده زمرد گاهی نیز به محتویاتی برخورد می کنیم که آنها را باید محتویات مصنوعی نامید و آن روغنهایی مخصوص هستند که برای بهبود کیفیت زمرد به درون نگین تزریق می شود.

   مشخصات و ویژگیهای زمردهای استخراج شده از معادن مهم جهان
   زمرد برزیل:
   در مطالعه میکروسکپی این سنگ از مهمترین مشخصه این زمردها وجود قشرهای نازکی از مایعات به شکل چند ضلعی های نا منظم مانند سنگ فرش خیابان در درون آنها است. کانیای مهمان بلور میکا – تالک و بلورهای دولومیت است.

   زمرد اطریش دره هاباخ:
   ویژگیهای خاص این زمردها نوع ناخالصیهای آنها در لبه های سوزنی و پهن مانند تخته الوار است. و همیشه دارای رشته های کاملا صاف و موازی می باشد.
   زمرد هندوستان:
   مشخصه آنها وجود محتویات دو فازی است که مانند جای پای کانیهای پروتوژنیک به شکل کاما دیده می شود. که شکل فلسهای لوزی لوزی می باشد.

   زمرد کلمبیا:
   زمرد کلمبیا منشا آن آتش فشانی است و ناپاکی آن سه فازی بوده و اغلب به صورت دندانه دار می باشد وجود احتمالی برخی کانی های مهمان در این زمرد ها مشخصه خوبی می باشد. در مطالعه میکروسکوپی زمردهای کلمبیایی منظره زیبایی از محتویات مایع مانند که در سطوح مختلف بر روی یکدیگر قرار گرفته اند دیده می شود.

   تصویر ناپاکی زمرد

   معادن مهم زمرد جهان از قدیم تا امروز:
   مصر
   - معدن کلئوپاترا:
   این معادن درحال حاضر از ارزش اقتصادی برخوردار نبوده و فقط جنبه تاریخی دارد.
   اطریش:
   معادن دره های هاباخ تال: این ناحیه یکی از قدیمی ترین نقاط در جهان است که در کوههای آلپ اطریش واقع شده دارای سنگهای زمرد سبز چمنی اعلا می باشد.
   معادن آمریکا جنوبی:
   کلمبیا:
   این کشور بلورهای بسیار نفیسی را به دوست داران جواهر هدیه نموده است، اکثر زمرد های با ارزش دنیا از این معادن بدست آمده است .
   1 - معادن زمرد در سلسه کوه های CORDILLERA-ORIENTAL
   2 - معدن زمرد COSCUEZ
   3 - معدن زمرد DENASBLANCAS
   4 - معدن زمرد PAVARANDO
   5 - معدن زمرد LACORINA
   برزیل:
   در معادن زمرد برزیل که ابتدا از آن سنگهای تورمالین برداشت می شد. در حال حاضر زمردهایی نه با کیفیت عالی بلکه دارای رنگهای نیمه شفاف تا کدر می باشد و ناخالصیهای سیاه رنگ از مشخصه آن است.
   معادن آفریقا جنوبی و شمالی:
   1- معادن ترنسوال
   2- معادن سامرست
   3- زیمبابوه در سانداوانا
   4- تانزانیا: معدن زمردMANYARALAKE
   5-زامبیا: در جنوب غربی معادن مس
   6-موزامبیک
   هندوستان:
   دو تا از معدن های مهم هندوستان KALIGUMAN ,BUBANI را می توان نام برد.
   در پاکستان نیز معادن MINGAORA که در غرب آن کشور می باشد.
   استرالیا:
   معادن زمرد نیوساوت ویلز در این منطقه زمرد همراه با بریل سبز در رگه های کوارتز و پگماتیت همراه با کانی ولفرام یافت شده است.
   معادنی در غرب استرالیا وجود دارد به نام معدن POONA - MELVILLE
   معادنی نیز در جاهای دیگر یافت شده است که بعلت حائز اهمیت نبودن فهرست وار میاوریم:
   معادن زمرد آمریکا: معدن هیدنیت در کارولینای شمالی
   نروژ: معدن زمرد BYRANDMINNSUND
   بلغارستان: در منطقه URDINELAKE
   نیوزلند: معدن REPUTED


   برچسب‌ها: زمرد


   مروارید

   دسته بندی : سنگ ها


   مروارید / Pearl

   کلمه مروارید برای بسیاری از انسانها واژه ای جادوئی است که مظهر پاکی و زیبایی می دانند.
   زمانی که بشر برای صید جانوران به اعماق دریاها می رفتند، در میان صدفها مروارید های بزرگ و غلتانی میافت. از این مرواریدها برای تزئین لباس استفاده می گردید. مروارید یک گوهری است که با تلاش و مشقت بسیار از دل اعماق دریاها بدست آمده، این پدیده ی خدادادی تا سالیان زیاد برای کشورهایی که در دل دریاهایشان پرورش پیدا میکردند مایع برکت و روزی بود. اما همینکه سود جویان از اطراف به این کشورها برای معامله و تجارت به این شهرها می آمدند نه تنها منابع این صدفها رو به پایان میگذاشت بلکه صیادان بومی با کمترین دستمزد جان خود را به خطر می انداختند.
   روش صید صدف تقریبا در تمام این کشورها یکی بوده و کاملا سنتی انجام می شد، هر چه بیشتر در اعماق دریا فرو می رفتند می توانستند صدفهای بزرگتر در نتیجه مرواریدهای غلتان تری تهیه کنند.
   مرکز صید مروارید در گذشته در سواحل دریاهای آب گرم بوده و بدون شک یکی از مهمترین این مراکز خلیج فارس می باشد که بهترین و بارور ترین منطقه برای صید مروارید است. سوداگران زیادی مرواریدهای صید شده را به هندوستان برای ویژگیهای درمانی و تزئینی و همچنین شیوخ عرب می فرستادند.
   مرواریدها را از روی رنگ، نوع، درشتی و ریزی آن و اینکه از کجا بدست آمده اند طبقه بندی می شوند بطور مثال از کشورهای مکزیک، پاناما و تاهیتی مروارید های خاکستری - سیاه و قهوه ای بدست می آید که با مرواریدهای سفید - صورتی کشورهای دیگر فرق دارد.
   کشورهای زیادی در کناره دریاها و اقیانوس ها و حتی رودخانه ها قرار گرفته اند که بستر مناسبی برای صید صدف می باشند:
   جزایر کوچک و بیشمار سودان، تاعدن و استرالیا درسواحل غربی جزایر گینه نو - اندونزی - مالزی و فیلیپین و جزایر فیجی – ساموا .
   صدفها درمناطق دیگر جهان نیز یافت می شوند از جمله سریلانکا، هندوستان، چین، ژاپن، مالزی و استرالیا که مرواریدهای سفید رنگ مایل به نقره ای دارند.
   در کل صدفها را از نظر محل رشد به چند گروه تقسیم می کنند:
   1- دریاهای چین و ژاپن
   2- آبهای اطراف هندوستان وسیلان

   3- خلیج فارس
   4- آبهای اطراف استرالیا و گینه نو
   گروهی که صدفهای بزرگ و مرواریدها غلتان دارند:
   1- آبهای گینه نو - استرالیا - اندونزی و برمه
   2- دریای سرخ
   به طوری که در قبل گفته شد مرواریدی که درون صدفها ایجاد می شود معلول یک عمل طبیعی در این جانور است . اگر جسمی خارجی حال می خواهد از کرمهای موجود در آب باشد شن و یا لارو ها وقتی این مواد درون صدف جای می گیرد نرمتن شروع به ترشح می کند و این ترشحات به صورت لایه لایه روی جسم خارجی را گرفته مروارید را بوجود می آورند. باید بدانیم که مروارید ها وقتی به سن حدودا پنج سالگی می رسند رشد کامل خود را انجام می دهند.
   باید یاداور شویم که مرواریدها اشکال مختلفی دارند و همه آنها صاف و صیقلی نیستند علت این مسئله به چهار چیز بستگی دارد:
   1- چسبندگی: دانه مروارید کوچک به مروارید بزرگتر می چسبد و کیسه مروارید در اطراف هر دو ترشح کرده مروارید بزرگتری بوجود می آورد.
   2-مروارید وقتی به درشتی و وزن مشخص می رسد در کیسه جنینی ته نشین شده و به آن فشار وارد می کند، چون ترشحات مایع بوده یکجا پخش نشده واشکال گوناگونی را بوجود می آورد.
   3- ترشح ها همزمان با تولید کربنات کلسیم صورت گرفته و باعث تجزیه شیمیایی شده در مروارید تاولهایی داخلی بوجود می آورند.
   4- حرارت و نمک آب هم باعث این بی نظمی می شود.

   برای بدست آوردن مروارید مصنوعی یکی از این روشها این است که گوشت نرمتن را کنار زده و جسم کروی از جنس خود صدف مروارید یا گل نرم حتی سرب یا قلع در آن گذاشته و صدف را برای مدت زمان مشخص آب برمی گردانند و جانور نرمتن با ترشحات روی این اجسام تشکیل مروارید می دهند.
   برای نگهداری مروارید برای زمان طولانی باید جدا از دیگر جواهرات باشد چون در مقابل اجسام سخت مقاوم نبوده و خراشیده می شود در اثر حرارت شکنندگی دارد و هنگام استفاده و پوشیدن نباید روی آن چربی عطر و سایر مواد آرایشی و بهداشتی مالیده شود.
   لازم به ذکر است با اینکه مروارید درخشش وجلای یک برلیان را ندارد حتی از جلای بعضی دیگر از سنگهای جواهر بی بهره می باشد ولی باشکوه ترین عضو در میان جواهرات است.

    


   برچسب‌ها: مروارید


   آکوامارین

   دسته بندی : سنگ ها


   آکوامارین / Aquamarine

   در گروه کانی های بریل قرار گرفته است. نام آکوامارین بدلیل رنگ آبی آن که مانند رنگ آب دریاست انتخاب شده. مرغوب ترین رنگ در بلور آکوامارین رنگ آبی سیر می باشد. بلورهایی با کیفیت پایین تر رنگ را میتوان بوسیله حرارت دادن آنها تا حدود 400 درجه سانتی گراد به رنگ آبی سیر و مرغوب تبدیل نمود. فلز تولید کننده رنگ در آکوامارین وجود آهن می باشد.
   معادن آکوامارین در تمام قاره ها یافت می شود. ذخائر با اهمیت دربرزیل و در جمهوری مالاگاسی و در کشور روسیه واقع شده است.
   کریستال بسیار بزرگی از آکوامارین تاکنون در معادن مختلف یافت شده که بزرگترین آنها به وزن 5/110 کیلو گرم می باشد که در سال 1910 میلادی در مارابایا در برزیل یافت شده است. درآکوامارین نیز همان تراش زمرد گونه یا تراش قیچی وار است و نگین های تراشیده شده اکثرا بصورت مربع یا لوزی هستند.

   ناپاکی های آکوامارین

    


   برچسب‌ها: آکوامارین


   توپاز

   دسته بندی : سنگ ها


   توپاز / Topaz

   در ایام قدیم تمام کانی های زرد و یا قهوه ای و حتی کانی های سبز رنگ گرانبها را توپاز می خواندند اسم این کانی احیانا از نام جزیره ای که در آن یافت شده و درگذشته توپازوروس نام داشته مشتق شده است.
   مرغوب ترین نوع توپاز صورتی رنگ می باشد. فلزات رنگزا درتوپاز در انباشته های مختلف متفاوت است و سنگهای پگماتیت دانه درشت می توانند حاوی بلور های توپاز باشند. ذخائر مهم توپاز در کشورهای سریلانکا – برزیل - برمه – سلسله جبال اورال و نیز درقاره استرالیا و کوههای ژاپن - جمهوری مالاگاسی - مکزیک - نیجریه - زیمبابوه - نامیبیا - آمریکا - ایرلند شمالی - اسکاتلند و انگلستان می باشند.
   تنها درموزه اسمیتسونین در واشینگتن نگین های تراشیده شده ای از توپاز به وزن چند هزار قیراط وجود دارد. نگین های توپاز معمولا با تراش زمرد گونه یا تراش قیچی وار مزین می شوند و نگین های بی رنگ با فرم تراش برلیان تهیه می شوند.
   توپازهائی که دارای ناخالصی های مختلف و زیاد هستند تراش کابوشن داده می شوند. در حرارت زیاد میتوان توپاز زرد را به رنگ صورتی - بیرنگ یا آبی درآورد.

   ناپاکی های توپاز

    


   برچسب‌ها: توپاز


   کوارتز

   دسته بندی : سنگ ها


   کوارتز / Quarts

   کانی هایی که دارای ترکیبات شیمیایی اکسید سیلیس و یا اکسید آبدار سیلیس می باشند درگروه کوارتز قرار دارند. بلورهای دانه درشت کوارتز که به رنگهای مختلف در طبیعت یافت می شوند به نامهای مختلفی نیز خوانده شده اند مانند آمیتیسیت – آونتورین - در کوهی - سیترین - پریز - کوارتز چشم گربه ای – کوارتز دودی – کوارتز صورتی و کوارتز چشم ببری.

   ناپاکی های کوارتز

    


   برچسب‌ها: کوارتز


   هماتیت یا سنگ خون

   دسته بندی : سنگ ها


   هماتیت یا سنگ خون Blood ston

   هماتیت به زبان یونانی به معنای خون بوده و علت این نام گذاری خونی رنگ شدن مایعات خنک کننده هنگام برش هماتیت می باشد. هماتیت برش داده شده و در ورقه های نازک شفاف و قرمز رنگ است. توده های مناسب برای برش از کمبرلند در انگلستان و سال فلد در آلمان غربی - جزیره آلبا و کشورهایی مانند نروژ - سوئد – برزیل – نیوزلند و آمریکا بدست می آید.


   برچسب‌ها: هماتیت یا سنگ خون


   فیروزه

   دسته بندی : سنگ ها


   فیروزه / Turquoise

   واژه فیروزه در معنای لاتین سنگ ترکی Turkish stone است و دلیل آن این است که در ایام گذشته صادرات از ایران و سایر ملل شرق میانه از راه ترکیه به اروپا صورت می گرفته است.
   تغییر رنگ در فیروزه در نتیجه تابش آفتاب - تبخیر آب طبیعی موجود در فیروزه یا حتی در اثر مواد شیمیایی موجود در مواد آرایشی بانوان نیز بوجود می آید. جلا دادن نگین فیروزه باعث پر رنگ تر شدن آن میشود و در حرارت 250 درجه سانتی گراد رنگ آبی آسمانی فیروزه به رنگ سبز مات تبدیل می شود.
   معمولا رگه های فیروزه حدود دو سانتی متر ضخامت دارند، فیروزه ایرانی دارای کیفیت بسیار بالا بوده و در شمال شرقی ایران نزدیک شهر نیشابور و دامغان یافت می شود.
   علاوه براین در کشورهای افغانستان – شرق قاره استرالیا - چین – ایالات متحده و تانزانیا یافت می شود.

   ناپاکی های فیروزه

    


   برچسب‌ها: فیروزه


   درباره آب

   دسته بندی : جغرافیا


   تاثير فرود يک قطره آب.مايه حيات و فراوان‌ترين مادهٔ مرکب بر روي سطح کره زمين و بستر اوليه حيات به شکلي که امروزه مي‌شناسيم. بيش از ۷۵% جرم يک انسان از آب تشکيل شده است و نيز بيش از ۷۰% سطح کره زمين را آب پوشانده است (نزديک به ۳۶۰ ميليون از ۵۱۰ ميليون کيلومتر مربع) با وجود اين حجم عظيم آب تنها دو درصد از آبهاي کره زمين شيرين و قابل شرب است و باقي آن به علت محلول بودن انواع نمک‌ها خصوصا نمک طعام غير قابل استفاده است. از همين دو درصد آب شيرين بيش از ۹۰ درصد به صورت منجمد در دو قطب زمين و دور از دسترس بشر واقع شده است. آب ماده اي فراوان در کره زمين است. به شکل هاي مختلفي همچون دريا ، باران ، رودخانه و... ديده مي‌شود. آب در چرخه خود ، مرتباً از حالتي به حالت ديگر تبديل مي‌شود، اما از بين نمي‌رود. هر گونه حيات محتاج آب مي‌باشد. انسان ها از آب آشاميدني استفاده مي‌کنند، يعني آبي که کيفيت آن مناسب سوخت و ساز بدن باشد. با رشد جمعيت، منابع آب طبيعي در حال تمام شدن هستند و اين مسئله ، سبب نگراني بسياري از دولت‌ها در سراسر دنيا شده است. گاهي بدليل مشکلات کمبود آب ، اين ماده را جيره بندي مي‌کنند تا مصرف آن را تعديل نمايند. تحقيقات آماري در بسياري از کشورها نشان مي‌دهد که ميانگين مصرف روزانه آب براي هر نفر ، حدود 300 ليتر است. در حالي که مصرف نهان آب براي هر نفر ، حدود 6000 ليتر و از قرار زير مي‌باشد: آبياري کشتزارها و تهيه و توليد مواد غذايي: 2600 ليتر تأمين انرژي: 2400 ليتر صنايع و معادن: 700 ليتر امور بازرگاني و خدمات: 34 ليتر

   خواص شيميايي و فيزيکي فرمول شيميايي آب (ماده اي شگفت انگيز)اهميت آب در زندگي منبع کمياب آب آشاميدني آب ، فرهنگ و مذهب شناخت محيط رشد:آبآلودگي آب عوامل آلوده کننده آب طبقه بندي آبهاي آلوده فاضلابهاي شهري پروژه GEMS (سيستم مراقبت زيست محيطي ازجهان) تصفيه آب و فاضلابها


   برچسب‌ها: درباره آب


   ادامه مطلب...

   زمین شناسی افغانستان

   دسته بندی : ژئومورفولوژی   مقدمه تاریخی زمین شناسی افغانستان

   هرچند تاكنون مطالعات زمین شناسی جامعی در افغانستان صورت نگرفته است اما از لحاظ تاریخی افغانستان دارای شهرت ز یادی در داشتن معادن و منابع غنی می باشد. از دوران باستان در بدخشان لاجورد، طلا ونمك و در قندهار و كابل و... مس و آهن استخراج می گردید. در قرون وسطی و در اوایل قرن ۲۰ نیز طلا در منطقه مقر،نقره و زمرد در پنجشیر، معادن متعدد آهن وسایر فلزات در نقاط مختلف و همچنین زغا لسنگ، نفت وگاز و... در مناطق مختلف كشور كشف شده است.
   اولین بار زمین شناسان انگلیسی(گریس باخ و هایدن) در افغانستان مركزی وشمالی مشاهداتی انجام دادند وبعد ها زمین شناسان فرانسوی، (فیورون و همكاران) در سالهای ۱۹۲۶-۱۹۵۱ مناطقی در اطراف كابل را نقشه برداری زمین شناسی نمودند.

   در دهه ۱۹۵۰ با تاسیس ریاست تفحص نفت و گاز مرحله مهمی از مطالعات زمین شناسی افغانستان آغاز شد. در ۱۹۵۸ زمین شناسان افغانی با همكاری كارشناسان روسی جستجوبرای كشف نفت و گاز طبیعی را با موفقیت به پایان رساندند. در این مطالعات برای اولین بار ساختار زمین شناسی منطقه با تهیه نقشه های زمین شناسی همراه شد.
   در سالهای ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۱ زمین شناسان فرانسوی(منزیه و لاپاران) حوالی كابل را نقشه برداری نمودند و از ۱۹۵۹ زمین شناسان آلمان غربی به كمك عكسهای هوایی كار تهیه نقشه زمین شناسی تمام نیمه جنوبی كشور را (با مقیاس ۱۰۰۰۰۰۰ :۱ )آغاز نمودند.

   در ۱۹۶۳ ریاست “تفحص مواد مفیده جامد” تاسیس شد كه در ۱۹۶۵ به ریاست ”جیولوجی و معادن“ تغیر نام یافت .در این ریاست با همكاری زمین شناسان روسی، اكتشاف، ارزیابی و تخمین ذخایر معدنی زغالسنگ، سنگ آهن، طلا و لاجورد آغاز گشت. در نتیجه همین تفصحات معادن بزرگی همچون “ معدن آهن حاجیگك“ در منطقه بامیان و حوزه بزرگ زغالسنگ از پلخمری در شمال تا نزدیكی هرات در غرب و مواد با ارزش دیگر همچون باریت ، بریلیوم و... كشف گردید.
   از ۱۹۶۵ مطالعات زمین شناسی وسیع و مهمی در مورد اكتشاف مواد معدنی مهمی چون سرب ، روی(جست) مس، طلا باریت ،ابرك ،سولفور، فسفریت ها، سینابر،زغالسنگ ، آبهای معدنی ، نمك طعام و مواد ساختمانی صورت گرفت. در ۱۹۷۳ ارزیابی جدیدی در مورد معدن بزرگ “ارگونیت“ در حاشیه جنوب غربی كشور و معادن مهم باریت در شمال هرات مورد اكتشاف قرار گرفت. در ۱۹۷۴ در منطقه لوگر(جنوب كابل)كمر بند مس دار بزرگی(مس عینك) كشف شد.
   مهمترین مطالعات زمین شناسی افغانستان با تهیه نقشه زمین شناسی سراسر افغانستان در مقیاس ۵۰۰۰۰۰ :۱ و همچنین تهیه نقشه تكتونیكی كشور در دهه ۱۹۷۰ به انجام رسید.

   از ۱۹۷۶ تا اوایل دهه ۸۰ گزارشات و مطالعات قبلی بصورت كتابها و مقالات متعددی منتشر شده، از جمله “ تكتونیك افغانستان“ اثر و.ا.سلاوین(۱۹۷۶) ، جیولوجی افغانستان اثر ولفارت و ویتكینت(۱۹۸۰) و “جیولوجی و مواد معدنی افغانستان“ كه توسط یك تیم روسی و افغانی بدنبال تهیه نقشه سراسری زمین شناسی افغانستان تدوین و به زبان روسی و انگلیسی در مسكو به چاپ رسید(۱۹۸۰).

   در دهه ۸۰ با تشدید جنگها در افغانستان مطالعات زمین شناسی عمده و سراسری متوقف شد و لی كارهای پراكنده و موردی مخصوصا روی معادن كشف شده و بزرگ نزدیك به مركز كشور توسط متخصصین روسی دنبال گردید اما نتایج این مطالعات در دست نیست و احتمالا در روسیه بایگانی شده است. در دهه ۹۰ كار های زمین شناسی بكلی تعطیل شد و ساز مان زمین شناسی و معدن افغانستان در اثر جنگ آسیب جدی یافت. تنها در ۱۹۹۵ گری باورساكس(جواهر شناس آمریكایی) با همكاری بونیتا چمبرلن كتاب جالب “سنگهای قیمتی افغانستان“ را منتشر نمودند كه در واقع جدید ترین اثر قابل توجه در زمینه زمین شناسی و مواد معدنی این كشور می باشد.

   در سال ۲۰۰۲ ، با آغاز دوران جدید در افغانستان به نظر می رسد كه دوران مهمی برای مطالعات زمین شناسی افغانستان در راه باشد اما دشواریهای مربوط به جنگ طولانی افغانستان هنوز هم مانع بزرگی بر سر این راه می باشد.


   برچسب‌ها: زمین شناسی افغانستان


   ادامه مطلب...

   کوه هاي معروف

   دسته بندی : ژئومورفولوژی


   کوه هاي معروف ايران

   رديف

   نام کوه

   بلندي به متر

   موقعيت


   دماوند

   5628

   27 کيلومتري شمال شهرستان دماوند


   علم کوه

   4850

   24 کيلو متري جنوب غربي کلاردشت


   سبلان

   4811

   39 کيلومتري غرب اردبيل


   هزار

   4465

   19کيلو متري جنوب غربي راين کرمان


   دنا

   4409

   38 کيلومتري شمال غربي ياسوج


   پالن گردن

   4375

   22کيلومتري شرق گچسر


   لاله زار

   4351

   28 کيلومتري شمال شرقي بافت


   زرد کوه

   4221

   73 کيلو متري غرب شهر کرد


   جوپار

   4135

   42 کيلو متري شرق کرمان


   شيرکوه

   4055

   42 کيلو متري جنوب غربي يزد


   اشتران کوه

   4050

   19 کيلومتري جنوب غربي ازنا (لرستان)


   تفتان

   3941

   43 کيلومتري شمال خاش


   توچال

   3933

   20 کيلومتري شمال تهران


   کرکس

   3895

   14کيلومتري جنوب غربي نطنز


   سهند

   3707

   43 کيلومتري جنوب تبريز


   سماموس

   3620

   26 کيلومتري جنوب غربي رامسر


   الوند

   3580

   14 کيلومتري جنوب همدان


   بزمان

   3503

   29 کيلو متري شمال غربي بزمان(سيستان)


   پرو

   3357

   19 کيلو متري شمال شرقي کرمانشاه

    بلند ترين قله هاي دنيا

   1. درآسيا

   رديف

   نام قله

   بلندي به متر

   1-

   اورست در هيماليا

   8850 متر

   2-

   کا2 (گودوين آستين) قرا قوروم

   8613 متر

   3-

   کان چن يونگ، درهيماليا

   8600 متر

   4-

   لهوتسه، در هيماليا

   8513 متر

   5-

   ماکالو ،در هيماليا

   8483 متر

   2. در ساير قاره ها

   رديف

   نام قله

   بلندي به متر

   1-

   آکو ناگوآ درآمريکاي جنوبي

   6961 متر

   2-

   مک کينلي درآمريکاي شمالي

   6195 متر

   3-

   کليما نجارو در آفريقا

   5896 متر

   4-

   البروس در اروپا

   5744 متر

   5-

   وينسونيف در جنوبگان

   5141 متر


   برچسب‌ها: کوه هاي معروف


   دماوند

   دسته بندی : ژئومورفولوژی


   کوه دَماوَند کوهی در شمال ایران است که به عنوان بلندترین کوه این کشور و بلندترین آتشفشان خاورمیانه[۱] شناخته می‌شود. این کوه در قسمت مرکزی رشته‌کوه البرز در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد.[۵] کوه دماوند که از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد، به هنگام صاف و آفتابی‌بودن هوا، از شهرهای تهران، ورامین و قم و همچنین کرانه‌های دریای خزر قابل رؤیت است.[۶] کوه دماوند در سی‌ام تیرماه سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملّی ایران ثبت شد.[۷] همچنین کوه دماوند از سال ۱۳۸۱ به عنوان «اثر طبیعی ملّی» در شمار مناطق چهارگانهٔ ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌است. [۸]

   از دماوند در اساطیر ایران هم یاد شده‌است و شهرتش بیش از هرچیز به این سبب است که ضحاک (پادشاهی ستمگر و اژدهافش) در آن به بند کشیده شده‌است.[۹] در آثار ادبی فارسی نیز فراوان به این اسطوره و به طور کلّی‌تر کوه دماوند اشاره شده‌است.[۱۰] دماوند دارای چشمه‌های آب گرم لاریجان، اسک و وانه است.[۱۱]


   برچسب‌ها: دماوند


   ادامه مطلب...

   چگونگي تشكيل هيماليا

   دسته بندی : ژئومورفولوژی   چگونگي تشكيل هيماليا

   دويست و پنجاه ميليون سال قبل شبه جزيره هندوستان قسمت كوچكي از خشكي عظيم " گندوانا "  بود. گندوانا شامل خشكي هاي امروزي نيمكره جنوبي از جمله : آمريكاي جنوبي ، آفريقا ، قاره جنوبگان ، استراليا و شبه جزيره هند بود. حدود يكصد ميليون سال قبل اين خشكي عظيم به تدريج به قطعات كوچكتري تقسيم  شد كه يكي از آنها هندوستان بود.

   هندوستان حركت تكتونيكي خود را به سوي خشكي " اروپا-آسيا "  شروع كرد. اين حركت كه در حدود ده سانتي متر در سال ( تقريبا چهار برابر رشد ناخن ) بود در مقياس علوم زمين شناسي سرعت زيادي محسوب مي شود.

   زماني كه حاشيه شمالي خشكي هندوستان به حاشيه جنوبي خشكي " اروپا-آسيا " رسيد سرعت آن اندكي كم شد ولي متوقف نشد. اين برخورد به نام "تصادم قاره اي اروپا-آسيا وهندوستان " ناميده ميشود.

   هندوستان طي پنجاه ميلين سال اين فشار را به ناحيه جنوبي "اروپا-آسيا" ادامه و از سرعت آن كاسته نشد. كوه هاي هيماليا آثار ظاهري و سطحي اين برخورد هستند. گوئي ديوار حائلي است كه نمايانگر آثار عمقي از جمله : چين خوردگي ، ايجاد شكاف ، خم شدگي و خوردشدگي هايي است كه در آن ناحيه ايجاد شده است .

   فشار عظيم برخورد اين دو خشكي بزرگ سبب ايجاد تغييرات چشمگيري در نواحي مجاور شده است. ازجمله فلات تبت و اندكي شمالي تر از آن رشته برجستگي هايي را ايجاد كرده است مثل كوههاي مرتفع " تيان شان " و عميق ترين درياچه زمين " بايكال " و دومين درياچه عميق زمين " تورفان". سرزميني كه بين اين نواحي قرار گرفته است، بستري از حوادث طبيعي است.

   ادامه فشارهاي حاصل از آن برخورد سبب ايجاد مهيب ترين زمين لرزه هاست كه در برخي از آنها بيش از صدهزار نفر كشته شده اند.

   اندكي قبل از اين برخورد كف اقيانوس در ناحيه شمال شبه قاره هند به زير خشكي "اروپا-آسيا" سُر خورد .سنگ هاي آن منطقه شامل سنگ هاي لايه خارجي و مياني رسوبات كف اقيانوس هند و شبه جزيره هندوستان را به آن سمت هدايت كردند.هنگامي كه اين برخورد اتفاق افتاد،شبه قاره هند به زير " گودال عميق دريايي" در جنوب خشكي "اروپا-آسيا" خم شد و در ادامه حركت آن كف اقيانوس به زير خشكي "اروپا-آسيا" سُر خورد.شايد اين جريان تدريجي و بدون حادثه بود ولي دو اثر مهم از خود برجاي گذاشت :

   1-     پوسته زمين نسبتا سبك است و حالت شناور دارد و به همين علت در لايه هاي زيرين فرو نمي رود.بنابراين با مقاومتي كه حاشيه شبه قاره هند از خود نشان داد ، به سمت شمال كشيده شد و در اثر آن حاشيه جنوبي "اروپا-آسيا" ضخيم و سنگين شد. قسمت اعظم ضخامت لايه ها باعث بالا آمدن و ارتفاع ناحيه اي شد كه امروزه فلات تبت خوانده مي شود.

   2-     سنگ هاي بلورين پوشش زمين سنگين تر و مقاوم تر از سنگ هاي شيميائي هستند. در لايه هاي زيرين زمين كه درجه حرارت بالاست ، سنگ هاي لايه مياني ميتوانند مقاومت نشان دهند ولي سنگ هاي سطحي خرد مي شوند و گاه هم جابه جا مي شوند. بنابراين زماني كه شبه قاره هند به "اروپا-آسيا" نفوذ كرد، برخي لايه هاي سطحي آن خرد شدو بر روي لايه هاي عقبي در پشت ريخته شدند، در حالي كه سنگ هاي مياني همچنان به طرف شمال به حركت خود ادامه دادند و همانطور كه به جنوب "اروپا-آسيا" فشار مي آورد در شبه قاره هندوستان خرد شدن و انباشته شدن سنگ ها ادامه داشت كه به سمت شمال رانده مي شدند و اين انباشته هاي حجيم وچشمگير در حقيقت هيماليا را تشكيل دادند.

    

   مرز بين حاشيه قديمي، جنوبي "اروپا-آسيا" و ساحل شمالي شبه قاره هندوستان ( در حقيقت مرز قديمي اين برخورد) با محل رودخانه هاي "ايندوس" و "تسانگپو" مشخص مي شود كه در فلات تبت در شمال و موازي كوه هاي هيماليا جريان دارد. در امتداد بستر اين رودخانه ها ،صخره هاو قطعات بزرگ سنگ هاي رسوبي سبز تيره ديده مي شوند كه زماني در كف اقيانوس هند قرار داشتند.

    

   قطعات و صفحاتي از سنگ هاي سطحي "اروپا-آسيا" كه به علت روراندگي دو خشكي ايجاد شده بودند، سپس به وسيله فلات تبت به سوئي رانده شده و بعد در اعماق 20 تا 30 هزارمتري زمين فرو رفتند. اين تغييرات كه نفوذ آن در كل منطقه قابل رؤيت است در بسياري نقاط با شيب طبقات به سمت شمال بارز مي شود كه شبيه دسته اي از ورقه هاي مقوائي است كه بر روي هم قرار گرفته اند. اين پديده شيب طبقات به سمت شمال در حدود 10 كيلومتر ضخامت دارد در منطقه اي هم به ضخامت 30 كيلومتر در جنوب قلل هيماليا قرار گرفته است. اين طبقات كه بر اثر حرارت لايه هاي روراندگي از سمت هندوستان در لايه هاي زيرين مدفون شده بودند، در اثر حرارت دروني كره زمين دچار دگرگوني گرديده و برخي از آنها به سنگهاي خاراي سفيد تبديل شدند كه در نواحي هيماليا فراوان است. اين سنگ هاي خرد شده، ذوب شده و دگرگون شده حاصل از سنگ هاي درون قاره اي سپس به سطح آمده، در معرض فرسايش باد و باران و عوامل جوي قرار گرفتند و امروزه سنگ هاي قلل و دره هاي هيماليا را تشكيل مي دهند. يك قسمت عظيم و حجيم از اين سنگ ها در قسمت زيرين قله "نوتسه" در جنوب غربي اورست قرار گرفته است. قله ها درهرسال تقريبا چند ميليمترازسنگ هاي زيرين خود بالا مي آيند. گاه گاهي هم بهمن و يا سقوط سنگ ها اندكي از سنگ قله را جابه جا مي كنند و رودخانه ها اين سنگ ها و صخره ها را با خود حمل مي كند.

   ممكن است تا مدتي قله اورست هر سال اندكي بر ارتفاعش افزوده شود ولي در نهايت رانش يك صخره و يا ريزش سنگ ها چند مترازارتفاعش مي كاهد و به اين ترتيب به سنگ هاي قديمي اين شانس داده مي شود كه بلندترين نقطه كره زمين باشند و دراين تغييرات جزئي ونامحسوس ارتفاع كلي هيماليا تغيير زيادي نمي كند.

   كساني كه عظمت و ابهت كوهستان را تحسين مي كنند شايد بتوانند تجسم كنند كه هنرمند بزرگ تاريخ "ميكل آنژ" براي خلق اثر هنري معروف خود مجسمه سنگي "حضرت داود" چقدر زحمت كشيده است.

   يخچال ها و رودخانه ها هم در ايجاد و آفرينش كوه ها رُل مهمي دارند و باعث ايجاد مناظري زيبا و چشمگير مي شوند.

   مناظري چشم نواز كه از فرسايش سنگ هاي فلات تبت ايجاد شده اند. در حقيقت اگر دره هاي عميق كه به وسيله جريان دائمي رودخانه ها و فرسايش ايجاد شده اند وجود نداشتند ، قله اي ايجاد نمي شد.


   برچسب‌ها: چگونگي تشكيل هيماليا


   تصاویر زیبا از جزیره تا باد ایرانی ابوموسی

   دسته بندی : تصاویر جالب


   تصاویر زیبا از جزیره تا باد ایرانی ابوموسی

    

    
    
        
    
    
        
    
    
    

   برچسب‌ها: تصاویر زیبا از جزیره تا باد ایرانی ابوموسی


   زیباترین و جالبترین تصاویر از دنیای حیات وحش

   دسته بندی : تصاویر جالب


   زیباترین و جالبترین تصاویر از دنیای حیات وحش

   برچسب‌ها: زیباترین و جالبترین تصاویر از دنیای حیات وحش


   ادامه مطلب...